Nowa wersja XL 2013.6 już dostępna. Piszcie jak działa.

Tematy związane z rozwojem CDN XL, opinie, pochwały, narzekania i inne elementy nie związane z konkretnymi modułami systemu

Moderator: mikey

Coin
Posty: 396
Rejestracja: 19 maja 2008, 17:17
Rola: Konsultant CDN XL
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Nowa wersja XL 2013.6 już dostępna. Piszcie jak działa.

Post autor: Coin »

Sumowanie na listach dokumentów - brak
Sumowanie na obrotach i saldach - brak
Nie da się wprowadzić poprawnie pozycji na dokument PM podczas tworzenia PM z listy dokumentów magazynowych. Brak przycisku dodaj.
Nie działa funkcja dodaj element a funkcja dodaj element z listy powoduje nieprzewidziany błąd.

u Jednego z Klientów siadła tez numeracja dokumentów. Startowali od br. np. 1000 (bo była to kontynuacja z poprzedniego systemu) i po konwersji system chciał numerowac od 1 ale odbudowa tabeli wolne załatwiła sprawę więc niekoniecznie związane jest to z wersją.

Więcej nie znaleźliśmy na razie ale tez specjalnie nie szukamy.
Mamy informację że będzie wydany hotfix 25.09.2013 do tej wersji czyli zapewne błędów jest więcej.
Generalnie system jednak działa stabilniej niż poprzednie. Dwóch Klientów zdecydowało się też na tę wersję z uwagi poprawek błędów poprzednich wersji w importach.
Klienci Ci jednak nie tworzą ręcznie PM i nie korzystają z sumy na listach w programie.
Pozdrawiam
Marcin Groszewski - ALTERPRO Sp. z o.o.
m.groszewski@alterpro.pl

Jaras
Posty: 250
Rejestracja: 29 paź 2010, 13:08
Rola: Użytkownik CDN XL
Wersja: 9.6

Re: Nowa wersja XL 2013.6 już dostępna. Piszcie jak działa.

Post autor: Jaras »

STAY_PJE pisze:U mojego klienta, który wystawia sporo FSK i pracuje na wersji 10.5, wszystko działa bezproblemowo.
U mnie z 2 partnerami wymiana FSK działa poprawnie, lecz teraz chcę wejść z jedną siecią i niestety brak generowanie pola - Comarch obiecał poprawę w nowej wersji.
Monster pisze:Przecież nie ma eksportu korekty do ECOD w 10.5 ?
Jest.

Yuber
Posty: 934
Rejestracja: 12 sty 2009, 12:03
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2016
Lokalizacja: Kraków

Re: Nowa wersja XL 2013.6 już dostępna. Piszcie jak działa.

Post autor: Yuber »

elmiq pisze: Jak tylko nowa wersja będzie dostępna i ją przetestuję, to na pewno dam znać co i jak, ponieważ jak na razie mam nieodparte wrażenie, że grupa testerów sprawdzająca rozwiązanie na nowym Clarionie jest albo niezbyt liczna, albo za dużo imprezuje :)
Przecież jest nas wielu i do tego same trzeźwe umysły :) (jest w ogóle jakaś inna komórka do testów w C..?)

Co do terminalowego działania - nowy interfejs na najniższych ustawieniach 256 kolorów wygląda gorzej niż stary interfejs. Np tam gdzie mamy kolorki na liście np dokumentów lub towarów kolorki zdecydowanie się rozjechały. Zapewne związane to jest z odwzorowaniem odcieni tych kolorów. Reszta testuje się.

Coin
Posty: 396
Rejestracja: 19 maja 2008, 17:17
Rola: Konsultant CDN XL
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Nowa wersja XL 2013.6 już dostępna. Piszcie jak działa.

