Zmiana daty sprzedaży na fakturze

Problemy i pomysły związane z funkcjonowaniem modułu Sprzedaż

Moderator: mikey

James
Posty: 16
Rejestracja: 04 sie 2015, 08:34
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2014

Zmiana daty sprzedaży na fakturze

Post autor: James »

Panowie (i Panie?)

Zastanawiam się nad taką sytuacją w ERP XL a mianowicie:

Chciałbym zmienić tylko datę sprzedaży na fakturze sprzedaży która:
- jest już zatwierdzona (zdjęta z bufora)
- data sprzedaży znajduje się w zamkniętym okresie handlowym. (Data wystawienia i wydania jest z bieżącego, otwartego miesiąca)
- Jest w EUR a więc w grę wchodzi zmiana kursu a co za tym idzie wartości.

Teraz jak by to można zrobić:
Sposób 1. Anulowanie jej i wystawienie z takimi samymi danymi, przy ustawianiu daty sprzedaży zwróci komunikat:
Nowa data zawiera się w okresie zamkniętym dla operacji handlowych
- Mimo to da się taką fakturę zatwierdzić, jakie ma to konsekwencje? Rejestry VAT itd.?

Sposób 2. Edycja spod bazy samej daty z pewnością nie jest dobrym rozwiązaniem. Zmiana daty, kursu waluty, wartości musiałaby zostać wykonana pewnie również w tabelach VAT itp.

Sposób 3. Wystawienie korekty samej daty jest możliwe?

No właśnie, wiem, że każda edycja takiego dokumentu to problematyczna sprawa. Jakie są wasze pomysły?

Pozdrawiam.

marceynowa
Posty: 341
Rejestracja: 29 lut 2008, 11:27
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2022
Lokalizacja: Gdynia

Re: Zmiana daty sprzedaży na fakturze

Post autor: marceynowa »

Czy faktura to FS czy FSE?

Robiłem zmianę dla FSE od strony bazy danych:
- w tabeli TraNag zmieniam TrN_data3
- w ERP XL zmieniam typ kursu na inny i potem wracam do NBP - dzięki temu kurs jest ustalony wg daty sprzedaży
- w zakładce VAT ustawiamy prawidłowe parametry - najprościej zmienić Datę obowiązku VAT na Wystawienia i potem z powrotem na Sprzedaży.

Operacje należy przeprowadzić w porozumieniu z księgową - po zmianie ulegnie zmianie zawartość rejestru VAT, trzeba skorygować VAT-7, być może również zapisy w księgach.

Awatar użytkownika
MM_PROSPEO
Posty: 12
Rejestracja: 22 cze 2016, 09:38
Rola: Konsultant CDN XL
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Zmiana daty sprzedaży na fakturze

Post autor: MM_PROSPEO »

Otwierasz okres handlowy
Od strony bazy zmieniasz TrN_Stan na 2
Dokument w buforze
Dokonujesz zmian - zapisujesz do bufora
Od strony bazy zmieniasz TrN_Stan na 5 i TrN_KosztUstalono na 1
To samo należałoby zrobić z WM
Pozdrawiam
Mariusz Midzio
PROSPEO sp. z o.o.
mariusz.midzio@prospeo.com.pl

James
Posty: 16
Rejestracja: 04 sie 2015, 08:34
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2014

Re: Zmiana daty sprzedaży na fakturze

Post autor: James »

marceynowa pisze:Czy faktura to FS czy FSE?

Robiłem zmianę dla FSE od strony bazy danych:
- w tabeli TraNag zmieniam TrN_data3
- w ERP XL zmieniam typ kursu na inny i potem wracam do NBP - dzięki temu kurs jest ustalony wg daty sprzedaży
- w zakładce VAT ustawiamy prawidłowe parametry - najprościej zmienić Datę obowiązku VAT na Wystawienia i potem z powrotem na Sprzedaży.

Operacje należy przeprowadzić w porozumieniu z księgową - po zmianie ulegnie zmianie zawartość rejestru VAT, trzeba skorygować VAT-7, być może również zapisy w księgach.
Faktura to FSE. Twój sposób jest ciekawy - sprawdzę go przy najbliższej okazji.
Ale na początek małe sprostowanie z mojej strony. Okazało się, że księgowość nie jest prowadzona w XL-u a w oddzielnym programie.
W tej sytuacji myślę, że wystarczy anulować dotychczasowy dokument FSE, i wypisać z identycznymi danymi (numer, seria itp.) zmieniając jedynie datę sprzedaży.
Oczywiście z informacją do księgowego aby wprowadził sobie odpowiednie korekty. Mam rację ?
MM_PROSPEO pisze: Otwierasz okres handlowy
Od strony bazy zmieniasz TrN_Stan na 2
Dokument w buforze
Dokonujesz zmian - zapisujesz do bufora
Od strony bazy zmieniasz TrN_Stan na 5 i TrN_KosztUstalono na 1
To samo należałoby zrobić z WM
Sposób wydaje się bardzo prosty, i być może w tym przypadku gdy księgowość nie jest prowadzona w XL-u nawet byłby poprawny, ale czy nie lepiej by było nawet zmienić spod bazy samą datę na FSE i WM?

No i co w sytuacji gdyby księgowość była jednak prowadzona w XL. Sama zmiana daty w dokumencie i edycja z bufora ze strony bazy nie zmieni przecież zapisów w tabelach vat prawda?
Pytam w tym momencie czysto teoretycznie bo tabele vat, księgowść póki co jeszcze dobrze nie poznałem, a i źródeł na ten temat ciężko w internecie znaleźć.

Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