wartości towarów o stanach zerowych

Problemy i pomysły związane z funkcjonowaniem modułu Sprzedaż

Moderator: mikey

Yuber
Posty: 934
Rejestracja: 12 sty 2009, 12:03
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2016
Lokalizacja: Kraków

Re: wartości towarów o stanach zerowych

Post autor: Yuber »

Jeśli chodzi o generowanie KK do zasobów to wygląda na to że działa to jak należy.
Co do dokumentacji - być może i tak. Niestety nie pamiętam całej dokumentacji a i przyznaje, że nie wszystko przeczytałem. Teoretycznie powinny się takie rzeczy ujawnić przy uzgadnianiu stanów magazynowych lub przy jakimś porównaniu kont księgowych z magazynami - czyli działka księgowości. Jak do tej pory żadna "siostra bez Endu" się nie zgłosiła. Wnioskuję więc, że albo problemu nie mają albo o nim nie wiedzą.

elmiq
Posty: 1025
Rejestracja: 23 sie 2010, 10:04
Rola: Administrator CDN XL
Lokalizacja: Warszawa

Re: wartości towarów o stanach zerowych

Post autor: elmiq »

Meg pisze:Skrypt naprawczy ma Dorota :)

A co do anulowania dokumentów, do których wygenerowało się wcześniej KK, to w dokumentacji na 99% jest napisane, ze system nie anuluje automatycznie tych KK - należy się samemu pilnować.
Piszę, ze na 99% w dokumentacji, ale może w biuletynach albo innych źródłach - ale wiem, że o tym czytałam i mam to zakodowane w pamięci :)
XL 9.9 - system automatycznie anuluje dokumenty KK powstałe wcześniej na bazie PZ, który jest anulowany :)
Mateusz Świerkosz

http://elmiq.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Meg
Posty: 124
Rejestracja: 17 kwie 2008, 12:43
Rola: Konsultant CDN XL
Lokalizacja: świętokrzyskie, Kielce

Re: wartości towarów o stanach zerowych

Post autor: Meg »

uuuuuuu.. mam zaległości w dokumentacji :mrgreen:
Zaraz biegnę zobaczyć co w przypadku, kiedy KK są już zaksięgowane ;)
______________________________________________________________________________________
Ekspert to ktoś, kto ma coraz większą wiedzę w coraz mniejszym zakresie, aż wreszcie wie absolutnie wszystko o niczym.

Yuber
Posty: 934
Rejestracja: 12 sty 2009, 12:03
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2016
Lokalizacja: Kraków

Re: wartości towarów o stanach zerowych

Post autor: Yuber »

Część rzeczy da się odbudować właśnie opcją KK na zasobie gdy ten jest zerowy- utworzy się nam KK które wyrównuje wartości z datą dzisiejszą. Potem trzeba przejechać Naprawą stanu towaru taki towar i ewentualnie wygenerować kolejne KK i znowu naprawa stanów i tak w kółko aż będzie wszystko OK (wszystko zależy od tego ilu magazynów dotyczy sprawa).
Mam tylko kłopot bo trafiłem na coś czego poprawić nie można komentarz do tego jest taki:
1 O 2011-04-05 11:43:53 Na zasobie: PZ-3/2010 o kodzie towaru: XXXXXX w magazynie: A00 wg historii powinny być ujemne wartości, w systemie CDN-XL taka sytuacja jest niedopuszczalna Na zakładce "Historia" należy przeanalizować dokumenty i ewentualnie zmodyfikować na nich wartości.
Coś mi się wydaje że o jedno KK mamy za dużo :)

Dorota
Posty: 70
Rejestracja: 12 maja 2010, 12:17
Rola: Administrator CDN XL

Re: wartości towarów o stanach zerowych

Post autor: Dorota »

Troszkę rzadko ostatnio tutaj zaglądam. Oczywiście chętnie wyślę paczuszkę ze skryptami naprawczymi, być może w niektórych przypadkach pomogą. Zainteresowanych proszę po podanie swoich maili na priva

plasterq
Posty: 1
Rejestracja: 27 kwie 2011, 08:47
Rola: Użytkownik CDN XL

Re: wartości towarów o stanach zerowych

Post autor: plasterq »

Otrzymał może ktoś tą "paczuszkę" ze skryptami ? Byłbym wdzięczny za podzielenie się nimi.

