Tunelowe połączenie

Problemy i pomysły związane z innymi modułami czyli np. środki trwałe, import, zamówienia ...

Moderator: mikey

brex87
Posty: 22
Rejestracja: 14 maja 2019, 08:20
Rola: Użytkownik CDN XL
Wersja: 2018

Tunelowe połączenie

Post autor: brex87 »

Witam, posiadam w firmie zainstalowany openvpn.
Mam problem jeśli chcę pracować zdalnie bez podłączania pulpitu zdalnego, a z programu XL, który jest zainstalowany na komputerze.

W zakładce SYSTEM > Konfiguracja komputera > Klucz > mam wpisaną nazwę serwera klucza: 192.168.1.99\nazwaserwera
Taka konfiguracja umożliwia mi pracę kiedy jestem podłączony przewodem w firmie, zdalnie jeśli jestem podłączony do vpna wyrzuca mi błąd: nieprawidłowy atrybut ciągu połączenia.

Czy ma ktoś jakiś pomysł co może być przyczyną tego błędu ?

Korodak
Posty: 57
Rejestracja: 03 lut 2019, 21:29
Rola: Konsultant CDN XL

Re: Tunelowe połączenie

Post autor: Korodak »

Hej .

Nie testowałem ale spróbuj zamiast IP wpisać nazwe serwera tak jak radzą z topica z linku:

https://www.spolecznosc.comarch.pl/ques ... ptima-1913

brex87
Posty: 22
Rejestracja: 14 maja 2019, 08:20
Rola: Użytkownik CDN XL
Wersja: 2018

Re: Tunelowe połączenie

Post autor: brex87 »

Widziałem ten temat i zastosowałem rozwiązania, ale nie działa, a gdyby działało to i tak jest tymczasowe bo za każdym razem jak będę w firmie to będę musiał zmieniać klucz na ten poprawny.
Zrobiłem jeszcze jedną rzecz, a mianowicie na routerze ustawiłem w regułach adres IP z portem domyślnym na SQL, 1433, ale też nie działa.
Zastanawia mnie jeszcze jedno rozwiązanie, a mianowicie kwestia pliku hosts, co powinienem tam wpisać, mój adres klucza, który mam wpisany ?
Skoro łączę się przez VPN, a mam pule adresów od 1-100 to co daje mi wpisanie adresu np. 10.0.0.2 kiedy za każdym razem mogę dostać inny adres ?

havoc
Posty: 45
Rejestracja: 24 sty 2019, 09:10
Rola: Inny
Wersja: 2019

Re: Tunelowe połączenie

Post autor: havoc »

U mnie działa to tak (i niczego nie muszę zmieniać w ustawieniach XLa końcówki)
1. OpenVPN Server != Lan Gateway (czyli na rożnych adresach/maszynach) w trybie route
2. W server-side config OpenVPN push route na LAN firmowy
3. Na routerze/bramie static route dla sieci openvpn na serwer OpenVPN (bo pkt. 1)
4. Mozna dopchnac dla pewnosci klientowi VPN adres serwera DNS aby rozwiazywal lokalne nazwy, jesli np. końcówka nie jest firmowa

Na zewnątrz wystawiony jest tylko przekierowany port openvpn.

Jeśli jest kilka podsieci analogicznie dla pozostalych

Oczywiście na serwerze VPN włączony packet forwarding.

Ustawienia XLa są bez zmian, nazwy są rozwiązywane prawidłowo.

Ps. Praca przez VPN gdzie XL zainstalowany jest na zdalnym komputerze w mojej opinii jest 'lekko' nieprzyjemna.

Swiety_M
Posty: 381
Rejestracja: 19 lip 2012, 13:05
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 8.0
Lokalizacja: Poznań, Września, Konin
Kontakt:

Re: Tunelowe połączenie

Post autor: Swiety_M »

hej,
Jak mówił przedmówca, za duże lagi będą się robić, praca będzie uciążliwa, dodatkowo przy odświeżaniu list prawdopodobnie będzie robił locki na bazie.
Najwydajniejszą opcją w twoim przypadku i tak pozostanie RDP.
Pozdr
Marek Michałowski
www.tecado.pl
ERP/WMS/SFA
POZNAŃ - WRZEŚNIA

brex87
Posty: 22
Rejestracja: 14 maja 2019, 08:20
Rola: Użytkownik CDN XL
Wersja: 2018

Re: Tunelowe połączenie

Post autor: brex87 »

Dzień dobry.
Dziękuję za zabranie głosu w temacie, locki na bazie mogą się pojawiać w wyniku możliwych problemów z internetem ?
Nie bardzo rozumiem, skoro mam stabilne połączenie do XL'a to skąd mogą się pojawiać takie lagi ?
Sam XL, gdy jest podłączony po kablu w firmie działa tragicznie, to szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie jeszcze większych tagów.

havoc
Posty: 45
Rejestracja: 24 sty 2019, 09:10
Rola: Inny
Wersja: 2019

Re: Tunelowe połączenie

Post autor: havoc »

Przyjrzyj się typowej komunikacji ERP XL <-> MS Sql. Będziesz wiedział dlaczego :). Cala masa wymiany danych. Jeśli do tego dodasz jeszcze naturalne opóźnienia w sieci internet efekt jest jaki jest.

W związku z obecna sytuacja miałem do wystawienia na zewnątrz kilkudziesięciu pracowników. Nie wyobrażam sobie sobie pracy innej niż RDP w XLu.
Na czystym VPNie sa tylko pracownicy korzystajacy z aplikacji przeglądarkowych + CADowcy ktorzy glownie rysuja i uploaduja pliki do repozytorium.

Korodak
Posty: 57
Rejestracja: 03 lut 2019, 21:29
Rola: Konsultant CDN XL

Re: Tunelowe połączenie

Post autor: Korodak »

Ja też potwierdzam ze najlepsza forma pracy zdalnej w XL'u to RDP... Niestety XL jest trochę już starym programem więc taka specyfika.

brex87
Posty: 22
Rejestracja: 14 maja 2019, 08:20
Rola: Użytkownik CDN XL
Wersja: 2018

Re: Tunelowe połączenie

Post autor: brex87 »

Dziękuję wszystkim za zabranie głosu, odpuszczam temat.

ODPOWIEDZ