Komputer do pracy w ERP XL 2014

Tematy związane z rozwojem CDN XL, opinie, pochwały, narzekania i inne elementy nie związane z konkretnymi modułami systemu

Moderator: mikey

plejaz
Posty: 86
Rejestracja: 11 gru 2013, 13:08
Rola: Inny

Komputer do pracy w ERP XL 2014

Post autor: plejaz »

Witam, planujemy zakupić do firmy komputery all in one z racji oszczędności miejsca i poboru prądu.
Wybraliśmy wstępnie ten model: http://www.x-kom.pl/p/164256-all-in-one ... -win8.html
Czy najnowszy ERP XL bez problemu będzie na nim działał - dodam, że na komputerach uruchamiany jest tylko klient XL, a baza danych znajduje się na serwerze.

Awatar użytkownika
glaz
Posty: 379
Rejestracja: 23 lip 2008, 23:46
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2018
Lokalizacja: Kraków

Re: Komputer do pracy w ERP XL 2014

Post autor: glaz »

Za niewydajny procesor nikt nie pobłogosławi (Intel Pentium 2127U), a za błyszczącą matrycę użytkownicy przeklną na wieki lub czas używania tego wynalazku.
! (CDN XL and ERP XL) = ?

plejaz
Posty: 86
Rejestracja: 11 gru 2013, 13:08
Rola: Inny

Re: Komputer do pracy w ERP XL 2014

Post autor: plejaz »

Co masz na myśli wydajny?
Do pracy w programie może nie wystarczyć?
Czytając wymagania XL'a spokojnie starcza.

Czas używania wynalazku myślę, że nie powinno być problemu, gdyby coś się wydarzyło to jest przewidziana gwarancja door2door w systemie 7 dni roboczych naprawy na wszelkie uszkodzenia elektroniczne - usterka podzespołów itp.

Matryca błyszcząca - komputery będą używane w hali magazynowej, gdzie nasłonecznienie nie jest zbyt duże.

Awatar użytkownika
glaz
Posty: 379
Rejestracja: 23 lip 2008, 23:46
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2018
Lokalizacja: Kraków

Re: Komputer do pracy w ERP XL 2014

Post autor: glaz »

plejaz pisze:Co masz na myśli wydajny?
i5 - im więcej GHz tym lepiej, generalnie to aplikacja jednowątkowa
plejaz pisze: Do pracy w programie może nie wystarczyć?
Wiesz, pierwsze wdrożenie XL-a poszło na końcówkach Pentium 100 MHz 64 Mb RAM, wystarczyło. Sęk w jakości pracy, prędko pojawiły się w firmie szybsze komputery, bo "responsywność" programu była rozczarowywująca. Podobnie teraz, CDN XL działa na Athlon 250, ale pracuje się bez lagów (z wyłączeniem cech wbudowanych tego wynalazku nazywanego CDN XL) na i5
plejaz pisze: Czytając wymagania XL'a spokojnie starcza.
Oficjalny dokument C. ? :-) Cóż, starcza nic mniej nic więcej. Do kolejnej wersji. A upgrade AiO raczej niewdzięcznym zadaniem jest (procesor).

BTW magazyn - a jak z zapyleniem ? Na handlowym kurzą się na pierwszy rzut oka tylko podeszwy magazynierów, jednak po pół roku sadza w desktopie potrafi zatrzymać wiatrak 80 mm. A w Twoim sprzęcie jak znam AiO to wiatraczek z notebooka może chłodzić Ultra Low Volage Intel (C) (R) Processon Unit :-)
plejaz pisze: Matryca błyszcząca - komputery będą używane w hali magazynowej, gdzie nasłonecznienie nie jest zbyt duże.
Popracuj na takim czymś dłużej sam wyrobisz sobie zdanie. Ja po Toshiba M70 w pokoju o małym nasłonecznieniu, ale żółtych ścianach złożyłem sobie szczerą i solenną obietnicą - nigdy więcej odblasków :-) Nigdy ! Nie po tym jak szukałem swoich oczu na ścianie po kilku godzinach pracy. Ale jak napisałem Twój wybór, Twoja dola.
! (CDN XL and ERP XL) = ?

plejaz
Posty: 86
Rejestracja: 11 gru 2013, 13:08
Rola: Inny

Re: Komputer do pracy w ERP XL 2014

Post autor: plejaz »

Dzięki WIELKIE za odpowiedź. Po raz kolejny pomogliście mi podjąć decyzję.
Po tym co przeczytałem postanowiłem poszukać czegoś z matrycą matową i przynajmniej z procesorem Intela G2030.

