CDN OPTIMA - błędy

Problemy i pomysły związane z funkcjonowaniem CDN Optima vel Opt!ma

Moderator: mikey

wrath
Posty: 3
Rejestracja: 02 kwie 2008, 08:59
Rola: Inny

CDN OPTIMA - błędy

Post autor: wrath »

Witam wszystkich


Mam problem z OPTIMĄ (wiem - to nie do końca odpowiednie miejsce, więc w razie co kajam się)

Po czyszczeniu delikatnym komputera z Optimą - tzn. wywalenie staroffice, dem programów INSERT i Symfonia, jest problem z wydrukami.
Mianowicie po wybraniu jakiejś listy (dowolnej) i próbie wydruku wyrzuca okno z pustą kartką i okno błędu (chyba bo opisu nie ma) zatytułowane CN_CRVW. Które można jedynie zamknąć. Oczywiście żaden wydruk nie idzie.

Zatrudniłem szukacza z WindyXP, tenże znalazł plik o takiej nazwie. z rozszerzeniem dll w katalogu Optimy. Ergo zginął wpis rejestracyjny tejże biblioteki.

Pytania:
1) Jakim cudem?
2) Jak można ponownie zarejestrować tą bibliotekę i czy pomoże to na dolegliwości?
3) (obserwacja) Przywracanie windowsa do dat sprzed czyszczenia nie pomogło
4) (porada opiekuna) CYTAT: "Pewnie drukarkę HP odinstalowaliście" :o :shock: WTF - co to ma do rzeczy? Bo nawet jeśli - to mi wychodzi w przełożeniu na terminologię samochodową -- jak sobie wymienię wycieraczki to mi silnik odpadnie? Uzupełniając wywód - NIE drukujemy na wzmiankowanym HP nic od 3 lat (2 lata dłużej niż mamy optimę)

Pozdrówka czytającym

Awatar użytkownika
wojtek
Posty: 359
Rejestracja: 14 gru 2007, 12:23
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 9.8
Lokalizacja: pomorskie

Re: CDN OPTIMA - błędy

Post autor: wojtek »

wydruki w optimie dzialają w oparciu o Crystal Reports. Najprawdopodobnie jak odinstalowałeś inne aplikacje to również tę lub jej część bibliotek. Proponuje przeinstalować optime i wszystko wróci do normy.

wrath
Posty: 3
Rejestracja: 02 kwie 2008, 08:59
Rola: Inny

Re: CDN OPTIMA - błędy

Post autor: wrath »

Dzięki za info - pytanko dodatkowe - Czy po reinstalacji Optimy i Generatora raportów baza danych i ustawienia (tworzone w bólach przez pół roku) zostaną zachowane? Czy trzeba je jakoś eksportować? Boję się ciężkiego skatowania :D przez ludzi którzy na tym pracują (ja techniczny od czyszczenia wentylatorków jestem i na optimie się znam jak świnia na gwiazdach - więc przepraszam za kaliber merytoryczny pytań)

Awatar użytkownika
wojtek
Posty: 359
Rejestracja: 14 gru 2007, 12:23
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 9.8
Lokalizacja: pomorskie

Re: CDN OPTIMA - błędy

Post autor: wojtek »

mam zasadnicze pytanie, czy baze masz zaistalowana na tym samym kompie co Optime (engine SQL) czy posiadasz oddzielny serwer SQL.
W obu przypadkach proponuje zrobić kopie bazy, co prawda podczas instalacji Optimy zawsze jest robiona najpierw kopia bazy ale jak to mówią "przezorny ubezpieczony".
wrath pisze: Czy po reinstalacji Optimy i Generatora raportów baza danych i ustawienia (tworzone w bólach przez pół roku) zostaną zachowane?
Optima przechowuje konfiguracje w oddzielnej bazie: CDN_Konfiguracja.

