Faktura zaliczkowa przy eksporcie

Problemy i pomysły związane z funkcjonowaniem modułu Sprzedaż

Moderator: mikey

marceynowa
Posty: 341
Rejestracja: 29 lut 2008, 11:27
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2022
Lokalizacja: Gdynia

Faktura zaliczkowa przy eksporcie

Post autor: marceynowa »

Przyjmuję zaliczkę na poczet transakcji eksportowej (kontrahent spoza Unii). Wystawiam fakturę zaliczkową FEL ze stawką 0% (eksport).
Ponieważ od otrzymania zaliczki do momentu wysłania towaru mija ponad 2 miesiące, po upłynięciu dwóch miesięcy od końca miesiąca w którym wystawiłem FEL muszę albo przedstawić potwierdzenie wywozu, albo dokonać korekty VAT i zastosować stawkę 23%.

Nie wysłałem jeszcze towaru - jak zrobić korektę?
Wg księgowej - kwoty z tabeli VAT z minusem oraz naliczenie 23% od kwoty brutto. Jest nawet taka funkcjonalność na FEL. Tylko potem, gdy wysyłam towar - pojawiają się bzdury na rozliczeniu zaliczki oraz nie można zrobić odwrotnej korekty (zminusować 23%, dodać 0%).

Awatar użytkownika
praiser
Posty: 685
Rejestracja: 02 lip 2014, 12:22
Rola: Handlowiec CDN XL
Wersja: 2023

Re: Faktura zaliczkowa przy eksporcie

Post autor: praiser »

Takiej korekty nie wysyła się kontrahentowi więc lepiej nie ruszać tego z poziomu transakcji (to prawda, nie da się odwrócić korekty vat, mi się nie udało). Lepiej stworzyć dokument (korektę) bezpośrednio w rejestrze i uzupełnić odpowiednio tabelkę vatowską. Dla potrzeb JPK jest to dokument typu WEW.

W momencie wysyłki dokument pierwotny , faktura zaliczka jest nietknięta i spokojnie można dokończyć transakcję.
--------------------------------
Pozdrawiam
WW

marceynowa
Posty: 341
Rejestracja: 29 lut 2008, 11:27
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2022
Lokalizacja: Gdynia

Re: Faktura zaliczkowa przy eksporcie

Post autor: marceynowa »

dzięki za podpowiedź.

ODPOWIEDZ