ZZ-Różnica w wartości nagłówka i elementów

Problemy i pomysły związane z innymi modułami czyli np. środki trwałe, import, zamówienia ...

Moderator: mikey

Yuber
Posty: 934
Rejestracja: 12 sty 2009, 12:03
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2016
Lokalizacja: Kraków

ZZ-Różnica w wartości nagłówka i elementów

Post autor: Yuber »

Witam
Mam pewien problem. Zdarza się, że operator wystawiając dokument ZS gdzie po przerzuceniu do FS stwierdza nagle że wartość nagłówka ZS była mniejsza od elementów tegoż zamówienia. Nie jest to częste zjawisko ale mimo to jest po nim kwas, bo klient nie chce płacić wg elementów tylko wg tego co w nagłówku (nie interesuje go inna kwota tylko ta mniejsza). Straszliwie jest to upierdliwe i masa kłopotu z tym.
Sprawdzałem już wszystko (logi na serwerach, na końcówkach, sieć, obciążenia, itp itd) prawdę powiedziawszy nie mam już pomysłu co może być nie tak, tym bardziej że kwota o jaką nie zgadza się nagłówek to przeważnie cyfra z nieba wzięta i nie pasuje do niczego.
Czy ktoś z Was spotkał się już z czymś podobnym?

Awatar użytkownika
wacek
Posty: 709
Rejestracja: 27 paź 2008, 18:04
Rola: Administrator CDN XL
Lokalizacja: Łódzkie

Re: ZZ-Różnica w wartości nagłówka i elementów

Post autor: wacek »

Było to już w wersji 6. U mnie zdarza się to bardzo sporadycznie, a największe wojny z klientem są, kiedy dostanie fakturę pro-forma drukowaną z pod ZS i zapłaci a potem jest inna wartość na FS.
Problem ten był zgłaszany, jako błąd, ale widać, że nie został poprawiony.
Pozdrawiam,
Robert

select convert(varchar(100),0x637a6173616d69207069737aea2074752067b375706f7479203a29)

hundzik
Posty: 301
Rejestracja: 11 mar 2008, 19:08
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 9.6.1
Lokalizacja: lubelszczyzna.

Re: ZZ-Różnica w wartości nagłówka i elementów

Post autor: hundzik »

o... a mowili ze to tylko u mnie tak i nigdzie indziej sie nie zdarza :D

Robert666
Posty: 223
Rejestracja: 22 kwie 2008, 12:36
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 9.0 HR1
Lokalizacja: Gdańsk

Re: ZZ-Różnica w wartości nagłówka i elementów

Post autor: Robert666 »

Zdarza się wszędzie.... Od prehistorii do 9.2... I nie tylko na ZS ale również na OS.
W zasadzie to nie błąd nagłówka (ZamNag) tylko tabeli VAT-u (ZanVat)... Z jakiegoś powodu system dziwnie przelicza VAT OS/ZS, chyba odejmuje/dodaje netto i VAT OS/ZS przy edycji pozycji... Niestety nie udało mi się zaobserwować po jakiej czynności pojawia się błąd, ale znalazłem w bazie ofertę z 1 (czytaj jedną) pozycją która miała rozbieżność i to nie na małe kwoty - co zakrawa na kpinę...
Problem występuje, gdy korzysta się z klasycznych formatek wydruku - czytaj formatek Com..ch.

Ja ten nieustający ;) problem załatwiłem poprzez własną formatkę nie korzystającą z tabeli ZamVat.

Moim zdaniem system powinien w momencie zapisu przeliczyć ponownie netto i VAT OS/ZS w momencie zapisu albo...
programista/programiści od modułu Zamówień ĆPAĆ ;)
XL 9.6 HF1 - nic tylko się pociąć...

Yuber
Posty: 934
Rejestracja: 12 sty 2009, 12:03
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2016
Lokalizacja: Kraków

Re: ZZ-Różnica w wartości nagłówka i elementów

Post autor: Yuber »

Mam wersję 9.2 od miesiąca. Zdarzało się to we wszystkich wersjach po kolei. Niestety nie tyczy się to tylko samego wydruku. Podejrzewałem już nawet jakieś opóźnienia w zapisie na dyskach na maszynie z serwerem SQL.
W bazie ewidentnie widać że są różnice pomiędzy sumą elementów i nagłówka. Załatwiłem to na razie na samym wydruku pobierając sumę elementów a nie wartość nagłówka. Jednak część bubli już wyprodukowane zostało a kwas jest straszny przynajmniej dla mnie i paru gości jeszcze, bo niektórzy panowie wpadli na pomysł, że skoro "system się pomylił" to obciążmy dział IT.

hundzik
Posty: 301
Rejestracja: 11 mar 2008, 19:08
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 9.6.1
Lokalizacja: lubelszczyzna.