Yuber
Posty: 934
Rejestracja: 12 sty 2009, 12:03
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2016
Lokalizacja: Kraków

Re: wartości towarów o stanach zerowych

Post autor: Yuber »

Paczka niczego nie załatwi automatycznie. Nie jest to cudowne lekarstwo na całe zło. Pierwsza sprawa to musisz wiedzieć co chcesz naprawić a dopiero potem próbować wyprowadzić to najpierw Naprawą stanów towarów a potem dopiero skryptami. I tu uwaga po pierwsze zwracaj uwagę na to czy dokumenty są zaksięgowane po drugie musisz zwracać uwagę na daty. Zasadniczo powinieneś sobie poradzić bez Paczki. Sam naprawiacz stanów towarów ma jedna poważną wadę. Zawsze naprawia pierwszy dokument przychodowy. Czyli jeśli Przyjąłeś coś po 10 zł i rozeszło się po 0 zł to naprawiacz będzie starał się poprawić przyjęcie na 0 zł co nie jest poprawne bo przecież zapłaciłeś za ten towar.
Jeszcze tak z mojego doświadczenia:
Poprawiałem "ręcznie" bardzo wiele problemów związanych z KK i mogę stwierdzić że:
- KK Poprawnie tworzą się od wersji 9.xx wcześniejsze np 7 to totalna porażka
- niepoprawne KK mogą bardzo namieszać z wartościami stanów magazynowych gdzie można nagle stwierdzić że wartość magazynu jest poniżej zera a w tym czasie żaden test integralności nie wykazuje nieprawidłowości.
- jeśli decydujemy się na księgowanie kk (niektórzy tego nie robią) to trzeba bardzo dobrze ustawić schemat bo inaczej to się rozjedzie.
- dochodzenie co jest nie tak przy dużej ilości KK i najczęściej anulowanym PZ przypomina chęć zrozumienia instrukcji obsługi promu kosmicznego napisanej w języku chińskim.
- Trudno oprzeć się wrażeniu że zamknięty mechanizm jakim jest tworzenie KK został we wcześniejszych wersjach totalnie skopany a twórca nie zdawał sobie sprawy z konsekwencji jakie to może przynieść. Co gorsza nie istnieje guzik "NAPRAW" tylko trzeba samemu dochodzić na piechotę co jest nie tak (tu oczywiście są pomocne narzędzia zaszyte w programie jednak nie są w pełni wystarczalne).

laplace
Posty: 43
Rejestracja: 20 paź 2010, 09:23
Rola: Inny

Re: wartości towarów o stanach zerowych

Post autor: laplace »

Czy ktoś z Was jest w stanie przesłać mi bądź opublikować skrypt Doroty?
Jestem właśnie w trakcie walki z ujemnymi wartościami i może by się przydał.

Pozdrawiam
Kuba

Awatar użytkownika
STAY_PJE
Posty: 646
Rejestracja: 24 wrz 2009, 12:08
Rola: Konsultant CDN XL
Lokalizacja: Warszawa i od Helu do Wawelu
Kontakt:

Re: wartości towarów o stanach zerowych

Post autor: STAY_PJE »

Skrypty swoją drogą, a jeśli będą dalej będą wystawiać się dokumenty KK to problem będzie się powtarzał.
Teoretycznie (zgodnie z dokumentacją) konfiguracja XL-a powinna umożliwić takie ustawienie programu aby dokumenty KK nie wystawiały się w okresach zamkniętych. W praktyce niestety to nie działa i zdarza się, że wystawienie w roku 2012 korekty do jakiegoś dokumentu z roku 2011 może spowodować zmianę wartości magazynu w roku 2011 z powodu wrzucenia tam nowej korekty kosztu.
U jednego z klientów problem występował notorycznie. Ustąpił dopiero gdy założyłem swoje łaty na program.
W skrócie warunek poprawności określony jest w ten sposób:
Data wystanienia (trn_data2) i data wydania (trn_DataMag) na dokumencie KK powinna być ustawiona tak samo jak data dokumentu generującego to KK, względem daty starszej. Warunkiem działania jest ustawiony parametr [grupowanie dokumentów KK] na "brak".
Magazyn naprawiłem, łatę wdrożyłem i straciłem stałe źródło dochodów w postaci konieczności naprawiania magazynu 2 razy w roku...

laplace
Posty: 43
Rejestracja: 20 paź 2010, 09:23
Rola: Inny

Re: wartości towarów o stanach zerowych

Post autor: laplace »

Problem w tym, że apteczka twierdzi, że (wg historii) stan powinien wynosić 0, a wartość np. -10.5 .
Historia dostawy wygląda tak: PZ -> MMW->MMP->RW , przy czym MMW już jest o innej wartości ,a mimo to, system nie chce wygenerować KK (załączone screeny).

Pozdrawiam
Kuba
Załączniki
obrazek2.jpg
obrazek1.jpg

ODPOWIEDZ