nowy serwer - marzec 2015

Tematy związane z rozwojem CDN XL, opinie, pochwały, narzekania i inne elementy nie związane z konkretnymi modułami systemu

Moderator: mikey

user
Posty: 4
Rejestracja: 12 mar 2015, 14:19
Rola: Użytkownik CDN XL
Wersja: 8.0

nowy serwer - marzec 2015

Post autor: user »

witajcie, trafiłem na forum przez przypadek, chciałbym zweryfikować tutaj koszty jakie przedstawił nam dział IT i Partnera Comarchu dotyczący wymiany serwera, widziałem na forum kilka pytań odnośnie wymiany sprzętu. Chciałbym jednak abyście pomogli obiektywnie patrząc na sytuacje mojej firmy podpowiedzieli rozwiązania.

sytuacja obecna:
1 serwer terminali 2003
2 serwer domeny 2008r2
3 serwer bazodanowy 2008r2
4 serwer www (pulpit kontrahenta) 2008r2

punkty 2 i 3 to wirtualki, są obecnie utrzymywane na 4letnim ibm (2 x xenon 2,4GHz, 64GB RAM, 1 TB 10k, Windows 2008r2 Enterprise)
pkt 1 to również ibm ale tak wiekowy że nie będę się rozpisywał (4GB ram, 320 GB Windows 2003 Enterprise)
pkt 4 to fujitsu siemens (xenon 2,3GHz, 8GB, 320GB, Windows 2008r2 Standard)

w związku z tym że dla pkt 1 kończy się w lipcu wsparcie, a dla pkt 2 i 3 kończy się gwarancja producenta - dział IT wraz partnerem zaproponował nowe rozwiązanie w postaci nowego dużego serwera hyper-v, który pomieści wszystkie powyższe cztery punkty w tak zwanych "wirtualkach"

koszty jednak mnie zaskoczyły (serwer ok 33k netto + drugie tyle za licencje Windowsowe) - problem w tym że kiedyś się w tym nieźle orientowałem w tej chwili CAL/MOLP nic mi nie mówi

Chciałbym zasięgnąć informacji od fachowców czy to są naprawdę takie koszty? Czy nie lepiej w chmurze - znajomy płaci w OVH za serwer ok 1000zł (fakt pewnie licencje na Windows miał własne) ale to i tak taniej niż leasing na 3 lata.

Baza systemu ERP ma w tej chwili 80GB na dysku (przyrost planuje na poziomie 6-8GB rocznie czyli za te 3 lata miała by ok 110GB), terminalowych użytkowników mamy 15 (laptopy), czy ktoś ma pod ręką obiektywną wycenę takiej instalacji - a może ktoś zastanawiał się nad VPS?

Pomysł mojego działu IT z jednym zbiorczym serwerem maszyn wirtualnych bardzo mi się spodobał - natomiast nie dowierzam kosztom - czy to na prawdę musi być takie drogie? A chmura? Przecież do tego dochodzą jeszcze podobno jakieś licencje za SQL!

Bsupport
Posty: 58
Rejestracja: 09 sty 2015, 01:06
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2013.2

Re: nowy serwer - marzec 2015

Post autor: Bsupport »

Co masz na myśli mówiąc baza ? Plik bazy czy plik bazy i loga ?

Nie wystarczy kupić mega dobrego sprzętu i oczekiwać, że będzie to fruwać - potrzeba jeszcze fachowca, który to dobrze skonfiguruje.

Tak, profesjonalne serwery są drogie.

Wybór co do trzymania danych w chmurze czy we własnej infrastrukturze w dużej mierze zależy od specyfiki podmiotu.

scribe
Posty: 446
Rejestracja: 07 gru 2010, 13:47
Rola: Inny
Wersja: 9.6.1

Re: nowy serwer - marzec 2015

Post autor: scribe »

plik bazy to 70GB + 10GB log

czy ktoś może przygotować dla nas rozsądną kalkulacje tego tematu, mamy zespół IT ale pytanie czy ich potrzeby to potrzeby naszej firmy?

dystrybucja + produkcja w dwóch lokalizacjach (ok 80k dokumentów WZ w roku), przedstawiciele z dostępem po RDP....

najważniejsze pytanie dotyczy kosztów licencji oprogramowania:

załóżmy serwer pod wirtualkę, na nim domena, serwer sql, serwer terminali (15-20użytkowników), serwer web.

kiedyś to wszystko było dużo bardziej przejrzyste....dlatego tak długo trzymaliśmy 2003

a chmura hmm sam nie wiem, przecież oprócz wydajnej maszyny muszę i tak wykupić licencje na system, przynajmniej w klasycznym modelu zostaje mi serwer (mogę go dalej używać np jako backup)
całkowicie zielony

taszek
Posty: 588
Rejestracja: 12 wrz 2012, 13:20
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2016

Re: nowy serwer - marzec 2015

Post autor: taszek »

Na pewno jak byście się zdecydowali na chmurę, to wówczas byście musieli mieć przynajmniej 2 łącza DSL, po dwóch różnych liniach, aby nie było niespodzianek gdy jedna padnie.
Pozdrawiam
Wojtek Cyrklewicz

Jaras
Posty: 250
Rejestracja: 29 paź 2010, 13:08
Rola: Użytkownik CDN XL
Wersja: 9.6

Re: nowy serwer - marzec 2015

Post autor: Jaras »

Jeśli myślisz nad wynajmem sewerów to wybierz coś sprawdzonego.
Sprawdziłem 3 firmy i tylko jedna daje fizyczne maszyny, a w pozostałych były wirtualki, które działały gorzej od dobrego PCta.

