WMS - Comarch

Tematy związane z rozwojem CDN XL, opinie, pochwały, narzekania i inne elementy nie związane z konkretnymi modułami systemu

Moderator: mikey

Yuber
Posty: 934
Rejestracja: 12 sty 2009, 12:03
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2016
Lokalizacja: Kraków

WMS - Comarch

Post autor: Yuber »

Cześć,
Czy ktoś z Was korzysta z Comarchowego WMS'a w tym nowym wydaniu (WMS_Zarządzanie, WMS_Magazynier)?
Jak to się sprawuje wydajnościowo ?
Czy nie ma problemów z obsługą dokumentów AWD i ZWM (rozjazd w zasobach itp.) Zatwierdzanie i obsługa ich od strony XL-a ?
Jakie są możliwości obsługi kilku magazynów za pomocą WMS-a a pozostałych kilku po staremu ?
Wdzięczny będę za opinie jak i za wskazówki szczególnie na co zwracać uwagę lub gdzie coś nie zadziała jak należy.

Pozdrawiam

Swiety_M
Posty: 381
Rejestracja: 19 lip 2012, 13:05
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 8.0
Lokalizacja: Poznań, Września, Konin
Kontakt:

Re: WMS - Comarch

Post autor: Swiety_M »

Przymierzałem się u jednego klienta - dosyć konkretnie, kilka prezentacji etc.
Ale albo partner był słabo przygotowany, albo produkt nie posiadał przynajmniej kilku podstawowych funkcjonalności jakie muszę mieć w WMS dla FMCG.
Była to jakaś "Super Nowa" wersja z oddzielną bazą dla WMS etc. ostatecznie partner nawet po konsultacjach z Comarchem nie był w stanie rozwiązać kilku zupełnie elementarnych problemów/pytań i dałem sobie spokój....
Do testów już nie doszło bo odpowiedzi w stylu: to się zrobi, o tym nie słyszeli, kto tak działa, taki proces jest zbędny itp. itd.
Generalnie jak chcesz sobie przyjmować i wydawać towar z poadresowanym magazynie kolektorami bez żadnych fajerwerków etc to myślę, że nie powinno być źle.Ale w porównaniu do narzędzi wyspecjalizowanych t wyglądało to słabo...
Marek Michałowski
www.tecado.pl
ERP/WMS/SFA
POZNAŃ - WRZEŚNIA

JarekZ
Posty: 135
Rejestracja: 02 paź 2014, 14:11
Rola: Administrator CDN XL
Lokalizacja: Bielsko Biała
Kontakt:

Re: WMS - Comarch

Post autor: JarekZ »

Niestety słabo wygląda i sporo kosztuje. Zrobiliśmy swoje rozwiązanie na podstawowych dokumentach XL-a (MP,WM,PM) + hydra+ aplikacja na czytnik+aplikacja na wózek.
Całe zarządzanie składowaniem i wydawaniem jest w kilku procedurach, można to sobie pozmieniać i działa - magazyn ok 7tys. miejsc paletowych.

Jaras
Posty: 250
Rejestracja: 29 paź 2010, 13:08
Rola: Użytkownik CDN XL
Wersja: 9.6

Re: WMS - Comarch

Post autor: Jaras »

Ja pracowałem na WMS od firmy DataConsult - zamów sobie prezentacje. Koszty były podobne do WMS od Comarch.
Firma była bardzo zadowolona z tego systemu.

Yuber
Posty: 934
Rejestracja: 12 sty 2009, 12:03
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2016
Lokalizacja: Kraków

Re: WMS - Comarch

Post autor: Yuber »

