Import (odp. dla użytkownika marceynowa)

Problemy i pomysły związane z innymi modułami czyli np. środki trwałe, import, zamówienia ...

Moderator: mikey

Awatar użytkownika
rgrobelny
Posty: 41
Rejestracja: 20 kwie 2008, 19:05
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 9.6

Import (odp. dla użytkownika marceynowa)

Post autor: rgrobelny »

Witam

Odpowiadam na wiadomość z działu Welcome:
Na poczatek zapytam jak wykrzystujecie moduł importu i czy spełnia ona 100% potrzeb?
U mnie wielu rzeczy brakuje (np. aktualizacja automatyczna taryfy celnej), a głównie przeszkadza nam brak możliwości ręcznego rozbica kosztów transportu na pozycje taryfowe.
Jeszcze nie mam pewności czy moduł import daje nam wszystko czego potrzebujemy. Korzystam z niego od początku 2008 i mam za sobą około 50 dokumentów importowych w obrębie UE i zaledwie kilka SADów. Na szczęście nie miałem jeszcze konieczności dzielenia transportu na pozycje taryfowe :).

Nie do końca wiem natomiast co masz na myśli pisząc o automatycznej aktualizacji taryfy celnej... Napisz co masz na myśli, to może coś wspólnie wymyślimy.

marceynowa
Posty: 341
Rejestracja: 29 lut 2008, 11:27
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2022
Lokalizacja: Gdynia

Re: Import (odp. dla użytkownika marceynowa)

Post autor: marceynowa »

Witam,
W firmie mamy zarówno dostawy z UE oraz import SAD w proporcjach ok. EU - 15%, SAD- 85%.
Z dostawami z EU nie ma większych problemów, natomiast w przypadku SADów największy jest taki, że program rozbija koszt całkowity z dokumentu na wszystjie pozycje wg wagi lub wartości. My większość SADów dostajemy z agencji celnych, gdzie koszty podane są osobno dla każdej pozycji taryfowej, i okazuje się, że rozbicie nie daje efektu takiego samego jak wynika to z SAD. Gdy nie ma cła to jest dobrze, bo suma VAT się zgadza, inny jest podział na taryfy, natmoast gdy pojawia się cło to kwoty się rozjeżdżają. Zrobiłem własny mechaznim rozbijania, oparty na objętosci - wyliczam wspólczynniki do rozbicia najpierw dla taryfy, a potem dla pozycji. Dokładność objętości (3 miejsca po przecinku) nie daje w każdym przypadku gwarancji dobrego rozbicia, a nie wiem jak optymalizować algorytm. Na razie gdy rozbiciew nie jest prawidłowe, pozostaje tylko ręczna edycja współczynników objętości.

Dla dostaw importowych nie mam zielonego pojecia jakie daty należy przyjmować. Jaikie daty na FAI, a jakie na SAD, no i jaki to ma wpływ na kursy walut. Tu też mam dylemat, gdyż nikt nie dał mi jednoznacznej odpowiedzi - tak jak w przypadku UE na FAI kurs NBP z dnia poprzedzającego datę wystawienia faktury przez dostawcę, a na FWS kurs NBP z dnia wystawienia faktury - w przypadku SAD nie wiadomo.
Moja księgowa uprościła sprawę i mamy stosować zarówno przy FAI i przy SAD kurs celny (średni miesięczny NBP) z dnia wystawienia dokumentu SAD. No i tu powstaje problem bo jak np. przyjmuję towar 1 dnia miesiąca to na FAI mam kurs z poprzedniego miesiąca, a na SAD kurs aktualny...

Co do taryfy - jest tabela kodów CN (taryfa celna) - niestety o jej prawidłowe wypełnienie i aktualizowanie musi dbać administrator. A tafryfa się zmienia i cięzko nad tym zapanować. Mamy do wypełniania SADów (niektóre SADy sami wystawiamy) program firmy Huzar i tam jest codzienna aktualizacja przy starcie programu, która m.in. aktualizuje taryfę (tabelę kodów CN). A wbrew pozorom zmiany następują często - dodawane są kody , inne usuwane itd.

pozdrawiam

ODPOWIEDZ