ERP XL Menadżer kluczy - LOGI

Problemy i pomysły związane z innymi modułami czyli np. środki trwałe, import, zamówienia ...

Moderator: mikey

karols
Posty: 4
Rejestracja: 20 lut 2019, 08:45
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2018

ERP XL Menadżer kluczy - LOGI

Post autor: karols »

Cześć!
W firmie której jestem administratorem programu XL, użytkownicy mają dostęp do menadżera kluczy aby mogli zobaczyć kto w danym momencie używa XL-a i jeśli jest potrzeba, skontaktować się z tą osobą z prośbą o wyjście i zwolnienie licencji.
Ostatnio, jedna albo kilka z osób zaczęła nadużywać tego programu poprzez usuwanie losowo wybranych osób. Skutkiem tego jest frustracja księgowej, która traci swoją pracę, często musi robić wszystko od początku.
W związku z powyższym mam pytania:
Czy są jakieś logi z tego programu aby można było zobaczyć kto używa opcji usuń w tym programie?
Czy jest możliwość ustawienia, aby konkretny użytkownik nie został usunięty z XL przy pomocy tego programu?

Kilka informacji:
Menadżer kluczy 2016.2.1.801
Xl 2018.2.0.1322
Windows serwer 2012 r2
Do XL i menedżera kluczy łączenie jest przez RDP
każdy użytkownik ma swój profil RDP oraz XL

Z góry dziękuję za podpowiedzi i pomoc w rozwiązaniu problemu.
Karol

Awatar użytkownika
glaz
Posty: 379
Rejestracja: 23 lip 2008, 23:46
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2018
Lokalizacja: Kraków

Re: ERP XL Menadżer kluczy - LOGI

Post autor: glaz »

Przecież userzy nie muszą i nie powinni mieć dostępu administracyjnego do menedżera licencji. Właśnie odkryłeś główny powód :-)

W ERP XL i Optimie masz listę pobranych licencji menu/wstązka -> Pomoc -> przycisk "Informacje o kluczu sprzętowym" -> zakładka "Licencje" -> wybór modułu -> przycisk "lupa"

Log: System -> Aktywne sesje -> zakładka "Przerwane"

Mam wrażenie, że można te informacje znaleźć w dokumentacji ...
! (CDN XL and ERP XL) = ?

karols
Posty: 4
Rejestracja: 20 lut 2019, 08:45
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2018

Re: ERP XL Menadżer kluczy - LOGI

Post autor: karols »

Wiem o tym, góra firmy również o tym wie ale decyzja była taka a nie inna i jest jak jest ... :cry:
Tak, jest taka zakładka przerwane, szkoda, że nie ma w niej informacji przez kogo przerwane (czy ktoś wyciął sesje) czy przez zwykłe zamknięcie.

Awatar użytkownika
viesiek1
Posty: 416
Rejestracja: 03 maja 2011, 18:40
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2023
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: ERP XL Menadżer kluczy - LOGI

Post autor: viesiek1 »

Też przerabiałem ten temat i obawiam się, że jedynym lekarstwem na brak wolnych licencji jest zakup tylu licencji ile trzeba. albo napisanie własnej aplikacji, która ominie problem licencji. Obie opcje wymagają pewnych nakładów finansowych. Próbowałem obsłużyć to bezkosztowo, ale rezultaty były marne.
Wiesław Świergała

tel: +48 33 829 54 50
e-mail: wieslaw.swiergala@hydro.com.pl

http://www.hydro.com.pl

Awatar użytkownika
glaz
Posty: 379
Rejestracja: 23 lip 2008, 23:46
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2018
Lokalizacja: Kraków

Re: ERP XL Menadżer kluczy - LOGI

Post autor: glaz »

karols pisze:
20 lut 2019, 14:07
Wiem o tym, góra firmy również o tym wie ale decyzja była taka a nie inna i jest jak jest ... :cry:
Tak, jest taka zakładka przerwane, szkoda, że nie ma w niej informacji przez kogo przerwane (czy ktoś wyciął sesje) czy przez zwykłe zamknięcie.
Tyle, że piszesz o konieczności sprawdzenia, kto zajął licencję i zwolnieniu przez wylogowanie się tak wykrytego operatora (via tel.) - do tego nie potrzeba dostępu do narzędzia wycinającego zapisy z menedżera licencji.

Tak się zastanawiam, możesz spróbować popełnić trigger na CDN.Sesje (ew. constraint wypełniający dodatkowe pole - ale tego nie polecam, wymaga modyfikacji definicji tabeli cdn.Sesje).
W dodatkowej tabeli odnotuj z triggera wartość sesjaId i np wynik działania funkcji SUSER_NAME() + ew. parę innych (HOST_NAME() ...) .
! (CDN XL and ERP XL) = ?

elmiq
Posty: 1025
Rejestracja: 23 sie 2010, 10:04
Rola: Administrator CDN XL
Lokalizacja: Warszawa

Re: ERP XL Menadżer kluczy - LOGI

Post autor: elmiq »

Popraw mnie jeśli się mylę, ale skoro wycinają na poziomie HASP, to co da trigger na CDN.Sesje? Przecież nie łączy się wtedy w żaden sposób do instancji na zalogowanym użytkowniku. Wycina z HASP i to jest w zasadzie tyle. Rekord w CDN.Sesje zostanie zaktualizowany po zamknięciu modułu na "poszkodowanym" komputerze i na jego połączeniu. Chyba, że myślisz tutaj o tym, żeby logować kto się zaloguje jako następny, ale to moim zdaniem też do końca nie zadziała ze względu na możliwość "wstrzelenia" się z logowaniem przez innego użytkownika, bądź konieczność zliczania aktywnych sesji, aby wiedzieć czy to było wycięcie czy nie (jak się wytnie na kluczu, to sesja chyba nie jest oznacza jako przerwana).