Re: ZZ-Różnica w wartości nagłówka i elementów

Post autor: hundzik »

hehe... to tak jeszcze podpowiem. u mnie nie tylko zamowienia. wz, fs, pa, i przypuszczam inne dokumenty handlowe tez. bajer?
w tym momencie chodza mi po prostu triggery uniemozliwiajace zatwierdzenie dokumentu z bledem. innej opcji nie widze... podmienianie na wydrukach to niestety chory pomysl - bo w bazie dalej siedzi badziew. u mnie niestety - jak sie pojawi blad - dokumentu nie zatwierdzisz, usuwasz i.. piszesz od nowa.. tak. chore. ale to przeciez comarch.. i ich gwarancja na oprogramowanie.

Yuber
Posty: 934
Rejestracja: 12 sty 2009, 12:03
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2016
Lokalizacja: Kraków

Re: ZZ-Różnica w wartości nagłówka i elementów

Post autor: Yuber »

No niestety sam wydruk nie załatwia praktycznie niczego prócz dymu z klientem, ale był piątek więc trzeba było załatwić sprawę od ręki. Jakieś raporty wcześniej hulały i było to sprawdzane tyle, że przestało to wystarczać. Skoro nie ma widoku, że zostanie to poprawione to nie pozostaje mi nic innego jak dopisać triggery tak jak i u Ciebie. Dziwne trochę, że producent nie potrafi zapewnić stabilności na tak niskim poziomie przecież tego uczą od pierwszego roku studiów. Odnośnie poprawek jeszcze: Czy ktoś ma może listę błędów jakie zostały poprawione w wersjach 8x i późniejszych? Może tylko ja tak mam ale jakoś straciłem nagle dostęp do tych informacji a dobrze było by wiedzieć co poprawili. Nie chodzi mi o list pochwalny co ulepszyli zamontowany na stronach klientów tylko o zgłoszenia od partnerów i klientów i poprawki jakie zrobili.

mazus
Posty: 70
Rejestracja: 15 cze 2011, 09:09
Rola: Użytkownik CDN XL
Wersja: 10

Re: ZZ-Różnica w wartości nagłówka i elementów

Post autor: mazus »

Odświeżam:
Czy zdarza się szanownym administratorom że nagłówek różni się od sumy elementów np w zamówieniu sprzedaży? Pytam, bo widzę że temat jest podniesiony a firma z którą współpracujemy twierdzi, że to niemożliwe i zwala winę na nas, że coś dłubaliśmy za ich plecami. Chciałbym wiedzieć więc czy takie zjawisko jest częste.

Awatar użytkownika
wacek
Posty: 709
Rejestracja: 27 paź 2008, 18:04
Rola: Administrator CDN XL
Lokalizacja: Łódzkie

Re: ZZ-Różnica w wartości nagłówka i elementów

Post autor: wacek »

mazus pisze:Czy zdarza się szanownym administratorom że nagłówek różni się od sumy elementów np w zamówieniu sprzedaży?
Tak.

Obecnie mam wersję 9.8.1 i na ok. 30 tyś wystawionych w tym roku zamówień sprzedaży, mam 10 takich przypadków. Czyli nie jest to zbyt częste.
mazus pisze:Pytam, bo widzę że temat jest podniesiony a firma z którą współpracujemy twierdzi, że to niemożliwe i zwala winę na nas, że coś dłubaliśmy za ich plecami.
Możliwe i nie związane z dłubaniem za plecami :D
Pozdrawiam,
Robert

select convert(varchar(100),0x637a6173616d69207069737aea2074752067b375706f7479203a29)

Yuber
Posty: 934
Rejestracja: 12 sty 2009, 12:03
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2016
Lokalizacja: Kraków

Re: ZZ-Różnica w wartości nagłówka i elementów

Post autor: Yuber »

Na 64 tys zamówień wadliwych jest 88. Zdarzają się ujemne wartości w nagłówku. Trigger na ZamNag + zmiana wydruku takiego zamówienia. Ciekawym zjawiskiem społecznym było u mnie to, że pomimo okienek z ostrzeżeniami i informacji na wydruku kilku operatorów wpadło na pomysł wysłania klientowi PrintScreena z zamówieniem. Obecnie testuję wersję gdzie w przypadku stwierdzenia takiej niezgodności odcinane jest zasilanie od wszystkich komputerów w firmie :mrgreen:

ODPOWIEDZ