Długość pola Twr_Kod / baza / XL

Zapytania SQL, widoki, Crystal, definicje filtrów, szybkich raportów, wydruków, API, Hydra, .NET

Moderator: mikey

un86
Posty: 48
Rejestracja: 30 mar 2018, 01:17
Rola: Inny
Wersja: 8.0

Długość pola Twr_Kod / baza / XL

Post autor: un86 »

Dzień dobry,
potrzebuję info czy da się zmienić długość pola Twr_Kod w XLu ? Zmieniając tylko w bazie z varchar40 na np. varchar80 niestety nie działa samo z siebie.
Przepatrzyłem ustawienia ale coś nie mogę namierzyć aby gdzieś była opcja zmiany tego - jak to ogarnąć ? Muszę to załatwić np. hydra ?

itheon
Posty: 25
Rejestracja: 18 gru 2015, 22:24
Rola: Użytkownik CDN XL
Wersja: 2019

Re: Długość pola Twr_Kod / baza / XL

Post autor: itheon »

Jezeli nie ma w ustawieniach to bym nie kombinowal.
( a jezeli w strukturze bazy pole bylo ograniczone do 40 znakow to napewno w xl nie ma opcji do jego wydluzenia )

jak to Comarch opisuje "Kod – podstawowy parametr identyfikacji towaru w operacjach handlowych i magazynowych. "

API korzysta z tego pola sam XL pewnie tez intensywnie korzysta.
Jezeli ktos w kodzie programu zalozyl ze KOD nigdy nie przekroczy 40 znakow ( tak samo jak EAN ) to w jaki kolwiek sposob wymuszenie dluzszego kodu moze miec niespodziewane konsekwencje.

w najlepszym wypadku popsuje wydruki ( tzn kod nie bedzie sie miescil w polach na standardowych wydrukach )

un86
Posty: 48
Rejestracja: 30 mar 2018, 01:17
Rola: Inny
Wersja: 8.0

Re: Długość pola Twr_Kod / baza / XL

Post autor: un86 »

( a jezeli w strukturze bazy pole bylo ograniczone do 40 znakow to napewno w xl nie ma opcji do jego wydluzenia )
tak, w bazie jest varchar 40 - zastanawiałem się co to może zepsuć i wsumie o wydrukach akurat nie pomyślałem, a to trafne.
Wydaje mi się, ze hydrą bym mógł to zmienić, no ale właśnie, na co to jeszcze może wpłynąć ?

Korodak
Posty: 57
Rejestracja: 03 lut 2019, 21:29
Rola: Konsultant CDN XL

Re: Długość pola Twr_Kod / baza / XL

Post autor: Korodak »

Hej,

Taka zmiana może wpłynąć na działanie całego programu. Pamiętaj że dobrze zbudowane aplikacje mają walidację na kliencie oraz na backendzie.

Sama zmiana w bazie pola varchar(40) na varchar(80) nic nie da bo jeżeli XL ma w kodzie zaszyte limity do 40 znaków to byś musiał albo zdekompilować Clienta i wdrożyć zmiany albo ewentulanie jakimiś trikami typu Hydra, procedury itp.

Jaki to może mieć wpływ dalej na działanie?
- rozjazd przy kostkach analitycznych BI
- problemy z wydrukami
- problemy z procedurami/automatami po stronie bazy danych
- problemy przy aktualizacjach
itp.

Ogólnie taka zmiana to spowoduje że twórca oprogramowania nie udziela wtedy gwarancji na działanie programu.

Ogólnie nie radzę takich zmian robić.

Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