"Otwieranie" (bufor) zamkniętych dokumentów

Problemy i pomysły związane z funkcjonowaniem modułu Sprzedaż

Moderator: mikey

Kyniu
Posty: 417
Rejestracja: 21 mar 2008, 10:10
Rola: Administrator CDN XL
Lokalizacja: Świętokrzyskie, Kielce

"Otwieranie" (bufor) zamkniętych dokumentów

Post autor: Kyniu »

Hej,

W dawnych czasach czyli w FPP można było zamknięty dokument wrócić do bufora (sposób był nieładny ale skuteczny). Czy ktoś doszedł do tego jak zrobić to w XL? Czyli zbyt wcześnie zamkniętą fakturę przywrócić do bufora? Oczywiście zdaję sobie konsekwencje z takiego działania, wiem że użyszkodnicy nie powinni wiedzieć jak to robić i tak dalej. Ale wiadomo że życie różne figle płata i że czasem trzeba.

I tak już przy okazji - czy dla XL istnieją zewnętrzne narzędzia jak np. FPP Tools? Wiadomo że funkcje specjalne z modułu administratora nie załatwiają wszystkich potencjalnych potrzeb. Na przykład przydałoby się coś do trwałego usuwania anulowanych dokumentów.

Kyniu

marceynowa
Posty: 341
Rejestracja: 29 lut 2008, 11:27
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2022
Lokalizacja: Gdynia

Re: "Otwieranie" (bufor) zamkniętych dokumentów

Post autor: marceynowa »

Witam,
Na FPP nie pracowałem, ale poprzedni system, na któym pracowała firma dokumenty "zatwierdzone" czyli wyciągnięte z bufora traktował jako zablokowane do edycji, ale administrator mógł je odblokować (oczywiście kontrolując dokonane zmiany). Dokumenty magazynowe były generowane po zakończeniu miesiąca. Nadal możnabyło odblokować fakturę, ale manipulowanie na dok. mag. było bardzo trudno.
W XL nie znalazłem innego sposobu niż anulowanie dokumentu, no chyba że trzeba zmienić np. nazwę spedytora to można wyedytować z poziomu tabeli TraNag.
Przy zatwierdzaniu są parametry generowania dok. magazynowych - u mnie na stałe magazynowe zatwierdzone, niegdy z tym nie ekperymentowałem. Może to jest droga do wyjścia?

pozdrawiam

Awatar użytkownika
wojtek
Posty: 359
Rejestracja: 14 gru 2007, 12:23
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 9.8
Lokalizacja: pomorskie

Re: "Otwieranie" (bufor) zamkniętych dokumentów

Post autor: wojtek »

W CDNXL każdy dokument posiada swój stan zapisany np. w tabeli TraNag w polu TrN_Stan (w przypadku faktur od 1 do 6), można modyfikować w ten sposób fakturę np przywracając jej stan ale pod jednym warunkiem, że dokumenty magazynowe (WM) generujemy sami ręcznie. W przeciwnym razie nie polecam "kombinowania" w tabelach bo wysypią wam się stany magazynowe. Można tak robić bez zadnych konsekwencji np na wysyłkach, jeśli ktoś z nich korzysta.

Kyniu
Posty: 417
Rejestracja: 21 mar 2008, 10:10
Rola: Administrator CDN XL
Lokalizacja: Świętokrzyskie, Kielce

Re: "Otwieranie" (bufor) zamkniętych dokumentów

Post autor: Kyniu »

wojtek pisze:W CDNXL każdy dokument posiada swój stan zapisany np. w tabeli TraNag w polu TrN_Stan (w przypadku faktur od 1 do 6), można modyfikować w ten sposób fakturę np przywracając jej stan
O to już coś. Co prawda mamy z automatu generowane PM i WM ale zawsze mogę anulować taki dokument do otwieranej faktury i powinien być luz bluz. Zresztą XL też nam kiedyś wyciął numer i z bliżej nie wyjaśnionych powodów nie wygenerował PM do FZ. Koleżanka wyłapała różnicę stanów i śledztwo z udziałem firmy która nam wdrażała XL'a wykazało że system "zapomniał" wygenerować dokument magazynowy. Zresztą zdarzyło mu się kilka innych wpadek ale to temat na osobny wątek.

Kyniu

marceynowa
Posty: 341
Rejestracja: 29 lut 2008, 11:27
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2022
Lokalizacja: Gdynia

Re: "Otwieranie" (bufor) zamkniętych dokumentów

Post autor: marceynowa »

Witam,
Czy zatwierdzenie faktury powoduje tylko zmianę stanu Trn_Stan oraz generowanie PM / WM?
Kiedyś analizowałem w jaki sposób ustalana jest ilość do zrealizowania i okazuje się, że brane są pod uwagę rezerwacje.
W momencie zatwierdzenia rezerwcje w pełni zrealizowane są kasowane - następuje zmiana wpisów w TraSElem (numery rezerwacji zastępowane są numerami zamówień), rezerwacje do zrealizowania mają aktualizowane ilości.
Nie wiem czy nie są dokonywane operacje na innych tabelach?
Czy po anulowaniu WM i zmianie stanu TRN_Stan można coś dopisać i na nowo zatwierdzić?