Owszem można skorzystać z tej tabeli i robić taki log, ale pod warunkiem, że odcinamy dostęp do menadżera kluczy i wycinamy tylko z poziomu administratora w ERP XL (bądź jakimś swoim wykresem/inną pierdołą aby nie dawać uprawnień użytkownikowi) - wtedy SES_Aktywna ustawi się na 2 i można to logować ze względu na parametry połączenia. Minusem jest oczywiście fakt, że w takim przypadku licencja nie zwalnia się w ciągu "sekundy", tylko trzeba czekać na timeout. Kiedyś miałem do jakiejś starej wersji napisany menadżer licencji, który działał jak licencjonowanie w Optimie. Czyli admin ustala, że User X ma np. moduły Sprzedaż, Zamówienia, Administrator. Jak użytkownik włącza programik to sprawdzany był HASP i to które moduły są wolne, żeby w razie czego nie dostać komunikatu o braku. User widząc, że np. zamówienia są zajęte mógł ten konkretny moduł odznaczyć i uruchamiał program tylko z modułami Sprzedaż i administracja. To działało dobrze "w zastępstwie" do robienia n loginów dla użytkownika z różnymi uprawnieniami plus dawało informację o tym co jest w danej chwili wolne - tutaj jest to raczej trochę inna kwestia.

To z czym na pewno muszę się zgodzić z przedmówcami, to nadmierna wiara w użytkowników przy nadawaniu im uprawnień :)
Mateusz Świerkosz

http://elmiq.blogspot.com/

Awatar użytkownika
glaz
Posty: 379
Rejestracja: 23 lip 2008, 23:46
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2018
Lokalizacja: Kraków

Re: ERP XL Menadżer kluczy - LOGI

Post autor: glaz »

Wydawało mi się, że LM wbija inf o przerwanych sesjach, nie sprawdziłem: mea culpa.

To może sam ML da coś z siebie na poziomie 3:

Poziom logowania – określa stopień szczegółowości logowania: 0 – tylko wyjątki, 1 – mały, 2 – średni, 3 – największy. Domyślnie parametr ten ustawiony jest na 0.
Spakuj logi – kliknięcie na przycisk powoduje spakowanie wszystkich logów Menadżera Kluczy i umieszczenie ich w folderze %temp% użytkownika Windows.
! (CDN XL and ERP XL) = ?

karols
Posty: 4
Rejestracja: 20 lut 2019, 08:45
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2018

Re: ERP XL Menadżer kluczy - LOGI

Post autor: karols »

elmiq pisze:
21 lut 2019, 17:17
Chyba, że myślisz tutaj o tym, żeby logować kto się zaloguje jako następny, ale to moim zdaniem też do końca nie zadziała ze względu na możliwość "wstrzelenia" się z logowaniem przez innego użytkownika, bądź konieczność zliczania aktywnych sesji, aby wiedzieć czy to było wycięcie czy nie (jak się wytnie na kluczu, to sesja chyba nie jest oznacza jako przerwana).
W XL-u mamy przecież historię sesji, więc jeśli księgowa znów zadzwoni: "Panie Karolu, znów mnie wywaliło z XL", to wtedy sprawdzę historię sesji. A tam jest widoczne: Kto, start sesji, koniec sesji. I jeśli Ktoś będzie miał start sesji zaraz po końcu sesji księgowej, będzie podejrzany o wycinanie księgowej.
A za to powinna być kara w postaci napisu na ekranie albo telefonu ;)

Awatar użytkownika
viesiek1
Posty: 416
Rejestracja: 03 maja 2011, 18:40
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2023
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: ERP XL Menadżer kluczy - LOGI

Post autor: viesiek1 »

Rodzi się jednak pytanie: co ma zrobić ktoś, kto przyszedł do pracy i nie może włączyć XL'a? Wrócić się do domu chyba nie może ;-)
Wiesław Świergała

tel: +48 33 829 54 50
e-mail: wieslaw.swiergala@hydro.com.pl

http://www.hydro.com.pl

karols
Posty: 4
Rejestracja: 20 lut 2019, 08:45
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2018

Re: ERP XL Menadżer kluczy - LOGI

Post autor: karols »

Zawsze jest coś innego niż siedzenie w XL-u. XL to końcówka pracy z klientem.

Myślę, że temat jest rozwiązany.
Dziękuję Wszystkim za odpowiedzi tutaj, za porady.

ODPOWIEDZ