Post autor: Coin »

Opisałem do Comarchu problem z ręcznym dodawaniem PM. Poprawka będzie w hotfixie w25.09.2013 ale jak ktoś się zgłasza do producenta z tym problemem to podsyłają plik dll naprawiający ten problem.
Pozdrawiam
Marcin Groszewski - ALTERPRO Sp. z o.o.
m.groszewski@alterpro.pl

Awatar użytkownika
STAY_PJE
Posty: 646
Rejestracja: 24 wrz 2009, 12:08
Rola: Konsultant CDN XL
Lokalizacja: Warszawa i od Helu do Wawelu
Kontakt:

Re: Nowa wersja XL 2013.6 już dostępna. Piszcie jak działa.

Post autor: STAY_PJE »

Jak dotąd zainstalowałem program u dwóch klientów.
Sama konwersja przebiega dość długo: od 30 do 40 minut. W jednym przypadku musiałem powyłączać koncesje na kontrahentach, bo konwerter próbował stworzyć nową strukturę tabel na tej podstawie i nie potrafił założyć sobie poprawnie indeksu.
Występowały problemy z instalacją samego programu na niektórych komputerach. Instalator zawieszał się przy instalacji wersji SE.

Samo działanie programu wydaje się raczej stabilne.
Niezależnie od wersji zainstalowanego interfejsu popsuły się dwie rzeczy:
  • Przestały działać wszystkie wydruki bazujące na polu "kod towaru u kontrahenta". Nie wiedzieć czemu została zmieniona struktura tych poprawnie działających tabel na dodatkowe tabele bazujące na tej samej logice.
  • Nie działa pole dotyczące zamówień sprzedaży na bilansie rezerwacji towarów. Zbudowałem pole użytkownika kopiując treść zapytania z tego pola i działa.
Nowy interfejs to niestety porażka. Nie nadążam ze zgłaszaniem błędów do producenta. Drobne sprawy ale gdy je wszystkie połączyć to dość mocno utrudniają pracę. Kilka z nich:
  • Szerokości kolumn nie są zapamiętywane. Na niektórych formatkach dotyczy to tylko sytuacji wyjścia z programu (szerokość przywraca się po ponownym uruchomieniu programu), na niektórych formatkach szerokość zmienia się już po przejściu do kolejnej pozycji z listy.
  • Próba zamknięcia niektórych okienek (np. formatki kontrahenta) bez wprowadzania jakichkolwiek zmian wyrzuca irytujący komunikat z zapytaniem czy zapisać zmiany. Zauważyłem, że komunikat ten da się wyłączyć jeśli ustawić na karcie użytkownika parametr "otwieraj okna w trybie zaawansowanym". Niestety producent nie potwierdza takiego działania więc prawdopodobnie błąd nie zostanie usunięty.
  • Przewijanie list rolką myszki (np. na liście towarów) powoduje przeskok kursora o 3 pozycje
  • Interfejs umożliwia parametryzowanie sposobu wyświetlania niektórych list, nie wpływa to jednak na sposób eksportowania tych list do excela, które to eksportowane są z użyciem formatu domyślnego.
  • Podczas rozliczania płatności nie przelicza się dynamicznie kwota pozostająca do zapłaty. Jeśli mam listę kilku płatności do rozliczenia to zaznaczenie pierwszej pozycji nie pomniejsza kwoty pozostającej do zapłaty. Dopiero zaznaczenie drugiej pozycji pomniejsza tę kwotę ale o wartość z pozycji pierwszej.
  • Pastelowa kolorystyka ikon całkowicie nie wyraźna i męcząca wzrok. W sesji terminalowej niektóre ikony całkowicie nie czytelne. Ikona kosza zyskała symbol recyclingu. Czy to producent uległ bezmyślnie modzie na sortowanie odpadów, czy też w tej wersji z usuniętych dekretów można sobie zrobić papier toaletowy?
  • Brak ikony podglądu dokumentu źródłowego na liście rozrachunków.
Wraz z nowym systemem wersjonowania programu powstała też niejasność co do możliwości instalowania poprawek. Klientowi kończy się upgrade w październiku. Jeszcze w październiku zainstalował wersję 2013.6 i zgłosił do niej szereg błędów. Prawdopodobnie od października nie przedłuży upgrade'u, jednak poprawki pojawią się w wersji 2013.7. Jest to już inna wersja programu więc należy spodziewać się, że nie będzie miał prawa do jej instalacji. Domniemam, że tak będzie, bo nie otrzymałem w tej sprawie odpowiedzi od producenta, a jednocześnie w kluczu są zapisywane numery wersji.
Wcześniej było tak, że jeśli klient zainstalował wersję 10.5 to hot fix do tej wersji mógł zainstalować nawet rok później, bo nadal była to wersja 10.5.

