Usuwanie anulowanych nagłówków

Zapytania SQL, widoki, Crystal, definicje filtrów, szybkich raportów, wydruków, API, Hydra, .NET

Moderator: mikey

yakhub
Posty: 91
Rejestracja: 25 lis 2008, 16:41
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 9.2

Usuwanie anulowanych nagłówków

Post autor: yakhub »

Ostatnio podczas wizyty wdrożeniowca u nas, usuwał on nagłówki anulowanych dokumentów. Nie wiem, jak to zrobił.

Czy Szanowne Forum wie może, jak można tego bezpiecznie dokonać (domyślam się, że proste usunięcie rekordu w BD spowoduje poważną katastrofę)?

tier
Posty: 14
Rejestracja: 25 mar 2009, 11:04
Rola: Konsultant CDN XL

Re: Usuwanie anulowanych nagłówków

Post autor: tier »

Nie powinno spowodować katastrofy. Anulowany dokument to jeden rekord w bazie. Ale fakt że nie jest to codzienne działanie. U kilku klientów zamiast kasować takie dokumenty dla większości operatorów zakładałem filtr Obowiązkowy który ukrywał te dokumenty, a zarząd i księgowość mieli historię wybryków praconików.

Awatar użytkownika
glaz
Posty: 379
Rejestracja: 23 lip 2008, 23:46
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2018
Lokalizacja: Kraków

Re: Usuwanie anulowanych nagłówków

Post autor: glaz »

yakhub pisze:Ostatnio podczas wizyty wdrożeniowca u nas, usuwał on nagłówki anulowanych dokumentów. Nie wiem, jak to zrobił.

Czy Szanowne Forum wie może, jak można tego bezpiecznie dokonać (domyślam się, że proste usunięcie rekordu w BD spowoduje poważną katastrofę)?
Ad.1 Za usunięcie danych z bazy bez konsultacji z klientem, brać za cochones, kręcić i patrzeć jak wyje z bólu. Dla mnie takie działania są niedopuszczalne bez względu na narzędzie którym się posłużył.
Ad.2 Prosta zasada. jeśli można to zrobić z poziomu CDN XL - znaczy się producent przewidział i kontroluje (przynajmniej w teorii) integralność danych. Każda inna zmiana to grzebanie na poziomie tabel, gdzie powiązania są w kilku przypadkach niejawne (brak opisu w dokumentacji - wiązanie kontrolowane na poziomie kodu aplikacji).

W Twoim przypadku katastrofy prawdopodobnie nie stwierdzisz (może osierocone opisy powodu anulowania) - dok. anulowane nie odgrywają szczególnie istotnej roli w systemie, ale ja osobiście wolałbym tę informację zachować - choćby po to, żeby znać powód anulowania dokumentu.
! (CDN XL and ERP XL) = ?

yakhub
Posty: 91
Rejestracja: 25 lis 2008, 16:41
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 9.2

Re: Usuwanie anulowanych nagłówków

Post autor: yakhub »

glaz pisze:
yakhub pisze:Ostatnio podczas wizyty wdrożeniowca u nas, usuwał on nagłówki anulowanych dokumentów. Nie wiem, jak to zrobił.

Czy Szanowne Forum wie może, jak można tego bezpiecznie dokonać (domyślam się, że proste usunięcie rekordu w BD spowoduje poważną katastrofę)?
Ad.1 Za usunięcie danych z bazy bez konsultacji z klientem, brać za cochones, kręcić i patrzeć jak wyje z bólu. Dla mnie takie działania są niedopuszczalne bez względu na narzędzie którym się posłużył.
A czy ja napisałem, że bez konsultacji? Zrobił to jak najbardziej za naszą akceptacją. Tylko metody nie udało mi się podpatrzeć.
Ad.2 Prosta zasada. jeśli można to zrobić z poziomu CDN XL - znaczy się producent przewidział i kontroluje (przynajmniej w teorii) integralność danych. Każda inna zmiana to grzebanie na poziomie tabel, gdzie powiązania są w kilku przypadkach niejawne (brak opisu w dokumentacji - wiązanie kontrolowane na poziomie kodu aplikacji).
W dokumentacji to w ogóle niewiele jest opisane. W sumie to samo i tak można wywnioskować z nazw pól w BD...
W Twoim przypadku katastrofy prawdopodobnie nie stwierdzisz (może osierocone opisy powodu anulowania) - dok. anulowane nie odgrywają szczególnie istotnej roli w systemie, ale ja osobiście wolałbym tę informację zachować - choćby po to, żeby znać powód anulowania dokumentu.
Czy ktoś z Forum już czegoś takiego dokonywał? Próbowałem na bazie testowej i niby wszystko poszło w porządku, i program działał dalej... Ale wolałbym się nie przekonać za pół roku, przy okazji jakiejś inwentaryzacji, że coś się sypie.

