ERP XL 2018.2 - duże zużycie CPU na serwerze

Tematy związane z rozwojem CDN XL, opinie, pochwały, narzekania i inne elementy nie związane z konkretnymi modułami systemu

Moderator: mikey

brex87
Posty: 22
Rejestracja: 14 maja 2019, 08:20
Rola: Użytkownik CDN XL
Wersja: 2018

ERP XL 2018.2 - duże zużycie CPU na serwerze

Post autor: brex87 »

Dzień dobry.
Mam problem z szybkością wczytywania danych na konkretnym loginie w programie CDN XL i bez znaczenia jest czy loguję się przez dostęp zdalny, lokalnie przez instalację programu na komputerze na systemie Windows 10, Windows 7 z zainstalowanymi najnowszymi aktualizacjami.
Uruchomienie modułu Dokumenty > Sprzedaż > FA powoduje zaczytywanie danych przez kilkanaście sekund objawiające się kręcącym się niebieskim kółkiem, podobna sytuacja jest w przypadku wyszukiwania dokumentu.
Sprawdzałem inne loginy i problem nie występuje, zaczytywanie dokumentów czy wyszukiwanie działa błyskawicznie.
Zauważyłem, że login, który ma problem z płynnością działania podczas wyszukiwania dokumentów podbija zużycie procesora do około 23% w procesie SQL na serwerze, gdzie zainstalowana jest baza danych, inni użytkownicy wykonujący tę samą czynność maksymalnie dobijają do 7%.
Co może być przyczyną takiego zachowania ?

Swiety_M
Posty: 381
Rejestracja: 19 lip 2012, 13:05
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 8.0
Lokalizacja: Poznań, Września, Konin
Kontakt:

Re: ERP XL 2018.2 - duże zużycie CPU na serwerze

Post autor: Swiety_M »

No czyli masz założone coś szczególnego na tym loginie co ci haczy odczyt list.
Mogą to być dodatkowe kolumny, dodatki w hydrze etc...
Jeśli user jest w tym samym centrum co inni - normalnie pracujący, to masz coś założone indywidualnie na loginie, jeśli w innym centrum to masz pewnie założone na centrum.

Pozdr.
Marek Michałowski
www.tecado.pl
ERP/WMS/SFA
POZNAŃ - WRZEŚNIA

brex87
Posty: 22
Rejestracja: 14 maja 2019, 08:20
Rola: Użytkownik CDN XL
Wersja: 2018

Re: ERP XL 2018.2 - duże zużycie CPU na serwerze

Post autor: brex87 »

Swiety_M pisze:
13 cze 2019, 10:37
No czyli masz założone coś szczególnego na tym loginie co ci haczy odczyt list.
Mogą to być dodatkowe kolumny, dodatki w hydrze etc...
Jeśli user jest w tym samym centrum co inni - normalnie pracujący, to masz coś założone indywidualnie na loginie, jeśli w innym centrum to masz pewnie założone na centrum.
Witaj, jedyne co jest dodatkowo zrobione w module Dokumenty > Sprzedaż > FA to wyświetlanie kolumny z akwizytorem przypisanym do kontrahenta na którego została wystawiona faktura.
Odpinałem dostęp na tym loginie do tej kolumny z Listy dodatkowych zestawów kolumn, logowałem się ponownie ale nic to nie pomogło.
Użytkownik jest przypisany do centrum wraz z innymi użytkownikami, którzy tego problemu nie mają.
Rozumiem, że muszę od strony zaplecza administracyjnego sprawdzić login i porównać z innym, który tego problemu nie ma - sprawdziłem to pobieżnie i raczej było wszystko tak samo jak u innego operatora w tym centrum.
Dodatkowa kolumna jest wywoływana następującym zapytaniem:

Kod: Zaznacz cały

select isnull(isnull(Prc_Akronim,a.Knt_Akronim),'') As Akwizytor from cdn.tranag
join cdn.kntkarty K on trn_knttyp = K.knt_gidtyp and TrN_KntNumer = K.Knt_GIDNumer
left join cdn.PrcKarty on K.knt_akwtyp = Prc_GIDTyp and K.Knt_AkwNumer = Prc_GIDNumer
left join cdn.KntKarty A on K.knt_akwtyp = A.Knt_Typ and k.Knt_AkwNumer = a.Knt_GIDNumer
where {filtrsql}

Swiety_M
Posty: 381
Rejestracja: 19 lip 2012, 13:05
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 8.0
Lokalizacja: Poznań, Września, Konin
Kontakt:

Re: ERP XL 2018.2 - duże zużycie CPU na serwerze

Post autor: Swiety_M »

Ewentualnie możesz mieć jeszcze założona jakieś filtry obowiązkowe, które to mogą powodować to też sprawdź.
Marek Michałowski
www.tecado.pl
ERP/WMS/SFA
POZNAŃ - WRZEŚNIA

brex87
Posty: 22
Rejestracja: 14 maja 2019, 08:20
Rola: Użytkownik CDN XL
Wersja: 2018

Re: ERP XL 2018.2 - duże zużycie CPU na serwerze

Post autor: brex87 »

Filtry obowiązkowe w innych miejscach niż w module Sprzedaż ?

Korodak
Posty: 57
Rejestracja: 03 lut 2019, 21:29
Rola: Konsultant CDN XL

Re: ERP XL 2018.2 - duże zużycie CPU na serwerze

Post autor: Korodak »

Hej,

Po pierwsze polecam dodac do zapytania SQL klauzule with (nolock), aby ograniczyc problem z lockami.

Druga sprawa, czy czasem użytkownik po prostu nie ma odznaczonego domyślnego okresu np. cały rok? Standardowo XL wyświetla dane z bieżącego miesiąca.

havoc
Posty: 45
Rejestracja: 24 sty 2019, 09:10
Rola: Inny
Wersja: 2019

Re: ERP XL 2018.2 - duże zużycie CPU na serwerze

Post autor: havoc »

Mimo, ze w kodzie umieszczonym powyżej nolock nie powinien spowodować problemow, nie należny zapominać ze nolock to nie tylko odczytywanie danych niezatwierdzonych w transakcjach ale tez pewien margines błędu wynikający z przenoszenia danych miedzy stronami. A diagnozowanie takich błędów jest delikatnie mówiąc 'klopotliwe'.

tomekp
Posty: 16
Rejestracja: 30 lis 2015, 20:35
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2016

Re: ERP XL 2018.2 - duże zużycie CPU na serwerze

Post autor: tomekp »

Kiedyś miałem podobną sytuację i okazało się, że użytkownik miał w konfiguracji włączone sumowanie na listach.
tp

ODPOWIEDZ