OCR w XL

Tematy związane z rozwojem CDN XL, opinie, pochwały, narzekania i inne elementy nie związane z konkretnymi modułami systemu

Moderator: mikey

Swiety_M
Posty: 381
Rejestracja: 19 lip 2012, 13:05
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 8.0
Lokalizacja: Poznań, Września, Konin
Kontakt:

OCR w XL

Post autor: Swiety_M »

Witam,
Czy korzystacie już z Comarchowego OCR w XL i ewentualnie jakie wrażenia? :)

Pozdro
Marek Michałowski
www.tecado.pl
ERP/WMS/SFA
POZNAŃ - WRZEŚNIA

Yuber
Posty: 934
Rejestracja: 12 sty 2009, 12:03
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2016
Lokalizacja: Kraków

Re: OCR w XL

Post autor: Yuber »

Podpinam się pod pytanie. Również chętnie się dowiem.
Pytam, bo -> Mi po kilku prośbach przedstawiono ofertę taką, że bardziej opłaca się posadzić ludzika przed kompem.
Nie wiem czy rzeczywiście tak jest, czy komuś się nie chciało :?

Swiety_M
Posty: 381
Rejestracja: 19 lip 2012, 13:05
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 8.0
Lokalizacja: Poznań, Września, Konin
Kontakt:

Re: OCR w XL

Post autor: Swiety_M »

Comarch jak prawdziwy dealer daje pierwszą działkę za darmo :lol: więc można to testowo uruchomić samodzielnie - do 50 dokumentów i testować.
Narazie wygląda to tak, że działa średnio...
1. Dokumentacji brak
2. Każdorazowo skanowany dokument leci do usługi w Comarchu - która odsyła XML do ciebie
3. Jak coś się źle rozpozna - masz wysłać skan do Comarchu aby sprawdzili co się nie rozpoznało i wprowadzają poprawki aby już się rozpoznawało...
4. Nie rozpoznaje prawidłowo korekt faktur - przynajmniej w formatach jakie ja dostaje od dostawców
5. Po wysłaniu skanów do Comarchu - sprawdzają czemu się nie rozpoznało - nie wiedzą - sprawdzają...
6. Osoba z helpdesku nie potrafi odpowiedzieć czy to błąd że nie rozpoznaje prawidłowo korekt, czy po po jest prostu na sztywno cokolwiek skanujesz i tak traktuje jako jeden typ dokumentu czyli FZ
7. Czasem potrafi załadować wartości dokumentów z minusami - trzeba odesłać do Comarchu j/w

Reasumując - narazie w moim przypadku narzędzie niezdatne do pracy.

Pewnie dlatego Comarch daje ten darmowy test :D
Pozdr
Marek Michałowski
www.tecado.pl
ERP/WMS/SFA
POZNAŃ - WRZEŚNIA

JarekZ
Posty: 135
Rejestracja: 02 paź 2014, 14:11
Rola: Administrator CDN XL
Lokalizacja: Bielsko Biała
Kontakt:

Re: OCR w XL

Post autor: JarekZ »

Każdy z systemów OCR ma swoje wady. Nie ma chyba takiego, co w 100% rozpozna dokument.
Ja przed wybraniem robiłem takie testy, że skanowałem najgorsze faktury jakie były - np. kiepskiej jakości wydruki igłowe.
W efekcie wybrałem innego "operatora OCR". Zrobiłem do tego aplikację, która obsługuje skanery a nie tak jak w XL-u trzeba wyszukać pliku (przynajmniej tak do niedawna było). Jest podgląd dokumentu jeszcze zanim trafi do XL-a (przez API) i jest możliwość jego modyfikacji tzn danych, które zostały zwrócone przez OCR. Klienci zadowoleni, więc jest to jakaś miara jakości. Niestety "operator OCR" jest droższy niż Comarch.

jajurko
Posty: 4
Rejestracja: 02 mar 2020, 14:18
Rola: Konsultant CDN XL

Re: OCR w XL

Post autor: jajurko »

Testujemy u siebie od kilku dni i zastrzeżeń jest sporo:
-Jak było pisane wcześniej nie rozpoznaje prawidłowo korekt, faktur z drukarek igłowych
-Faktury zawsze wpadają z datą bieżącą a nie tą ustawioną w XL
-Widać że brakuje im w bazie wielu wzorów faktur, nawet tych popularnych

Póki co ustaliliśmy z księgowością że wrzucamy w OCR faktury od dostawców z których wydrukami nie było problemow - całą resztę po staremu, manualnie.

Skuteczność tego narzędzia póki co szacuje na 30%. Nie umywa się nawet do dostawcy OCR na "S". Jedyny chyba plus, że nakład pracy na wdrożenie OCR Comarchowego to 5 minut pracy.

Swiety_M
Posty: 381
Rejestracja: 19 lip 2012, 13:05
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 8.0
Lokalizacja: Poznań, Września, Konin
Kontakt:

Re: OCR w XL

Post autor: Swiety_M »

@JarekZ -
jaki to dostawca? W sumie to chyba najlepsza opcja chwycić dokument i ewentualnie dać do poprawki operatorowi i wstawić z API z XL.
- wolę dopłacić i mieć spokój niż wiecznie użerać się z księgową...
Marek Michałowski
www.tecado.pl
ERP/WMS/SFA
POZNAŃ - WRZEŚNIA

taszek
Posty: 585
Rejestracja: 12 wrz 2012, 13:20
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2016

Re: OCR w XL

Post autor: taszek »

SaldeoSMART
Pozdrawiam
Wojtek Cyrklewicz

adymala
Posty: 50
Rejestracja: 22 kwie 2020, 15:09
Rola: Konsultant CDN XL
Wersja: 2019

Re: OCR w XL

Post autor: adymala »

Nasze uwagi po próbie wdrożenia Comarch DMS + Saldeo dla faktur kosztowych (2500 faktur/miesiąc)
Ogólnie sam OCR czy Saldeo czy Comarch oceniamy na 60%-70% skuteczności.
Natomiast sam proces OCRowania i przepuszczania przez DMSa faktur oceniamy negatywnie (dużo nadmiarowego klikania i oczekiwania na system DMS) - wydłużył o kilka godzin miesięcznie wprowadzanie faktur. Musieliśmy się z niego wycofać.

https://spolecznosc.comarch.pl/idea/dms ... anie-65524

ODPOWIEDZ