Awatar użytkownika
glaz
Posty: 379
Rejestracja: 23 lip 2008, 23:46
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2018
Lokalizacja: Kraków

Re: Usuwanie anulowanych nagłówków

Post autor: glaz »

Ostatnio podczas wizyty wdrożeniowca u nas, usuwał on nagłówki anulowanych dokumentów. Nie wiem, jak to zrobił.
[ciach]
Ad.1 Za usunięcie danych z bazy bez konsultacji z klientem, brać za cochones, kręcić i patrzeć jak wyje z bólu. Dla mnie takie działania są niedopuszczalne bez względu na narzędzie którym się posłużył.

A czy ja napisałem, że bez konsultacji? Zrobił to jak najbardziej za naszą akceptacją. Tylko metody nie udało mi się podpatrzeć.
Słuszna kara za moją niedomyślność i nadinterpretację.

Ad rem. Nie domyślam się jak to zrobił wdrożeniowiec. Dla mnie EOT.
! (CDN XL and ERP XL) = ?

Awatar użytkownika
wojtini
Posty: 150
Rejestracja: 24 sty 2008, 22:41
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2016
Lokalizacja: Grodków, opolskie

Re: Usuwanie anulowanych nagłówków

Post autor: wojtini »

Próbował, dział, baza się nie sypie ;-)

korzen
Posty: 69
Rejestracja: 07 kwie 2008, 12:21
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 7.1

Re: Usuwanie anulowanych nagłówków

Post autor: korzen »

Ok. skasował linijkę z bazy...
A co na to księgowa, a gdzie zachowana kolejność dokumentów?
Macie dziury w numeracji?

tier
Posty: 14
Rejestracja: 25 mar 2009, 11:04
Rola: Konsultant CDN XL

Re: Usuwanie anulowanych nagłówków

Post autor: tier »

dziur być nie powinno , numer dla anulowanego dokumentu jest pobierany jeżeli wystawiamy inny tego samego dnia, a to chyba częsty scenariusz, dla dokumentów magazynowych nie ma to raczej znaczenia.
W wypadku kiedy faktycznie dokument anulowany jest ewidencjonowany księgowo , czyli wydrukowany przed anulowaniem i skreślony , przechowywany w segregatorze (a tak też klienci działają) usówanie takich dokumentów nie jest wykonywane, co ważne decyzja o sprzątaniu musi zostać podjęta przez klienta, z pełna jego świadomością skutków takiego działania.
Ja dlatego zalecam filtry obowiązkowe które powodują zniknięcie dla zwykłych user-ów dokumentów anulowanych.

dawid.c
Posty: 70
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:53
Rola: Użytkownik CDN XL
Wersja: 10

Re: Usuwanie anulowanych nagłówków

Post autor: dawid.c »

A powiedzcie mi , jak anulujecie jakiś dokument bo np ktoś się machnął to czy wystawiacie poprawiony o tym samym numerze ? Czy anulowany dokument i jego numer zostawiacie w spokoju i jest tylko w systemie jako anulowany. Ostatnio przed kontrolą padło pytanie u nas w firmie o to bo jest w systemie np dokument anulowany i wystawiony poprawny o tym samym numerze. Jak to u Was jest ?
Z góry dzięki za info.

KME
Posty: 36
Rejestracja: 24 sty 2009, 17:47
Rola: Inny

Re: Usuwanie anulowanych nagłówków

Post autor: KME »

Jeżeli jest to możliwe to zawsze na miejsce anulowanego wstawiany jest z tym numerem kolejny.
Po za tym, że numer z dziury może się pobrać automatycznie w tym samym dniu to jeszcze można go ręcznie też wybrać.

ODPOWIEDZ