Problem z wejściem do konfiguracji

Problemy i pomysły związane z funkcjonowaniem CDN Optima vel Opt!ma

Moderator: mikey

bartezgo
Posty: 117
Rejestracja: 10 lut 2011, 11:57
Rola: Inny
Wersja: 11

Problem z wejściem do konfiguracji

Post autor: bartezgo »

Witam,

po reinstalacji systemu na serwerze i stawiania od nowa MS SQL 2008 Express pojawił się problem z wejściem do konfiguracji Optimy (2014.1.1.834) - poniżej wrzucał kawałek komunikatu. Z tego co zdążyłem się zorientować problem prawdopodobnie leży po stronie błędnie zdefiniowanego podczas instalacji MS SQL parametru serwera: Server Collation. W chwili obecnej serwer ma ustawione: SQL_Latin1_General_CP1_CI_AS. Baza Optimy ma poprawnie ustawione: Polish_CI_AS (na serwerze również jest baza ERP XL i ma ustawione Polish_CI_AS). Z XL nie ma problemów jedynie z Optimą. Podobno rozwiązaniem jest reinstalacja MS SQL - pytanie czy da się zmienić Server Collation bez reinstalacji MS SQL?

KOMUNIKAT:
Changed database context to 'master'.

System.Runtime.InteropServices.COMException (0x80050458): Changed database context to 'master'.
at CDNBase.ApplicationClass.Refresh()
at Optima.Common.OptimaAccess.RefreshConfiguration(ConfigAccess configAccess, Boolean shouldRefreshApplication)
at Optima.Main.View.Presenters.MainPresenter.RefreshConfiguration(Boolean shouldRefreshApplication)

taszek
Posty: 588
Rejestracja: 12 wrz 2012, 13:20
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2016

Re: Problem z wejściem do konfiguracji

Post autor: taszek »

Kod: Zaznacz cały

Setup /QUIET /ACTION=REBUILDDATABASE /INSTANCENAME=InstanceName 
/SQLSYSADMINACCOUNTS=accounts /[ SAPWD= StrongPassword ] 
/SQLCOLLATION=CollationName
Dokumentacja Microsoftu:
http://msdn.microsoft.com/en-us/library ... .105).aspx
Pozdrawiam
Wojtek Cyrklewicz

Awatar użytkownika
wacek
Posty: 709
Rejestracja: 27 paź 2008, 18:04
Rola: Administrator CDN XL
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Problem z wejściem do konfiguracji

Post autor: wacek »

Miałem tak kilka lat temu na SQL2005 64Bit i niestety musiałem przeinstalować SQL.
O ile pamiętam to instalowałem wersję bez żadnego SP i na takiej mógłbym zmienić bez przeinstalowywania.
Niestety w między czasie miałem dograny SERVICE PACK i nie mogłem zmienić.
To chyba był problem braku zgodności nośnika z jakiego instalowałem z zainstalowaną wersją. A nośnika z SP nie miałem.
Pozdrawiam,
Robert

select convert(varchar(100),0x637a6173616d69207069737aea2074752067b375706f7479203a29)

bartezgo
Posty: 117
Rejestracja: 10 lut 2011, 11:57
Rola: Inny
Wersja: 11

Re: Problem z wejściem do konfiguracji

Post autor: bartezgo »

taszek pisze:

Kod: Zaznacz cały

Setup /QUIET /ACTION=REBUILDDATABASE /INSTANCENAME=InstanceName 
/SQLSYSADMINACCOUNTS=accounts /[ SAPWD= StrongPassword ] 
/SQLCOLLATION=CollationName
Dokumentacja Microsoftu:
http://msdn.microsoft.com/en-us/library ... .105).aspx
Odnośnie tego rozwiązania to działa one, jednakże trzeba uważać bo po rebiul`dzie usuwa bazy z serwera. Wpadłem na trochę inny pomysł (super ;) ) mianowicie utworzenie nowej instancji na bieżącym serwerze SQL-co pozwoliło na zmianę Collation. Przeniesienie i podłączenie baz Optimy przebiegło bez większych problemów (kreowałem nowe bazy, następnie zrobiłem restore z kopii). Ale pojawił się kolejny problem - przy naliczaniu wypłaty Optima próbuje łączyć się ze starą instancją i wyrzuca poniższy komunikat. Sprawdzałem bazy select * from sys.servers i wpisy w nowej instancji wskazują na nową. Konfiguracja wygląda następująco: baza główna i konfiguracyjna jest na nowej instancji, serwer klucza jest na starej instancji. I tak nie bardzo wiem jak podejść do tematu :-)

Could not find server 'SERVER\SQLEXPRESS' in sys.servers. Verify that the correct server name was specified. If necessary, execute the stored procedure sp_addlinkedserver to add the server to sys.servers.