Awatar użytkownika
glaz
Posty: 379
Rejestracja: 23 lip 2008, 23:46
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2018
Lokalizacja: Kraków

Re: Komputer do pracy w ERP XL 2014

Post autor: glaz »

plejaz pisze:Dzięki WIELKIE za odpowiedź. Po raz kolejny pomogliście mi podjąć decyzję.
Po tym co przeczytałem postanowiłem poszukać czegoś z matrycą matową i przynajmniej z procesorem Intela G2030.
Czyli wydajność dalej poniżej low-end i3 poprzedniej generacji ...

http://www.cpu-world.com/Compare/288/In ... G2030.html

jeśli jednak cena lepiej wypadnie dla G2030 ...
! (CDN XL and ERP XL) = ?

profimedia
Posty: 56
Rejestracja: 29 maja 2009, 12:20
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 10
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Komputer do pracy w ERP XL 2014

Post autor: profimedia »

Potwierdzam teorię poprzednika, dla stacji roboczej ERP XL 2014 to minimum procesor i5 III generacji!
No chyba, że się ma 20 kartotek i wystawia 10 dokumentów dziennie.
Pracuję na bazie 18GB czasami te i5 8GB RAM wydaje się mułowate przy wyświetlaniu chociażby kartoteki towarowej która ma ponad 300 pozycji, ale jak na razie C. nie zrezygnował z technologii z poprzedniego wieku (jednowątkowość).

U innego klienta, który wprawdzie nie korzysta z XL, zakupili takie AiO z Lenovo do pracy typowo biurowej (office, skany itp.) chcieli to wyrzucić po tygodniu ze względu na wydajność i refleksy. Bo ładne i w miarę tanie były.

Swiety_M
Posty: 381
Rejestracja: 19 lip 2012, 13:05
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 8.0
Lokalizacja: Poznań, Września, Konin
Kontakt:

Re: Komputer do pracy w ERP XL 2014

Post autor: Swiety_M »

Lepiej uruchom jeden serwer terminali, i niech wszyscy pracują terminalowo.

Wystarczy im windows 95 z klientem RDP, lub na darmowych linuxach mogą spokojnie pracować.
Swego czasu na szkoleniach dla partnerów sam Comarch doradzał że przy instalacjach > 10 userów zaleca pracę terminalową, nie tylko z uwagi na łatwość zarządzania (łatwiej zarządzać jedną instancją na jednym serwerze niż 20 różnymi na różnych kompach) ale też z uwagi na wydajność.

W dużych instalacjach XL nie spotkałem się z instalacja klientów na kompach użytkowników.
Co chwile ktoś ci będzie narzekał, że z czasem 'muli' a każdemu nie będziesz co wersję kupował nowego kompa?
Chyba że firma bogata i no i masz dużo czasu ;)

Pozdrawiam
Marek Michałowski
www.tecado.pl
ERP/WMS/SFA
POZNAŃ - WRZEŚNIA

Yuber
Posty: 934
Rejestracja: 12 sty 2009, 12:03
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2016
Lokalizacja: Kraków

Re: Komputer do pracy w ERP XL 2014

Post autor: Yuber »

Panowie z i5 to pojechaliście i to mocno ;). Przez Was czuję jakbym był epokę do tyłu ;), bo u mnie w większości na celeronach XL SE chodzi i ma się dobrze :)
Faktem jest to, że tutaj im więcej GHz tym lepiej a w i5 rdzenie też kosztują.... Owszem ma sens kupowanie pod takie sprzęty wielowątkowe procki tylko wtedy jeśli ma na nim być coś jeszcze niż sam XL (przy czym sam program AV już spełnia pojęcie "coś" :)). Dlatego dwu-rdzeniowy starcza. Jako przykład podam, że w firmie jest i7-3770K + 8 RAM (pod CAD) po próbach z nowym interfejsem i modłach szamańskich skończyło się na SE. Narzekania pani która na nim pracuje jeśli chodzi o XL-a nie specjalnie różnią się od tych narzekań które były gdy pracowała na Core2Duo 2,20GHz. Oczywiście to jeden przykład więc nie jest miarodajny.
Kłopotu dostarczyć może kolejny przeskok dla XL-a, podejrzewam, że sam producent jeszcze nie wie jakie wodotryski dołączone zostaną do nowej wersji i jak to zeżre zasoby systemu.
Swiety_M pisze:Lepiej uruchom jeden serwer terminali, i niech wszyscy pracują terminalowo. [...]
Nie wszędzie to możliwe ale jeśli tylko się da to jak najbardziej. Czym więcej użytkowników/stanowisk tym bardziej opłacalne.

Jeśli chodzi o komputery do magazynów to podam jako ciekawostkę że można zrobić komputer w hermetycznej skrzynce elektrycznej. Trzeba tylko zapewnić jej odpowiednią wentylację z filtrami. Rozwiązanie dużo tańsze niż stacje przemysłowe.

elmiq
Posty: 1025
Rejestracja: 23 sie 2010, 10:04
Rola: Administrator CDN XL
Lokalizacja: Warszawa

Re: Komputer do pracy w ERP XL 2014

Post autor: elmiq »

Tyle tylko, że serwer terminali narzuca trochę ograniczeń - bez odpowiedniej licencji office trzeba się pchać w darmowe rozwiązania (albo piractwo, co zapewne niektórzy robią :D )aby umożliwić łatwy eksport danych, jest też problem z wykorzystaniem "koperty" i wstawianiu załącznika do nowego maila (chodzi mi o konto mailowe dla konkretnego użytkownika) i dochodzi również kwestia zawieszania sesji i kilka innych niespodzianek. Oczywiście na wszystko są sposoby, ale nie jest to rozwiązanie bezstratne :)

Pozdrawiam,
Mateusz
Mateusz Świerkosz

http://elmiq.blogspot.com/

ODPOWIEDZ