Dodam jeszcze, że nowa wersja 2013 nadal nie radzi z rozwiązaniem profili użytkowników zapoczątkowanym 6 lat temu przez Windows Vista i będących obecnie standardem w Windows 7 i Windows 8. Każdorazowo przy starcie programu dostajemy komunikat o błędzie "Błąd otwarcia pliku wydruki.tps". Aby to działało konieczne jest podjęcie manualnych czynności na każdej stacji roboczej.
Ostatnio zmieniony 21 paź 2013, 14:27 przez STAY_PJE, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
STAY_PJE
Posty: 646
Rejestracja: 24 wrz 2009, 12:08
Rola: Konsultant CDN XL
Lokalizacja: Warszawa i od Helu do Wawelu
Kontakt:

Re: Nowa wersja XL 2013.6 już dostępna. Piszcie jak działa.

Post autor: STAY_PJE »

Mam problem ze wstążką. Definiowanie interfejsu, czy też mała hydra jest zupełnie nie wrażliwa na niego. W wersji z nowym interfejsem nie jestem w stanie ukryć elementów pojawiających się w ribbonie. Czy ktoś uporał się z tym?

Yuber
Posty: 934
Rejestracja: 12 sty 2009, 12:03
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2016
Lokalizacja: Kraków

Re: Nowa wersja XL 2013.6 już dostępna. Piszcie jak działa.

Post autor: Yuber »

Mam problem ze wstążką. Definiowanie interfejsu, czy też mała hydra jest zupełnie nie wrażliwa na niego. W wersji z nowym interfejsem nie jestem w stanie ukryć elementów pojawiających się w ribbonie. Czy ktoś uporał się z tym?
Niestety nie. U mnie dodatkowo wysiadło wszystkie dodatki które podpięte zostały pod menu w starym interfejsie a podpinanie pod ribbona jeszcze nie ogarnąłem.
Dodatkowo potwornie często wykonuje się "total zawias" (mowa o nowym interfejsie) i to niezależnie od rodzaju systemu (XP,Vista,7,8,2k3,2k8,2012). XL blednie i zaczyna się test procka.
Błędów do asysty już nie wysyłam, bo jak dla mnie straciło to sens a kontakt z nimi to gra w ping-ponga. Odpowiadają po paru dniach z prośbą o screena. Podają dla przykładu swoje screeny gdzie ewidentnie widać że testy wykonują nie takie jak trzeba albo na wcześniejszej wersji gdzie tego błędu nie było. 90% przypadków opisanych przeze mnie nie stwierdzili u siebie nawet jeśli dostaną dowody, pozostałe 10% błędów leży ponoć po mojej stronie (np to, że do elementów WM brakuje niektórych subelementów) gdzie uzasadnieniem jest np błędy rekord w tabeli przy czym został on spreparowany w wyniku zwieszki XL-a. Każą sobie przysyłać jakieś zupełnie niepowiązane dane lub udostępniać bazę gdzie mam mocne wrażenie, że jest to robione tylko po to żeby jak najbardziej odwlec w czasie załatwienie sprawy.
Jak na razie na nowym interfejsie pracuje tylko kilka osób których zdanie jest takie "Jeśli admin chce mieć wrogów w pracy zamontuje nowy interfejs XL-a"
Nie chodzi tu o to, że to nowy interfejs bo wybrałem specjalnie takie osoby które nie mają problemu z ribbonowymi ofisami i są dość dobrze zaznajomione z XL-em.
Ja rozumiem, że błędy się zdarzają ale wygląda to dość miernie jak na program takiej firmy i za taką kasę-takie to moje zdanie jest.

