Dwa klucze sprzętowe na jednym serwerze

Zapytania SQL, widoki, Crystal, definicje filtrów, szybkich raportów, wydruków, API, Hydra, .NET

Moderator: mikey

KAT
Posty: 2
Rejestracja: 21 paź 2014, 16:57
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2013.2

Dwa klucze sprzętowe na jednym serwerze

Post autor: KAT »

Witam,
Byłem ostatnio u klienta, u którego zastałem taką konfigurację:
serwer z SQL-em dla CDN Optima
a obok niego stoi:
zwykły pecet z SQL-em dla CDN XL :)
Oczywiście od razu stwierdziłem, że tak nie powinno być - jest porządny serwer, to wszystko powinno być na nim.
Na to Klient stwierdził, że serwisant który to instalował powiedział, że nie ma możliwości aby podpiąć dwa klucze sprzętowe do jednej maszyny.
Moje pytanie brzmi: czy to prawda, czy jakieś nieporozumienie? Jeśli nieprawda, czy mogą być inne przeciwwskazania ku wspólnej instalacji na jednym srv?
Na co dzień pracuję z programami Insertu, gdzie nie ma takich problemów (bo nie ma kluczy :lol: )
Pozdrawiam

Jaras
Posty: 250
Rejestracja: 29 paź 2010, 13:08
Rola: Użytkownik CDN XL
Wersja: 9.6

Re: Dwa klucze sprzętowe na jednym serwerze

Post autor: Jaras »

Witam, jeśli jest to ta sama firma to może mieć na jednym kluczu wszystkie licencje - prośba do Comarch (lub partnera).
Natomiast w konfiguracjach programów można skonfigurować ścieżkę do klucza.
Wrzuć bazy na jeden serwer z jednym kluczem, a na drugim PC tylko klucz i niech Comarch przeniesie licencje na jeden klucz, a wtedy tylko aktualizacja haspa oraz wyłączenie PCta.
Zainstaluj u klienta menadżera kluczy i sprawdź możliwości z dwoma fizycznymi kluczami. Z tego co wiem to można mieć kilka kluczy wirtualnych na jednym serwerze, natomiast nigdy nie spotkałem się z dwoma fizycznymi.

Dorota
Posty: 70
Rejestracja: 12 maja 2010, 12:17
Rola: Administrator CDN XL

Re: Dwa klucze sprzętowe na jednym serwerze

Post autor: Dorota »

Jeżeli będziesz bardzo chciał 2 klucze na jednym komputerze a nie będzie można ich zbić do jednego klucza fizycznego bo klient ma np.dwie firmy to możesz na jednym serwerze zrobić konfigurację: klucz fizyczny+klucz "w chmurze". Później odpowiednio wskazujesz ścieżkę w programach

Przemek
Posty: 292
Rejestracja: 22 kwie 2008, 20:08
Rola: Konsultant CDN XL
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Dwa klucze sprzętowe na jednym serwerze

Post autor: Przemek »

Na jednej maszynie nie da się ustawić 2ch kluczy fizycznych,
właściwe rozwiązanie to
a) spiąć klucze w 1
b) na dodatkowej maszynie wpiąć HASP, ale tam powinien być tylko HASP + SQL do haspa (bez danych), na głównym serwerze obie bazy danych.
--
Pozdrawiam
Przemysław Lepiarz
CEO, Partner - Futuriti
https://futuriti.pl
https://blog.futuriti.pl

Chcesz wdrażać, serwisować i rozwijać Comarch ERP? Nasze rekrutacje: https://futuriti.pl/kariera

Dorota
Posty: 70
Rejestracja: 12 maja 2010, 12:17
Rola: Administrator CDN XL

Re: Dwa klucze sprzętowe na jednym serwerze

Post autor: Dorota »

Przemek pisze:Na jednej maszynie nie da się ustawić 2ch kluczy fizycznych,
właściwe rozwiązanie to
a) spiąć klucze w 1
b) na dodatkowej maszynie wpiąć HASP, ale tam powinien być tylko HASP + SQL do haspa (bez danych), na głównym serwerze obie bazy danych.
2 fizycznych nie, ale fizyczny + chmura już tak ;)

Torrsid
Posty: 10
Rejestracja: 21 mar 2011, 13:29
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 11

Re: Dwa klucze sprzętowe na jednym serwerze

Post autor: Torrsid »

Z praktyki nie przerabiałem, ale z teorii podpartej instrukcją Comarchu jest że można obsłużyć dwa klucze na jednej maszynie.
Instrukcja użytkownika Menadżer Kluczy Wersja 2014.5.1 - od strony 12

A najlepiej jeżeli wszystkie licencje są na podmiot o tym samym numerze NIP to połączyć je na jeden klucz.

KAT
Posty: 2
Rejestracja: 21 paź 2014, 16:57
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2013.2

Re: Dwa klucze sprzętowe na jednym serwerze

Post autor: KAT »

Witam i dziękuję wszystkim za fachowe odpowiedzi.
Podmioty których dotyczy sprawa to dwie różne spółki o różnych numerach NIP.
Spróbuję się do tego przymierzyć, jeśli sobie nie poradzę, to chętnie komuś to zlecimy :)
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