Dzięki za info. Proszę o jeszcze :)
W zasadzie to mam obawy czy nie jest to kopanie się z koniem, bo:
1. Działa to tak jakby na osobnej bazie (oddzielna schema). To się wszystko synchronizuje pomiędzy WMS a XL ale - to co widać w XL widać po zsynchronizowaniu w WMS po czasie który można skonfigurować. domyślnie 60 min (kto w dzisiejszych czasach chce mieć informację po 60 minutach w obrębie własnej firmy łapka w górę... nie widzę chętnych) zmiana na 5 min daje dobry efekt ale nie wiem czy nie poleci mi wydajność bo sporo się dzieje na bazie.
2. Miało by to hulać w obrębie firmy gdzie mamy trzy spore magazyny i kilkanaście mniejszych gdzie WMS nie ma sensu. Myśl o przerzucaniu się po oddziałach raz dokumentami WM i PM a raz AWD i ZWM i klonami (W)AWD i (W)ZWM odrobinkę mnie paraliżuje.
3. Niepokoi mnie model panowania nad zasobami a konkretnie to co piszą w dokumentacji np.:
WMS przy tym modelu pracy (model zgodności zasobowej i ilościowej) na magazynie może być zakłócona przy rozpoczęciu
procesu od dokumentów handlowych oraz zmianie partii na dokumencie magazynow
ym w WMS (FS->(W)ZWM z inną partią).
Wymuszany tutaj jest pewien obieg dokumentów i zmiana go może powodować że zasoby mogą się nie pokrywać. Opisany obieg to nie jest logiczny przez co naginając firmę do tego modelu na pewno narobię syfu. W dokumentacji takich wpisów jest więcej.
4. Wszelkie komunikaty z asysty ciągną się tygodniami do tego stopnia, że odpowiedzi na pierwsze pytania już zwyczajnie nie pamiętam a do tematów które się zazębiają dostaję sprzeczne odpowiedzi co wymaga dodatkowych prostowań. Przez to ciężko skleić mi to kupę.
5. Masa pierdół do konfiguracji (drukarki, xml-e w aplikacji, parametry połączeń, ścieżki do programów, porty do usług synchronizacji, klucze, firewalle, tabele w SQL). Dziubie się, skubie się, grzebie się i siedzi a efekt jest taki, że mogę sobie na kolektorze otworzyć dokument i go wydać.
6. Brak wielu funkcjonalności które pasowało by dorobić. Odpowiedzi mam takie - nie da się, nie przewidujemy, nie planujemy, proszę zwrócić się do partnera, nikt tego nie potrzebuje, lub zwyczajnie :o

Tymczasem chciałbym osiągnąć tak jak piszesz "przyjmować i wydawać towar z poadresowanym magazynie kolektorami". Jedynym fajerwerkiem jest automatyczne przydzielanie dyspozycji magazynierom względem zadanych parametrów.
Piszcie proszę każda informacja mi się przyda.

Swiety_M
Posty: 381
Rejestracja: 19 lip 2012, 13:05
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 8.0
Lokalizacja: Poznań, Września, Konin
Kontakt:

Re: WMS - Comarch

Post autor: Swiety_M »

To chyba sam sobie odpowiedziałeś na pytanie ;)

Na jednej z prezentacji WMS Comarch (Prezenter ściągnięty przez partnera z Comarchu) zadałem pytanie na podstawie jakiej branży czy specjalizacji etc. powstały założenia i wymagania do tego programu - odpowiedź: na podstawie założeń i wymagań Comarchu - więc już masz odpowiedź dlaczego tak wygląda budowa i wdrożenie tego cuda...
:mrgreen:
Marek Michałowski
www.tecado.pl
ERP/WMS/SFA
POZNAŃ - WRZEŚNIA

Yuber
Posty: 934
Rejestracja: 12 sty 2009, 12:03
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2016
Lokalizacja: Kraków

Re: WMS - Comarch

Post autor: Yuber »

Tak - wygląda na to, że sam sobie odpowiedziałem.
Faktem jest, że na prezentacji wszystko śmiga i wszytko ładnie wygląda. Ale jak się zagłębić w dokumentację i poczytać o funkcjonalności to szału nie ma. Wygląda też na to, że sporym minusem jest praktycznie brak możliwości dopasowywania produktu do własnych potrzeb (dopisywanie własnych elementów). Po prostu dostaje się gotowy produkt i albo jest się zachwyconym albo nie.
Dzięki za uwagi.

ODPOWIEDZ