Awatar użytkownika
STAY_PJE
Posty: 646
Rejestracja: 24 wrz 2009, 12:08
Rola: Konsultant CDN XL
Lokalizacja: Warszawa i od Helu do Wawelu
Kontakt:

Re: Nowa wersja XL 2013.6 już dostępna. Piszcie jak działa.

Post autor: STAY_PJE »

U mnie większość dodatków małej hydry zadziałała w nowej wersji. Co do samego ribbona to dostałem odpowiedź od producenta, że zostało to zaewidencjonowane jako plan rozwojowy w którychś tam kolejnych wersjach. Mało fajne, bo teraz pracownicy magazynowi mają na ekranie skrót do płatności kontrahentów, zaliczek pracowników i zapisów bankowych. Mimo, że mają do tego założone zakazy to nie wygląda zbyt poważnie.

Sam nie wiem po co zgłaszam te błędy, dostaję informację że już o tym wiedzą i że jest w planach naprawy albo że nie udało się powtórzyć sytuacji. Inna sprawa, że użytkownicy zgłaszają mi teraz błędy, które rzekomo dotyczą tej wersji, a po analizie okazuje się, że występowały w programie od dawna i dobrze sobie z nimi radzili. Na przykład uwzględnianie w bilansie stanów towarów zamówień przeterminowanych lub powielanie wątków w CRM.

Co do powielania wątków w CRM to obserwuję w programie wystąpienie takich przypadków również na starszych wersjach programu. Tworzy się kopia istniejącego wątku i staję się ona nie aktywna do edycji. Ponoć jakiś inny partner zgłosił podobny problem ale nikt nie ma pomysłu jak powtórzyć ten scenariusz.

Mam też przypadki podwieszania się programu w sytuacji przewijania jakiejś listy, chyba historii towaru.

Pozostaje alternatywa instalowania nowej wersji ze starym interfejsem. Wśród moich klientów panuje jednak przeświadczenie, że nowy interfejs wyprze z czasem całkowicie stary i warto się już na niego przestawiać. Trudno się z tym nie zgodzić.

Yuber
Posty: 934
Rejestracja: 12 sty 2009, 12:03
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2016
Lokalizacja: Kraków

Re: Nowa wersja XL 2013.6 już dostępna. Piszcie jak działa.

Post autor: Yuber »

STAY_PJE pisze: Wśród moich klientów panuje jednak przeświadczenie, że nowy interfejs wyprze z czasem całkowicie stary i warto się już na niego przestawiać. Trudno się z tym nie zgodzić.
Tak zgadzam się jak również, Ci co pracują na nim też w jakiś sposób "polubili" nowego XL-a z drugiej strony narzekają na częste zwieszki i wywalanie się programu. Jest to problematyczne zwłaszcza przy bezpośredniej obsłudze klienta zarówno w cztery oczy jak i przez telefon.
Klient po paru minutach ma dość takiego sprzedawcy który "walczy" z programem i klimat rozmów podupada.
Dlatego też nowy interfejs nie pracuje na strategicznych stanowiskach.
Minie trochę czasu zanim będzie to działało

Awatar użytkownika
STAY_PJE
Posty: 646
Rejestracja: 24 wrz 2009, 12:08
Rola: Konsultant CDN XL
Lokalizacja: Warszawa i od Helu do Wawelu
Kontakt:

Re: Nowa wersja XL 2013.6 już dostępna. Piszcie jak działa.

Post autor: STAY_PJE »

Kolejne błędy:
  • Raport typu wykres ogranicza wyświetlanie tylko do pięciu kolumn
  • Nie da się anulować dokumentu PZ bez równoczesnego anulowania dokumentu PM. Wyskakuje komunikat, że "w oparciu o tę dostawę wygenerowano inne transakcje". Nie pomaga nawet odpięcie dokumentu PM od PZ z poziomu bazy danych.

ODPOWIEDZ