wartości towarów o stanach zerowych

Problemy i pomysły związane z funkcjonowaniem modułu Sprzedaż

Moderator: mikey

Awatar użytkownika
STAY_PJE
Posty: 646
Rejestracja: 24 wrz 2009, 12:08
Rola: Konsultant CDN XL
Lokalizacja: Warszawa i od Helu do Wawelu
Kontakt:

Re: wartości towarów o stanach zerowych

Post autor: STAY_PJE »

Bywa i tak. Ja po prostu generuję dokumenty KK z poziomu bazy danych. Mam gotowy skrypt do tego ale nie jest on specjalnie user-friendly, więc nie przesyłam aby sobie coś przypadkowo nie popsuć.
Dokument KK ustawiam w ten sposób, aby wskazywał na pierwszy dokument w historii, który zaczyna wykazywać wartość ujemną. Można to dość łatwo prześledzić za pomocą odpowiedniego zapytania SQL i Excela. Najpierw tworzę raport SQL, który pokazuje historię transakcji na danej dostawie z wyszczególnieniem kwoty transakcji (dodatnia jeśli przychód magazynowy i ujemna jeśli rozchód magazynowy) w kolejności chronologicznej. Następnie wynik tego raportu kopiuję do Excela i dodaję kolumnę z wartością narastającą. Wiersz w którym ujawni się wartość ujemna oznacza transakcję, która popsuła coś na magazynie i to do niej właśnie należy wystawić dokument KK.

Przedstawiam poniżej przykład takiego arkusza. Tutaj akurat wskoczył zaznaczony na czerwono dokument KK, który co prawda nie spowodował ujemnej wartości magazynu, ale wyzerował jego wartość przy nie zerowej ilości (kolumna z ilością nie jest widoczna). W rezultacie kolejne transakcje rozchodowe powodują zdjęcie wartości poniżej zera.
Obrazek

W tej sytuacji wystawiam przeciwstawny dokument do tego dokumentu KK i wartość magazynu wraca na swoje miejsce. Może się jednak okazać, że taki przeciwstawny dokument KK na kwotę dodatnią już istnieje, tylko dwa lata później. Wtedy wystawiam i do niego KK przeciwstawny. Problem w tym przykładzie jest akurat związany z powstawaniem dokumentów KK w latach ubiegłych, które to są generowane automatycznie do korekt wystawianych lub anulowanych na bieżąco.

Oj naprawia się te stany, a jak ktoś ma moduł produkcji to nie narzekam na brak zleceń.

Awatar użytkownika
STAY_PJE
Posty: 646
Rejestracja: 24 wrz 2009, 12:08
Rola: Konsultant CDN XL
Lokalizacja: Warszawa i od Helu do Wawelu
Kontakt:

Re: wartości towarów o stanach zerowych

Post autor: STAY_PJE »

Skomercjalizowałem swój skrypt naprawczy. Dostępy jest pod linkiem: Zerowanie wartości towarów o stanach zerowych.

ODPOWIEDZ