Wydajność XLa

Zapytania SQL, widoki, Crystal, definicje filtrów, szybkich raportów, wydruków, API, Hydra, .NET

Moderator: mikey

vigo
Posty: 154
Rejestracja: 25 maja 2010, 10:09
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2019
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Wydajność XLa

Post autor: vigo »

Jeżeli masz na myśli spowolnioną pracę na systemie spowodowaną Lock'ami i Latch'ami to poczytaj o tym:
https://www.brentozar.com/archive/2017/ ... -set-to-5/
i to:
https://www.sqlskills.com/blogs/jonatha ... lan-cache/

i według tych artykułów zmień wartość parametru "cost threshold for parallelism" w ustawieniach instancji MSSQL. U mnie to rozwiązało ten problem.

Swiety_M
Posty: 381
Rejestracja: 19 lip 2012, 13:05
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 8.0
Lokalizacja: Poznań, Września, Konin
Kontakt:

Re: Wydajność XLa

Post autor: Swiety_M »

i według tych artykułów zmień wartość parametru "cost threshold for parallelism" w ustawieniach instancji MSSQL. U mnie to rozwiązało ten problem.
Hej niezły "tip" :ugeek: Od razu po zmianie parametru odczułeś różnicę, czy po restarcie całej instancji etc, jak to wyglądało?

Pozdr
Marek Michałowski
www.tecado.pl
ERP/WMS/SFA
POZNAŃ - WRZEŚNIA

vigo
Posty: 154
Rejestracja: 25 maja 2010, 10:09
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2019
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Wydajność XLa

Post autor: vigo »

Po ustawieniu wartości i zatwierdzeniu MSSQL automatycznie zaczyna równolegle przetwarzać zapytania, nie trzeba restartować instancji.
Zauważysz to w Activity Monitor->Resource Waits, jeżeli będziesz miał wszędzie wartości "0" to to będzie efekt tego.

Lukas
Posty: 124
Rejestracja: 28 wrz 2017, 14:57
Rola: Użytkownik CDN XL
Wersja: 2019

Re: Wydajność XLa

Post autor: Lukas »

Dzięki Vigo za zaangażowanie, to zmieniłem w pierwszej kolejności, mam ustawione na "50", ale nie ma to znaczenia z tego co widzę większego. Chyba, że jeżeli byłby defaultowo na "5" to by jeszcze wolniej działało, a to już w ogóle dramat.

vigo
Posty: 154
Rejestracja: 25 maja 2010, 10:09
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2019
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Wydajność XLa

Post autor: vigo »

Opisz kilka przykładów tego "wolnego działania". Co, gdzie ktoś klika i coś się wykonuje x sekund....
Mamy w firmie pododawane trochę kolumn dodatkowych. Po włączeniu tych kolumn oczywiście XL pracuje jak żółw.
Co zawierają te kolumny? Gdzie są umieszczone? Jakie zapytanie jest w nich?
Przykładowo preliminarz płatności działa jakby nie działał, bardzo długo się odświeża lista. Dodatkowo w momencie kiedy w konstruktorze filtra wybierzemy dodatkowy filtr, który został utworzony przy pomocy tego forum, to przy powrocie z tego filtra już preliminarz się nie otwiera, tylko trzeba ubić proces XLa.
Jakie parametry w filtrze są wybierane w preliminarzu? Co to jest ten dodatkowy filtr?

Konkretnie żeby wiedzieć czego szukać.

vigo
Posty: 154
Rejestracja: 25 maja 2010, 10:09
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2019
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Wydajność XLa

Post autor: vigo »

Zapomniałem o jednym,
jeżeli chcesz znaleźć przyczynę długiego przetwarzania zapytań "gdzieś" w systemie, postaw sobie bazę testową z kopii bazy produkcyjnej, zaloguj się, przejdź w miejsce gdzie odpalasz jakąś funkcję w systemie, która długo się wykonuje np. w Twoim przypadku preliminarz, ustaw docelowe parametry, przed jego uruchomieniem wystartuj Profilera i wtedy uruchom preliminarz. Wtedy będziesz widział zapytania które były następstwem twojego działania i po kolumnie Duration możesz dojść do tego co powoduje długie wykonywanie danego działania.

Awatar użytkownika
viesiek1
Posty: 416
Rejestracja: 03 maja 2011, 18:40
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2023
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Wydajność XLa

Post autor: viesiek1 »

U mnie było tak. Niedawno kupiliśmy nowy serwer i postawiliśmy od nowa Windows, SQL, XL i wszystko co było na starym serwerze. Użyliśmy wirtualizacji na HyperV. Czyli zamiast dwóch maszyn fizycznych, mamy teraz jedną. Po uruchomieniu na serwerze VPN PPTP (tak jak to było wcześniej) XL zwolnił tak drastycznie, że praca okazała się prawie niemożliwa. Po usunięciu VPN'a wszystko wróciło do normy.

Diagnoza polegała na wycofaniu zmiany, która teoretycznie mogła powodować problem. Piszę o tym dlatego, że nasz problem nie tkwił w serwerze, SQL i sprzęcie, a efekty były podobne.
Wiesław Świergała

tel: +48 33 829 54 50
e-mail: wieslaw.swiergala@hydro.com.pl

http://www.hydro.com.pl

Lukas
Posty: 124
Rejestracja: 28 wrz 2017, 14:57
Rola: Użytkownik CDN XL
Wersja: 2019

Re: Wydajność XLa

Post autor: Lukas »

A powiedz mi, gdzie ten VPN wyłączasz? Gdzie to dokładnie się znajduje na vmware, oraz czy może to mieć wpływ na inne funkcjonalności? Bo też mamy serwer oparty o vmware. Oraz czy to robiłeś na końcówce na które był zainstalowany XL, czy tam gdzie SQL? Czy na obu. Może to być dobra wskazówka! :)

Awatar użytkownika
viesiek1
Posty: 416
Rejestracja: 03 maja 2011, 18:40
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2023
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Wydajność XLa

Post autor: viesiek1 »

VPN w Windows Server to wbudowana rola, która nazywa się po prostu Remote Access. Jedną z funkcji jest VPN. Zainstalowałem ją, a potem musiałem odinstalować przez Dodaj/Usuń Role. Ona nie jest domyślna, więc pewnie nie masz jej zainstalowanej.
Wiesław Świergała

tel: +48 33 829 54 50
e-mail: wieslaw.swiergala@hydro.com.pl

http://www.hydro.com.pl

vigo
Posty: 154
Rejestracja: 25 maja 2010, 10:09
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2019
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Wydajność XLa

Post autor: vigo »

Jeszcze jedna opcja która może się komuś przydać, jeżeli serwer SQL lub serwer terminalowy jest jako VM na Hyper-V to, trzeba ustawić plan zasilania na "Wysoka wydajność" zarówno na maszynie wirtualnej jak i na hypervizorze. Wydajność tych serwerów zwiększyła mi się o jakieś 15-25%, widać to przy czasie wykonania joba z reindeksacją, kończy się szybciej lub samo okno XL'a w momencie wybrania modułu szybciej znika, a czas podnoszenia formatek PA,FS na tych serwerach skrócił mi się z około 3,5-4 sekund do 1,9-2 sekund.

ODPOWIEDZ