Szybkość otwierania formatek

Zapytania SQL, widoki, Crystal, definicje filtrów, szybkich raportów, wydruków, API, Hydra, .NET

Moderator: mikey

StabiL
Posty: 47
Rejestracja: 28 cze 2017, 15:41
Rola: Konsultant CDN XL

Szybkość otwierania formatek

Post autor: StabiL »

Witam serdecznie,
walczę sobie z 'wydajnością' XLa. Generuje sobie czystą bazę, uzupełniam pieczątkę i odpalam moduł sprzedaż. Klikając na plus na liście dokumentów WZ interfejs potrafi się 'odświeżyć?' 3-4 razy po czym wstaje pusta formatka w ciągu 3-4 sekund.

Mam też środowisko terminalowe gdzie jest jakaś baza XLa i tam otwieranie podnoszenie formatek jest zauważalnei szybsze, logując się na swoim laptopie efekt jak na lokalnej bazie danych.

Zakładając, że wykluczę patrzenie na SQLa i jego tuning, to od strony końcówki jest coś co wpływa na szybkość wyświetlania formatek ?


SQL Native CLient zainstalowany, Visual C++ Redistributable Package w wersjach wszelakich poinstalowane/odinstalowane.
SQL 2017 Standard, 32GB Ramu w Dual Channel, Ryzen 7 4800H, Dyski NVME.

impulso
Posty: 1
Rejestracja: 24 maja 2023, 18:04
Rola: Użytkownik CDN XL
Wersja: 2023

Re: Szybkość otwierania formatek

Post autor: impulso »

Udało Ci się ustalić co wpływa na szybkość otwieranie formatek w XL-u ?

U mnie jest tak:
Otwieram dokument na serwerze na którym jest baza XL-a, czas ok 3s
Ten sam dokument otwarty z komputera na którym pracuję, ok 5s
Ten sam dokument otwarty z komputera handlowca (piętro niżej, ten sam switch co ja), ok 8s

Komputery nowe sprawdzone na Windowsie 10 i 11 bez różnicy. Na serwerze jak i na komputerach loguję się na tego samego użytkownika domenowego i XL-owego.

Co ma wpływ na to, że czas otwarcia tego samego dokumentu u handlowca jest prawie 3x dłuższy niż na serwerze i 2x dłuższy niż u mnie? Na razie zauważyłem, że wielkość otwieranego dokumentu nie ma żadnego znaczenia. Nie ważne czy to dokument z 1 czy z 1000 pozycji czas otwarcia jest prawie ten sam. Wyłączyłem też wszystkie dodatki w XL-u ale również bez żadnego wpływu.

Awatar użytkownika
praiser
Posty: 685
Rejestracja: 02 lip 2014, 12:22
Rola: Handlowiec CDN XL
Wersja: 2023

Re: Szybkość otwierania formatek

Post autor: praiser »

powiedziałbym, że infrastruktura to chyba główny czynnik..prędkość dostępu do danych w sieci lokalnej. standard przewodów w ścianach, switche biurkowe (dios mio ....uchroń), nawet patchcordy

jak to mówią, "daj znać co robisz z zaoszczędzonymi 3 sekundami względem handlowców piętro niżej"

walczyłem z tym przez lata i .... dałem sobie spokój :D
--------------------------------
Pozdrawiam
WW

taszek
Posty: 585
Rejestracja: 12 wrz 2012, 13:20
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2016

Re: Szybkość otwierania formatek

Post autor: taszek »

A testowales u handlowców na swoim komputerze? Czas się zmienił? Jeżeli nie to na pewno nie wina infrastruktury. Ja z doświadczenia wiem, że wszystko może mieć wpływ, począwszy od systemu Windows , po sterowniki karty sieciowej, kontroler dysku twardego itd.
Pozdrawiam
Wojtek Cyrklewicz

Lilpri
Posty: 127
Rejestracja: 13 maja 2019, 11:04
Rola: Administrator CDN XL

Re: Szybkość otwierania formatek

Post autor: Lilpri »

impulso pisze:
24 maja 2023, 18:19
Udało Ci się ustalić co wpływa na szybkość otwieranie formatek w XL-u ?

U mnie jest tak:
Otwieram dokument na serwerze na którym jest baza XL-a, czas ok 3s
Ten sam dokument otwarty z komputera na którym pracuję, ok 5s
Ten sam dokument otwarty z komputera handlowca (piętro niżej, ten sam switch co ja), ok 8s

Komputery nowe sprawdzone na Windowsie 10 i 11 bez różnicy. Na serwerze jak i na komputerach loguję się na tego samego użytkownika domenowego i XL-owego.

Co ma wpływ na to, że czas otwarcia tego samego dokumentu u handlowca jest prawie 3x dłuższy niż na serwerze i 2x dłuższy niż u mnie? Na razie zauważyłem, że wielkość otwieranego dokumentu nie ma żadnego znaczenia. Nie ważne czy to dokument z 1 czy z 1000 pozycji czas otwarcia jest prawie ten sam. Wyłączyłem też wszystkie dodatki w XL-u ale również bez żadnego wpływu.
XL ma to do siebie, że rzuca sporo requestów do bazy, tj.
Sprawdzenie licencji, multum zapytań do bazy (wynikających ze specyfikacji Clariona), każda dodatkowa kolumna to request osobny.
Wystarczy minimalne opóźnienie w drodze do serwera i już różnica w czasie dostępu się pojawia.
A sprawdzałeś po podłączeniu swojego komputera u handlowca czy tak samo będzie?

StabiL
Posty: 47
Rejestracja: 28 cze 2017, 15:41
Rola: Konsultant CDN XL

Re: Szybkość otwierania formatek

Post autor: StabiL »

impulso pisze:
24 maja 2023, 18:19
Udało Ci się ustalić co wpływa na szybkość otwieranie formatek w XL-u ?

Comarch mówił, żeby pobawić się bawić się domyślną drukarką w systemie oraz ustawieniami na zakładce bodajże kompatybilność w plikach .exe konkretnego modułu. Ani jedno ani drugie po wielu kombinacjach nie przyniosło rewolucji.

W przypadku mojego laptopa Windows instaluje mi sterowniki od Dolby Atmos, uruchamia się serwis DAX API. Jak go wyłączę nie mam migotania już po uruchomieniu nie mam migotania interfejsu - otwieranie okien może minimalnie przyspiesza. Jak wyłączę ten serwis globalnie, alby się nawet przy starcie nie uruchamiał to XL dalej świruje.

U klienta po odinstalowaniu .net framework 3.5 zauważyłem delikatną poprawę (bardzo delikatną, ale zauważalną). Wnioski po doświadczeniach u klientów mam dwa:
1. Szybkość/częstotliwość procesora - im wyższa tym szybciej otwiera okna. Wg mnie jeżeli XL ma działać rozsądnie, trzeba wybrać procesor, który ma wysoką częstotliwość przekładającą się na dużą liczbę punktów w Passmarku dla pojedynczego rdzenia (nie wartość sumaryczna).
2. Sterowniki - na zwirtualizowanych maszynach, gdzie sterowniki w systemie są 'standardowe' działa to lepiej. Tak jak ja sobie zrobiłem maszynę wirtualną to szybciej mi na niej działał niż na hoście.

Stosowny indeks, odpowiednia reindeksacja, udpate statystyk również mogą przyspieszyć otwieranie okien. Ale to się da podejrzeć profilerem. Infrastruktura sieciowa również, ale tutaj nie szukałbym głównej przyczyny problemów z szybkością działania okien.

ODPOWIEDZ