Awatar użytkownika
wacek
Posty: 709
Rejestracja: 27 paź 2008, 18:04
Rola: Administrator CDN XL
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Problem z wejściem do konfiguracji

Post autor: wacek »

1. "Odbudowa nazw serwerów" - jest w Optimie...
2. Sprawdź konfigurację w Optimie odnośnie wpisu połączenia z CDNXL.
3. Sprawdź konfigurację w CDNXL odnośnie wpisu połączenia z Optimą.
Pozdrawiam,
Robert

select convert(varchar(100),0x637a6173616d69207069737aea2074752067b375706f7479203a29)

bartezgo
Posty: 117
Rejestracja: 10 lut 2011, 11:57
Rola: Inny
Wersja: 11

Re: Problem z wejściem do konfiguracji

Post autor: bartezgo »

Dzięki za szybką odpowiedź.

Więc po testach wygląda na to że Optima i XL muszą być w tej samej instancji SQL ? Jak są w dwóch różnych (w konfiguracji Optimy jest podana instancja z XL) to nie działają pomimo wykonania "Aktualizacji nazw serwerów" i "Odbudowy widoków systemowych".

Awatar użytkownika
wacek
Posty: 709
Rejestracja: 27 paź 2008, 18:04
Rola: Administrator CDN XL
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Problem z wejściem do konfiguracji

Post autor: wacek »

CDNXL i Optima mogą być instalowane na dwóch różnych (maszynach) serwerach a nie tylko instancjach i działają.

Obstawiam na problem w poprawnej konfiguracji połączenia CDNXL---->Optima z wykorzystaniem procedur.
Nie odpowiedziałeś co masz w konfiguracji CDNXL? (Administrator-->Narzędzia-->Transformacje DTS-->Parametry)

Skoro zmieniłeś instancje dla Optimy to pewnie nie tworzy się "Linked Servers" i stąd błąd: "Could not find server 'SERVER\SQLEXPRESS' in sys.servers. Verify that the correct server name was specified. If necessary, execute the stored procedure sp_addlinkedserver to add the server to sys.servers."

Zobacz jaki błąd zwraca wykonanie tej procedury:
EXEC CDN.ImportListPlacOptima 1, 1
Uruchom z kontekstu bazy CDNXL
Pozdrawiam,
Robert

select convert(varchar(100),0x637a6173616d69207069737aea2074752067b375706f7479203a29)

bartezgo
Posty: 117
Rejestracja: 10 lut 2011, 11:57
Rola: Inny
Wersja: 11

Re: Problem z wejściem do konfiguracji

Post autor: bartezgo »

Witam,

sorki za brak odpowiedzi ale dzisiaj wziąłem się za ten problem. Sytuacja wygląda tak:

Instancja SERWER\SQLEXPRESS - była tam optima i xl. Optimę przeniosłem na drugą instancję na tym samym serwerze czyli SERWER\OPTIMA. Optima działa jednakże przy naliczaniu wypłaty jest problem jak poniżej z sys.servers.

Poredura wykonana na bazie XL na instancji SERWER\SQLEXPRESS zwraca:

Msg 7202, Level 11, State 2, Line 2
Could not find server 'SERWER\OPTIMA_Place' in sys.servers. Verify that the correct server name was specified. If necessary, execute the stored procedure sp_addlinkedserver to add the server to sys.servers.
Msg 50000, Level 16, State 1, Procedure ImportListPlacOptima, Line 146
102:Błąd dodawania rekordu do CDN.##DTS_O_TypWyplata


W Optimie robiłem Aktualizację nazw serwerów, restart instancji Optima, Odbudowa widoków..., restart instancji Optima niestety błąd jest dalej... Proszę o pomoc - dzięki :)
Załączniki
Optima
Optima
Optima.png (3.89 KiB) Przejrzano 16534 razy
Transformacje
Transformacje
Konfiguracja XL
Konfiguracja XL

Awatar użytkownika
wacek
Posty: 709
Rejestracja: 27 paź 2008, 18:04
Rola: Administrator CDN XL
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Problem z wejściem do konfiguracji

Post autor: wacek »

A co zwraca:

Kod: Zaznacz cały

SELECT name, data_source
FROM sys.servers
Pozdrawiam,
Robert

select convert(varchar(100),0x637a6173616d69207069737aea2074752067b375706f7479203a29)

bartezgo
Posty: 117
Rejestracja: 10 lut 2011, 11:57
Rola: Inny
Wersja: 11

Re: Problem z wejściem do konfiguracji

Post autor: bartezgo »

Odyptałem bazę XL i zwóciła:

LUF-EURO2\OPTIMA LUF-EURO2\OPTIMA
LUF-EURO2\SQLEXPRESS LUF-EURO2\SQLEXPRESS

ODPOWIEDZ