Zmiana nazw towarów za pomocą SQL

Zapytania SQL, widoki, Crystal, definicje filtrów, szybkich raportów, wydruków, API, Hydra, .NET

Moderator: mikey

Tyriado
Posty: 33
Rejestracja: 07 kwie 2023, 09:30
Rola: Użytkownik CDN XL
Wersja: 2023

Zmiana nazw towarów za pomocą SQL

Post autor: Tyriado »

Cześć. Na wstępie napisze, że to do czego doszedłem to efekt nazwijmy to śledztwa na własną rękę.

Potrzebowałbym zmienić nazwy towarów w kartotece w sposób masowy. Mógłbym to ręcznie klepać, ale pomyślałem, że może zrobię to z poziomu bazy. Zrobiłem sobie kopie bazy na boku, żeby tam moc grzebać i znalazłem, że nazwy towarów są tabeli TwrKarty w polu Twr_Nazwa. Ok, zmieniłem za pomocą Update (wyszukuje je w where po Twr_Kod). Zmiana działa i pod oswiezeniu w karottece towarów nazwa się zmienia, więc teoretycznie jest ok.

Pomyślałem, że sprawdzę jak to wygląda w dokumentach już wystawionych i tam nazwa się nie zmienia (czyli nie jest pobierana z TwrKarty). Wygrzebałem, że jest to tabela TraElem. Zapewne update też zmieni tam wszystko za jednym zamachem, bo widzę, że jest tam też Tre_TwrKod, którego mogę użyć.

Pytanie bardziej jest o to, czy należy zmieniać też nazwę na "starych" transakcjach. Jak to domyślnie robi XL?

Wystarczy sama zmiana w kartotece towarów (TwrKarty), czy oprócz zmiany nazwy trzeba zmienić coś jeszcze (datę, czy coś) ?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
praiser
Posty: 708
Rejestracja: 02 lip 2014, 12:22
Rola: Handlowiec CDN XL
Wersja: 2023

Re: Zmiana nazw towarów za pomocą SQL

Post autor: praiser »

Zmiana nazwy na elementach transakcji wywołuje taki efekt, że wystawione historycznie dokumenty przestają być spójne. (wydruki, pdfy, itd)
Na nich nazwa była inna.

Nie jest to dobre rozwiązanie.

Co chcesz osiągnąć taką zmianą na bazie ?
--------------------------------
Pozdrawiam
WW

Tyriado
Posty: 33
Rejestracja: 07 kwie 2023, 09:30
Rola: Użytkownik CDN XL
Wersja: 2023

Re: Zmiana nazw towarów za pomocą SQL

Post autor: Tyriado »

Dzięki za odpowiedź.

Nie chce właściwie niczego wielkiego osiągać. Chcę "zgrać" nazwy z bazą producenta. Od niego dostanę ean, nazwę i kod. Chciałbym masowo zaktualizować sobie nazwy w XLu, żeby nie klepać tego ręcznie.

Pomyślałem, że zrobię to updatem w stylu jeśli zgadza się ean lub kod to zmień nazwę na YYY.

O ile stworzenie zapytania nie jest jakieś skomplikowane o tyle nie wiem jak to prawidłowo wykonać. Czy wystarczy zwykły update na TwrKarty dla pola Twr_Nazwa, czy trzeba coś jeszcze gdzieś zrobić.

Wg mnie transakcji lepiej nie ruszać, przecież jak zmienię nazwę ręcznie to i tak dla wcześniejszych dokumentów pozostaje taka, jak była poprzedni i dopiero dla nowo utworzonych dokumentów będzie nowa i to jest ok.

Chciałbym uzyskać idetyczny efekt jak przy ręcznym otwarciu karty towaru, zmianie nazwy i zapisaniu tylko w jakiś "masowy" sposób. Coś jakbyś chciał zmienić nazwę w kartotece towarów, ale zrobić to masowo.

Pomyślałem właśnie o tym update albo nie wiem zrobieniu jakiejś dodatkowej tabeli tymczasowej i wtedy porównania z tą tabela, ale nie wiem czy wystarczy tylko zmiana pola Twr_Nazwa w tabeli TwrKarty (nie znam struktury bazy na tyle, aby to stwierdzić), a zauważyłem, że w tej tabeli jest chyba wiekszosx z karty towsru jak kod, Ean, nazwa, nazwa dodatkowa itd.

Awatar użytkownika
praiser
Posty: 708
Rejestracja: 02 lip 2014, 12:22
Rola: Handlowiec CDN XL
Wersja: 2023

Re: Zmiana nazw towarów za pomocą SQL

Post autor: praiser »

Wystarczy pozmieniać nazwy w CDN.TwrKarty.

Zgraj z obecnej bazy Twr_EAN, Twr_Nazwa i Twr_GidNumer, porównaj z nazwami względem EAN od klienta/producenta i zrób update nazwy tam gdzie ci pasuje względem Twr_GidNumer,

Nie wiem co masz od producenta i w jakiej formie ale updejty można nawet napisać w arkuszu kalkulacyjnym (formułką) i wkleić do studia.
Clipboard01.jpg
--------------------------------
Pozdrawiam
WW

Tyriado
Posty: 33
Rejestracja: 07 kwie 2023, 09:30
Rola: Użytkownik CDN XL
Wersja: 2023

Re: Zmiana nazw towarów za pomocą SQL

Post autor: Tyriado »

Czyli znalazłem do rze:) To nie jest tak źle jeszcze ;)

Dzięki, akurat tu mogę porównać nawet po kodzie towaru, bo te mamy identyczne jak producent i tak planowałem zrobić. Chcialem właśnie zrobić rekordy update za pomocą Excela, ale na"gotowo" i po prostu przekleić je nawet partiami do studio i tak wykonywać . Nie wiedziałem, że można w taki sposób zrobić z formułą. Coś więcej mi o tym możesz powiedzieć, robię takiego Excela i go importuje bezpośrednio w studio? Ma ten sposób jakąś nazwę fachową, żebym mógł poszukać w internecie? Chyba, że miałeś na myśli właśnie przeklejenie "wartości" formułki w postaci gotowych rekordów 😁 i ja źle zrozumiałem.

Jak się domyślam reszta typowo tekstowych danych prostych jak Twr_EAN jest w tej samej tabeli?

Awatar użytkownika
praiser
Posty: 708
Rejestracja: 02 lip 2014, 12:22
Rola: Handlowiec CDN XL
Wersja: 2023

Re: Zmiana nazw towarów za pomocą SQL

Post autor: praiser »

W Studio otwierasz nowe query,

dajesz

USE <twoja nazwa bazy>

i normalnie wklejasz skopiowaną wynikową kolumnę z formułkami update... i wykonujesz..
zwyczajne kopiuj wklej, nie potrzeba importować arkusza.

mało eleganckie ale szybkie i skuteczne....

O formułkach excella wspomniałem, żeby sobie szybko ułożyć wszystkie updejty w arkuszu przeciągając po kolumnie. Nie ma ona związku ze studio
i samym updejt.
--------------------------------
Pozdrawiam
WW

Tyriado
Posty: 33
Rejestracja: 07 kwie 2023, 09:30
Rola: Użytkownik CDN XL
Wersja: 2023

Re: Zmiana nazw towarów za pomocą SQL

Post autor: Tyriado »

No to miałem podobny plan, źle zrozumiałem kwestie użycia Excela ze studio 😉

Dzięki za pomoc. Po weekendzie zabiorę się pewnie do pracy nad tym.

ODPOWIEDZ