dwutorowość amortyzacji

Problemy i pomysły związane z innymi modułami czyli np. środki trwałe, import, zamówienia ...

Moderator: mikey

Sylwia
Posty: 3
Rejestracja: 12 lut 2009, 14:44
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 8.0

dwutorowość amortyzacji

Post autor: Sylwia »

Mam problem i proszę o pomoc.
Posiadam śr.trwały budynek od 2004r. był amortyzowany liniowo 10% zarówno amortyzacja bilansowa jak i podatkowa. Budynek ten do końca 2008r. został rozbudowany i 14 I.09r. otrzymałam decyzję z Inspektoratu Nadzoru Budowlanego dot. pozwolenia na użytkowanie rozbudowanego budynku.Nakłady na rozbudowę były znaczne, zwiększyłam wartość budynku dokumentem MW. Biegły rewident powiedział, że od stycznia mam zmienić ( rozdzielić )sposób amortyzowania - amortyzacja bilansowa 2,5% podatkowa 10%. Jak to mam zrobić?
Czy można w jakiś sposów zaznaczyć na istniejącej karcie dwutorowość amortyzacji?

Coin
Posty: 396
Rejestracja: 19 maja 2008, 17:17
Rola: Konsultant CDN XL
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: dwutorowość amortyzacji

Post autor: Coin »

Witam

Do rozdzielenia torów amortyzacji służy dokument RT.Poprzez rozdzielenie torów pozwala na korektę wartości początkowej, stawki amortyzacji, współczynnika amortyzacji itp. osobno dla każdego z torów amortyzacji (bilansowego i podatkowego). Rozdzielenie dokonane dokumentem, nie będzie miało odzwierciedlenia na karcie inwentarzowej. Będzie ono możliwe od dowolnego momentu.
Dokument RT nie posiada korekty. Cofnięcie dwutorowości będzie możliwe tylko przez usunięcie dokumentu RT. Usunięcie to będzie możliwe, jeżeli dokument RT będzie ostatnim w ciągu wystawianych dokumentów.
Pozdrawiam
Marcin Groszewski - ALTERPRO Sp. z o.o.
m.groszewski@alterpro.pl

Sylwia
Posty: 3
Rejestracja: 12 lut 2009, 14:44
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 8.0

Re: dwutorowość amortyzacji

Post autor: Sylwia »

Już próbowałam, jak zrobię RT a póżniej plan amortyzacji to dalej mam w nim obliczoną stawkę 10% dla am.bilansowej jak i podatkowej. Cz po zrobieniu RT robi się jeszcze jakiś dokument np ZSA bilansowej na 2,5%.
Coś mi w tym nie wychodzi.

Coin
Posty: 396
Rejestracja: 19 maja 2008, 17:17
Rola: Konsultant CDN XL
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: dwutorowość amortyzacji

Post autor: Coin »

Jeśli procent ma być różny to tak, należy wystawić dokument ZSA.
Pozdrawiam
Marcin Groszewski - ALTERPRO Sp. z o.o.
m.groszewski@alterpro.pl

anette
Posty: 16
Rejestracja: 19 wrz 2008, 21:23
Rola: Inny
Wersja: 8.0 HR1

Re: dwutorowość amortyzacji

Post autor: anette »

Wg mnie najpierw należy potwierdzić zasadność sugestii biegłego rewidenta. Wg mnie, dotychczasowy sposób ewidencji jest "do obrony" i nie trzeba niczego zmieniać ( i tym samym dodatkowo komplikować stosowanych rozwiązań ewidencyjnych). Szczegóły na priv.

ODPOWIEDZ