Dokumenty KK w 7.1 hr1

Problemy i pomysły związane z funkcjonowaniem modułu Sprzedaż

Moderator: mikey

pifko
Posty: 17
Rejestracja: 04 kwie 2008, 12:32
Rola: Administrator CDN XL

Dokumenty KK w 7.1 hr1

Post autor: pifko »

Czy macie może takie przypadki z dokumentami KK.
Robię FZK za miesiąc który ma już ustaloną wartość księgową magazynu np za styczeń 2008.
XL generuje KK która zamiast korygować wartość księgową magazynu w bieżącym miesiącu koryguje w miesiącu wystawienia korygowanej FZ.
W wersji 6 korygowana była wartość na bieżący miesiąc. Czy to zachowanie jest normalne bo wg. moich księgowych nie za bardzo. Nasuwa się pytanie Is this a bug or feature?

marceynowa
Posty: 341
Rejestracja: 29 lut 2008, 11:27
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2022
Lokalizacja: Gdynia

Re: Dokumenty KK w 7.1 hr1

Post autor: marceynowa »

Właśnie dziś korygowałem dostawę, co prawda nie poprzez FZK tylko PKI.
KK utowrozna została z datą dzisiejszą, zmieniona została wartość magazynu w miesiącu bieżącym.

Podejrzewam, że jest to sprawa konfiguracji.

pifko
Posty: 17
Rejestracja: 04 kwie 2008, 12:32
Rola: Administrator CDN XL

Re: Dokumenty KK w 7.1 hr1

Post autor: pifko »

No dobrze tylko żadnych zmian w konfiguracji nie dokonywałem no chyba ze xl7.1 sam sobie zmienił konfigurację. Druga sprawa, że KK jest dokumentem nie definiowalnym w XL-u a sama konfiguracja sprzedaży w kontekście KK to raptem jedna opcja na zakładce parametry 2, że nie wspomnę o super opisie konfiguracji w dokumentacji modułu spżedarz. :(

Kyniu
Posty: 417
Rejestracja: 21 mar 2008, 10:10
Rola: Administrator CDN XL
Lokalizacja: Świętokrzyskie, Kielce

Re: Dokumenty KK w 7.1 hr1

Post autor: Kyniu »

pifko pisze:Druga sprawa, że KK jest dokumentem nie definiowalnym w XL-u
Moduł ADMINISTRATOR, menu NARZĘDZIA, pozycja DEFINICJE DOKUMENTÓW. Rozwijasz SPRZEDAŻ i masz pozycję KOREKTY KOSZTU. Ale opcji zmiany daty tam nie wypatrzyłem.

Kyniu

pifko
Posty: 17
Rejestracja: 04 kwie 2008, 12:32
Rola: Administrator CDN XL

Re: Dokumenty KK w 7.1 hr1

Post autor: pifko »

No tak Kyniu to co podajesz miałem na myśli pisząc niedefiniowalny bo na tle innych dokumentów wygląda to bardzo blado. :(

marceynowa
Posty: 341
Rejestracja: 29 lut 2008, 11:27
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2022
Lokalizacja: Gdynia

Re: Dokumenty KK w 7.1 hr1

Post autor: marceynowa »

Przeprowadziłem test:
wystawiłem FZ w styczniu, w lutym FS na ten towar, w kwietniu FZK. Wygenerowała mi się KK, zmiana wartości magazynu nastąpiła w kwietniu.

Mam jeszcze tylko jeden pomysł:
czy instalowałeś HotFix do HR1. Może tam znajduje się poprawka tego problemu.
Ja mam 7.1 HR1 HF1 i wartość magazynu jest zmieniana prawdłowo przez KK.

pifko
Posty: 17
Rejestracja: 04 kwie 2008, 12:32
Rola: Administrator CDN XL

Re: Dokumenty KK w 7.1 hr1

Post autor: pifko »

Mam hotfix-a bez tego w ogóle 7.1 to kaszana. Ale u mnie niestety po przeprowadzeniu podobnego testu niestety rezultaty są takie jak opisałem wcześniej. Przekazałem sprawę do asysty technicznej comarchu i zobaczymy co będzie. Z moich doświadczeń z asystą techniczną XL-a i tworem o nazwie CDNXL a znam go od wersji 3.5 mam już dwie żelazne reguły:

1. Nie spodziewaj się że asysta techniczna pomoże ci w czasie krótszym niż 1 tydzień roboczy.
2. Nie instaluj nowej wersji CDNXL dopóki nie wypuszczony zostanie przynajmniej HR1 a jeżeli się nie spieszysz to poczekaj na HR2.

marceynowa
Posty: 341
Rejestracja: 29 lut 2008, 11:27
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2022
Lokalizacja: Gdynia

Re: Dokumenty KK w 7.1 hr1

Post autor: marceynowa »

Czy wszystkie zasoby na korekcie FZ już zostały sprzedane?
Z tego co wiem, KK powstaje gdy cześć dostawy została sprzedana, a potem została wystawiona korekta dokumentu przyjmujacego dostawę.
Jeżeli nie wszystkie zasoby to czy cała wartość korekty wpływa na wartość mag. w miesiącu wystawienia FZ, czy tylko wartość z KK?
Na jakiej podstawie stwierdzasz zmianę magazynu (wg którego wydruku?)