Generalnie nie spotkałem się z tym aby reinstalacja Optimy spowodowała utratę danych lub zmianę konfiguracji (chociażby ze względu na poprawki jakie wychodzą, w formie nowej instalacji) ale pamiętaj zawsze najpierw zrób kopie bazy :)

Kyniu
Posty: 417
Rejestracja: 21 mar 2008, 10:10
Rola: Administrator CDN XL
Lokalizacja: Świętokrzyskie, Kielce

Re: CDN OPTIMA - błędy

Post autor: Kyniu »

wrath pisze:Dzięki za info - pytanko dodatkowe - Czy po reinstalacji Optimy i Generatora raportów baza danych i ustawienia (tworzone w bólach przez pół roku) zostaną zachowane? Czy trzeba je jakoś eksportować? Boję się ciężkiego skatowania :D przez ludzi którzy na tym pracują (ja techniczny od czyszczenia wentylatorków jestem i na optimie się znam jak świnia na gwiazdach - więc przepraszam za kaliber merytoryczny pytań)
Na dystans ciężko diagnozować jak masz to zrobione i w sumie jeśli Twój poziom znajomości tematu jest jaki jest chyba lepiej zostawić to partnerowi CDN który wdrażał u was Optimę. Teoria jest taka że baza systemu powinna być postawiona na innym komputerze, konfiguracja OPTIMY jak i oczywiście jej dane zapisane w bazie, i jedyne co trzeba zrobić po instalacji to odpowiedzieć na kilka pytań - gdzie jest serwer bazy, jaka nazywa się baza i jakie jest hasło do serwera SQL. W praktyce może być tak że jest to zrobione na jednym komputerze (aczkolwiek to skrajne skąpstwo i przykład nieodpowiedzialności) ale nadal dane i konfiguracja zapisane w bazie powinny być bezpieczne. Być może - ale tu gdybam bo tego nie robiłem - przy reinstalacji OPTIMY odczyta sobie ona z rejestru ustawienia obecnie zainstalowanej kopi i cały proces będzie bezbolesny. Ale jak to w życiu zakładać trzeba scenariusz najgorszy. Zakładam też że istnieją kopie awaryjne bazy które w razie nieprzewidzianego przypadku pozwoliłyby odtworzyć system.

Kyniu

Kyniu
Posty: 417
Rejestracja: 21 mar 2008, 10:10
Rola: Administrator CDN XL
Lokalizacja: Świętokrzyskie, Kielce

Re: CDN OPTIMA - błędy

Post autor: Kyniu »

USUNIĘTY

wrath
Posty: 3
Rejestracja: 02 kwie 2008, 08:59
Rola: Inny

Re: CDN OPTIMA - błędy

Post autor: wrath »

Kyniu pisze:
Na dystans ciężko diagnozować jak masz to zrobione i w sumie jeśli Twój poziom znajomości tematu jest jaki jest chyba lepiej zostawić to partnerowi CDN który wdrażał u was Optimę. Teoria jest taka że baza systemu powinna być postawiona na innym komputerze, konfiguracja OPTIMY jak i oczywiście jej dane zapisane w bazie, i jedyne co trzeba zrobić po instalacji to odpowiedzieć na kilka pytań - gdzie jest serwer bazy, jaka nazywa się baza i jakie jest hasło do serwera SQL. W praktyce może być tak że jest to zrobione na jednym komputerze (aczkolwiek to skrajne skąpstwo i przykład nieodpowiedzialności) ale nadal dane i konfiguracja zapisane w bazie powinny być bezpieczne. Być może - ale tu gdybam bo tego nie robiłem - przy reinstalacji OPTIMY odczyta sobie ona z rejestru ustawienia obecnie zainstalowanej kopi i cały proces będzie bezbolesny. Ale jak to w życiu zakładać trzeba scenariusz najgorszy. Zakładam też że istnieją kopie awaryjne bazy które w razie nieprzewidzianego przypadku pozwoliłyby odtworzyć system.

Kyniu

Ujmę to tak - wiem jak to powinno wyglądać - serwer danych, praca terminalowa - to oczywiste plusy, zalety a nawet konieczności. Ale wiedza Admina (sieci, nie Optimy) jest niekompatybilna z adminem aplikacji "KSIĘGOWOŚĆ FIRMY". A partner-wdrożeniowiec to miła pani, ale po ilości jobów w jej kierunku apropos merytorycznego działania, a raczej niedziałania programu (poważne hece z podwójnym naliczaniem niektórych składek czy nieprawidłowe naliczanie wymiaru urlopów na przykład) wnoszę że albo Optima albo miła pani nie działają Optimalnie ;-). Poza tym właśnie miła pani doradziła trzymanie wszystkiego na jednym kompie. .....

Oczywiście kopie bazy istnieją w ciągu czasowym i równoległym - 3 kopie jednego momentu czasowego.

ODPOWIEDZ