Obecnie mam serwery w ATMAN (to nie jest reklama) i jestem zadowolony. Zainwestowałem tylko w 2 łącza internetowe (jedno dochodzi do budynku z innej strony i od innego dostawcy).
Serwery możesz wynająć już z Windowsami oraz SQL (nieograniczona liczba użytkowników) co podwyższa koszt wynajmu:
Windows Serwer 2012 R2 (dodatkowo 99 zł miesięcznie)
SQL negocjowałem indywidualnie.

user
Posty: 4
Rejestracja: 12 mar 2015, 14:19
Rola: Użytkownik CDN XL
Wersja: 8.0

Re: nowy serwer - marzec 2015

Post autor: user »

a ktoś może to jakoś skalkulować? bardziej chodzi mi o soft - bo jak rozumiem to też muszę umieścić na wynajętych/chmurowych rozwiązaniach

Awatar użytkownika
glaz
Posty: 379
Rejestracja: 23 lip 2008, 23:46
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2018
Lokalizacja: Kraków

Re: nowy serwer - marzec 2015

Post autor: glaz »

user pisze: Pomysł mojego działu IT z jednym zbiorczym serwerem maszyn wirtualnych bardzo mi się spodobał
Serwer/serwery AD na maszynie wirtualnej ? A jak autoryzuje się host i usługi w AD skoro jeszcze VM z AD nie wystartowały ? Paradoks jajka i kury. Buforowanie poświadczeń przez Hyper-V jako klienta AD działa do pewnego momentu, potem już tylko płacz i zgrzytanie zębów. Przynajmniej jedna maszyna fizyczna powinna istnieć w instalacji AD jako DC.
Hyper-V jako standalone serwer/host dla infrastruktury AD to też niefajny przypadek z powodu bezpieczeństwa VM, tym bardziej, że jedna z nich robi jako usługa dostępna na zewnątrz (Pulpit). Przydałby się porządny audyt i analiza tego rozwiązania przed wdrożeniem.
! (CDN XL and ERP XL) = ?

scribe
Posty: 446
Rejestracja: 07 gru 2010, 13:47
Rola: Inny
Wersja: 9.6.1

Re: nowy serwer - marzec 2015

Post autor: scribe »

glaz pisze:
user pisze: Pomysł mojego działu IT z jednym zbiorczym serwerem maszyn wirtualnych bardzo mi się spodobał
Serwer/serwery AD na maszynie wirtualnej ? A jak autoryzuje się host i usługi w AD skoro jeszcze VM z AD nie wystartowały ? Paradoks jajka i kury. Buforowanie poświadczeń przez Hyper-V jako klienta AD działa do pewnego momentu, potem już tylko płacz i zgrzytanie zębów. Przynajmniej jedna maszyna fizyczna powinna istnieć w instalacji AD jako DC.
Hyper-V jako standalone serwer/host dla infrastruktury AD to też niefajny przypadek z powodu bezpieczeństwa VM, tym bardziej, że jedna z nich robi jako usługa dostępna na zewnątrz (Pulpit). Przydałby się porządny audyt i analiza tego rozwiązania przed wdrożeniem.
a ja się nie zgodze wg mnie nawet lepiej jak host hyper-v nie jest w domenie (po co?), spotkałem się kilka razy z takim rozwiązaniem i nie sprawiało to żadnych problemów. do hosta hyper-v był dostęp z zewnątrz (o ile pamiętam chyba tylko vpn dla dwóch administratorów)



co do samej analizy Twojego przypadku trochę mało danych - jak popytasz firmy wdrożeniowe na pewno odpiszą
całkowicie zielony

Bsupport
Posty: 58
Rejestracja: 09 sty 2015, 01:06
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2013.2

Re: nowy serwer - marzec 2015

Post autor: Bsupport »

Analizy śmizy

Audyty Sryty

Kto ma na to czas w biznesie ?

PANIE ! WDROŻYMY....

;)

Swiety_M
Posty: 381
Rejestracja: 19 lip 2012, 13:05
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 8.0
Lokalizacja: Poznań, Września, Konin
Kontakt:

Re: nowy serwer - marzec 2015

Post autor: Swiety_M »

Ale gdzie odpowiedź na najważniejsze pytanie?
Jeśli nie wierzysz swojemu działowi IT to po co go w ogóle utrzymujesz?

Sytuacje co najmniej dziwna z tym potrzebami firmy i działu IT.... ;(
Marek Michałowski
www.tecado.pl
ERP/WMS/SFA
POZNAŃ - WRZEŚNIA

ODPOWIEDZ