Spróbuj opisać sprawę na przykładzie (np. wystawiam FZ 2.1.2008, towar sprzedany na FS 5.1 i 3.2, 4,3 wystawiam FZK, generuje się KK, na podstawie zestawienia XXXX stwierdzam zmianę wartości mag. w styczniu)

pozdrawiam

pifko
Posty: 17
Rejestracja: 04 kwie 2008, 12:32
Rola: Administrator CDN XL

Re: Dokumenty KK w 7.1 hr1

Post autor: pifko »

Witaj
Z tego co wiem, KK powstaje gdy cześć dostawy została sprzedana, a potem została wystawiona korekta dokumentu przyjmującego dostawę.
No tak nie do końca. KK jest tworzona w przypadku FZK wartości.
W przypadku gdy towar korygowany towar jest w całości rozchodowany korygowana jest marża na dokumentach sprzedaży poprzez rozbicie wartości KK na każdą sztukę sprzedanego towaru. W tej sytuacji wartość KK=wartość FZK na danym elemencie.

W przypadku gdy towar jest rozchodowany częściowo KK aktualizuje cenę zasobów istniejących na magazynie i koryguje marżę na rozchodowanych zasobach. W tej sytuacji wartość KK=( wartość towaru z FZK / ilość towaru z FZ)* ilość zasobów rozchodowanych oczywiście wszystko dla danego elementu.

W przypadku gdy towar istnieje w całości na magazynie KK nie generuje się.

Dodatkowo magazyn, którego wartość jest korygowana nie zawsze jest magazynem docelowym FZK bo KK uwzględnia przesunięcia towarów MM-kami i wtedy marża korygowana jest na magazynach z których nastąpił rozchód towaru z danego zasobu zakładanego przez FZ

UFF taka jest bynajmniej moja wiedza na ten temat.
Wracając do postawionych pytań.
Spróbuj opisać sprawę na przykładzie (np. wystawiam FZ 2.1.2008, towar sprzedany na FS 5.1 i 3.2, 4,3 wystawiam FZK, generuje się KK, na podstawie zestawienia XXXX stwierdzam zmianę wartości mag. w styczniu)
Testowałem w następujący sposób.
Była sobie FZ w miesiącu marcu z częściowo rozchodowanymi zasobami.
Stworzyłem FZK w kwietniu do tej FZ z marca na 2 pozycjach zmieniając ich wartość przy czym jedna była już częściowo sprzedana a druga w całości dostępna na magazynie.
XL stworzył KK na towar częściowo sprzedany i skorygował cenę zakupu obu towarów.
Na jakiej podstawie stwierdzasz zmianę magazynu (wg którego wydruku?)
Zmianę wartości magazynu stwierdzam wykonaniem raportu Stan magazynu na dzień, który był zrobiony na dzień 31 marca i po zrobieniu go w kwietniu a dokładniej po wykonaniu testu wartość magazynu uległa zmianie. Dodatkowo dla własnych potrzeb zrobiłem wykres stan magazynu na dzień dokumenty od do, który pokazuje mi jakie dokumenty miały wpływ na wartość magazynu w wybranym okresie.
Jeżeli nie wszystkie zasoby to czy cała wartość korekty wpływa na wartość mag. w miesiącu wystawienia FZ, czy tylko wartość z KK?
Księgowo wartość magazynu zawsze będzie zmieniona o całość wartość FZK ponieważ księgowości nie interesują zasoby na magazynie a dokumenty przychodowe i rozchodowe. Wydruk stan magazynu na dzień określa wartość magazynu na podstawie wszystkich dokumentów przychoduw na konto księgowe magazynu i wszystkich dokumentów rozchodu z tego konta.


Pozdrawiam

norek

Re: Dokumenty KK w 7.1 hr1

Post autor: norek »

Dołożę jeszcze swoje trzy grosze może troche OT ale w temacie KK.
U mnie (wersja 6) KK wygenerowało się wg asysty w momencie zamykania zlecenie produkcyjnego. KK zmieniło cenę ewidencyjną powodując ogromne komplikacje w poźniejszym rozliczaniu stanów. Ale to już inna historia. Piszę to dlatego, ze niekoniecznie przyczyną wygenerowania KK jest dokument korekty. U mnie nie było korekty a było KK.
Ale przy okazji tematu mam prośbę - w starszym wątku pytałem o wydruk stanów magazynowych. Piszesz że utworzyłeś sobie na własne potrzeby wykres z dokumentami. Dało by radę go udostępnic??
Z góry dzięki i pozdrawiam.

norek

ODPOWIEDZ