pozdrawiam

Kyniu
Posty: 417
Rejestracja: 21 mar 2008, 10:10
Rola: Administrator CDN XL
Lokalizacja: Świętokrzyskie, Kielce

Re: "Otwieranie" (bufor) zamkniętych dokumentów

Post autor: Kyniu »

marceynowa pisze: Czy po anulowaniu WM i zmianie stanu TRN_Stan można coś dopisać i na nowo zatwierdzić?
Zarzuciłem okiem do dokumentacji na relacje tabeli TraNag i dochodzę do wniosku że to chyba nie jest dobry sposób - chyba że mówimy o narobieniu sobie bałaganu.

Kyniu

Greg
Posty: 13
Rejestracja: 14 lut 2008, 15:28
Rola: Konsultant CDN XL

Re: "Otwieranie" (bufor) zamkniętych dokumentów

Post autor: Greg »

wojtek pisze:W CDNXL każdy dokument posiada swój stan zapisany np. w tabeli TraNag w polu TrN_Stan (w przypadku faktur od 1 do 6), można modyfikować w ten sposób fakturę np przywracając jej stan ale pod jednym warunkiem, że dokumenty magazynowe (WM) generujemy sami ręcznie. W przeciwnym razie nie polecam "kombinowania" w tabelach bo wysypią wam się stany magazynowe. Można tak robić bez zadnych konsekwencji np na wysyłkach, jeśli ktoś z nich korzysta.
Jeżeli już naprawdę potrzeba cofnąć potwierdzony dokument do bufora od strony bazy to bezwzględnie należy potwierdzić taki dokument również od strony bazy. Jeżeli taki dokument potwierdzimy z interfejsu to baza się rozjedzie...

Awatar użytkownika
wojtek
Posty: 359
Rejestracja: 14 gru 2007, 12:23
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 9.8
Lokalizacja: pomorskie

Re: "Otwieranie" (bufor) zamkniętych dokumentów

Post autor: wojtek »

Greg pisze: Jeżeli już naprawdę potrzeba cofnąć potwierdzony dokument do bufora od strony bazy to bezwzględnie należy potwierdzić taki dokument również od strony bazy. Jeżeli taki dokument potwierdzimy z interfejsu to baza się rozjedzie...
Zgodzę się z kolegą ale tylko w części. Weźmy np dokumenty wysyłkowe (tabela CDN.Wysylki). Jeśli przywrócimy jej stan zatwierdzony (WYS_Stan=3) na w buforze (WYS_Stan=2) , nastepnie dopniemy do niej np jakieś paczki lub zmienimy atrybuty to nie widzę powodu zatwierdzania jej z powrotem z poziomu bazy.
Kyniu pisze: Zarzuciłem okiem do dokumentacji na relacje tabeli TraNag i dochodzę do wniosku że to chyba nie jest dobry sposób - chyba że mówimy o narobieniu sobie bałaganu.

Kyniu
Zwracam uwagę, że każda modyfikacja dokonywana na bazie powinna być dokonywana z głową i ze szczegolną rozwagą. Zastanówcie się czy jest to ostateczne wyjście. Czasem lepiej anulować dokument i wystawić go na nowo.

A teraz kilka przykładów co można modyfikować w bazie (sprawdzone) bez większego zagrożenia że się coś w bazie wysypie:

1. wysyłki opisane wyżej

2. w przypadku braku ustalonego kosztu jakiegoś towaru i póżniej problem np z zaksięgowaniem faktury

Kod: Zaznacz cały

update cdn.tranag set trn_kosztustalono=1 where (TrN_GIDTyp=2041 AND TrN_GIDNumer=36931)


gdzie Trn_GIDTyp to typ dokumentu np faktura a TrN_GIDNumer to numer dokumentu który nie chce się zaksięgować

3. Brak zakładki płatność na dokumencie np fakturze przez co nie można go roliczyć

Kod: Zaznacz cały

update cdn.tranag set trn_platnosci=1 where (TrN_GIDTyp=2002 AND TrN_GIDNumer=97131)
Pamiętajcie, nigdy nie róbcie takich rzeczy na bazie produkcyjnej zróbcie sobie bazę szkoleniową i niej testujcie

pozdrawiam

pufok
Posty: 3
Rejestracja: 10 kwie 2008, 23:28
Rola: Inny

Re: "Otwieranie" (bufor) zamkniętych dokumentów

Post autor: pufok »

2. w przypadku braku ustalonego kosztu jakiegoś towaru i póżniej problem np z zaksięgowaniem faktury

Kod: Zaznacz cały

update cdn.tranag set trn_kosztustalono=1 where (TrN_GIDTyp=2041 AND TrN_GIDNumer=36931)


gdzie Trn_GIDTyp to typ dokumentu np faktura a TrN_GIDNumer to numer dokumentu który nie chce się zaksięgować

Dodam tylko, że tej konkretnej modyfikacji nie należy wykonywać dla dokumentów zakupowych.

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