Kolektor danych

Problemy i pomysły związane z innymi modułami czyli np. środki trwałe, import, zamówienia ...

Moderator: mikey

Feanor
Posty: 42
Rejestracja: 12 wrz 2008, 12:17
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 10

Kolektor danych

Post autor: Feanor »

Witam,

W związku ze zbliżającą się inwentaryzacją zacząłem zastanawiać się na wdrożeniem kolektorów danych. Kody kreskowe na towarach już są, wiec chyba to dobry początek :).
Nie mam za bardzo pojęcia jak cały ten proces przebiega, więc jeżeli u kogoś działa podobne rozwiązanie
to proszę o krótki opis wymagań i potrzeb (tj. czy są potrzebne dodatkowe licencje, soft, jakie daje możliwości to urządzenie).

Pozdrawiam
feanor
Pozdrawiam
feanor

kondziu
Posty: 10
Rejestracja: 28 paź 2008, 19:48
Rola: Konsultant CDN XL

Re: Kolektor danych

Post autor: kondziu »

Konfiguracja kolektora w CDNXL jest dostępna z poziomu Menu CDNXL\System\Konfiguracja komputera\Kolektor. Jak wynika z dokumentacji CDNXL współpracuje z kolektorami Dolphin, BHT (Denso), Cipherlab 711, 720, 8000C, Opticon PHL 2700, PHL 1300. Definiujemy parametry konfiguracyjne transmisji a przede wszystkim rekord, który reprezentuje towar tj: EAN, ilosc, itp.
Jezeli odczytasz kolektorem dane to możesz wczytac te dane jako odczyt inwentaryzacyjny.
To jednak prymitywna metoda, ale przy drobnym usprawnieniu może być wydajna. Wg mnie operator, który skanuje kolektorem dane na magazynie powinien mieć wyświetloną nazwę towaru, który właśnie zeskanował. W związku z tym, przed rozpoczeciem skanowania, kolektor powinien być zasilony słownikiem towarów o rekordzie: ean, kod towaru cdnxl, nazwa towaru, jm. Tego brak w CDNXL, ale można w prosty sposób dorobić: zapytanie SQL tworzy plik txt, który za pomocą aplikacji producenta kolektora jest wysyłany do urządzenia.
Ważne jeszcze jak wygląda Twoja baza towarów: czy występują kody zbiorcze (opakowań), czy występują kody ważone, czy może zdarzyć się, że jeden towar w CDN XL to kilka kodów EAN (np. jogurt o różnych smakach), czy używasz numerów seryjnych.

Moje doświadczenia są związane tylko z kolektorem Cipherlab 8001L 2MB. Kolektor posiada prosty generator aplikacji, który umożliwia definiowanie rekordu w pliku wymiany, oraz proste tworzenie aplikacji (lub modyfikowanie istniejących) za pomocą myszki. Koszt kolektora to ok. 1500 zł netto, jest wykorzystywany w większości sklepów spożywczych zwłaszcza tych, które pracują na aplikacji INSOFT PCMarket.

mirek_s
Posty: 30
Rejestracja: 14 lip 2008, 19:36
Rola: Użytkownik CDN XL
Wersja: 2021

Re: Kolektor danych

Post autor: mirek_s »

czy modłbyś rozwinąć wątek z "zapytanie SQL tworzy plik txt, który za pomocą aplikacji producenta kolektora jest wysyłany do urządzenia" bo to jest ciekawe i mozna by wykorzystać

kondziu
Posty: 10
Rejestracja: 28 paź 2008, 19:48
Rola: Konsultant CDN XL

Re: Kolektor danych

Post autor: kondziu »

a) Załóżmy, że na kolektorze mamy zdefiniowany rekord, jak niżej, z ustawionym średnikiem jako separator pól:
EAN; KodTowaru; JM; IloscWCDNXL

b) czyli spodziewany plik dla kolektora ma np. taką postać:
5902305002145;SZAMPON.POKRZYW;szt;13
5902305008017;SZAMPON.BRZOZOW;szt;52

c) Wobec tego utwórzmy plik txt zapytaniem jak niżej:

--utworzenie pliku z towarami
DECLARE @cmd VARCHAR(2048)
SET @cmd = 'bcp '
+ ' "SELECT Twr_Ean,Twr_Kod,Twr_jm,SUM(TwZ_Ilosc)'
+ ' FROM CDNXL_DEMO.CDN.TwrKarty'
+ ' JOIN CDNXL_DEMO.CDN.TwrZasoby ON Twr_GIDNumer=TwZ_TwrNumer'
+ ' WHERE Twr_Typ in (1,2) AND Twr_Archiwalny=0 and Twr_Ean<>'''''
+' GROUP BY Twr_Ean,Twr_Kod,Twr_jm,TwZ_Ilosc" queryout'
+ ' c:\towary.txt -c -t; -CACP -T -S' + @@servername
EXEC master..xp_cmdshell @cmd

d) przy użyciu xp_cmdshell możemy również wywołać aplikację ładującą plik do kolektora

--wyslanie pliku do kolektora
SET @cmd='c:\DLookup.exe "c:\towary.txt",1,1,2,1'
EXEC master..xp_cmdshell @cmd

e) Oczywiście zapytanie tworzące plik txt należy rozbudować, teraz to tylko wzór. Dodałem wysyłanie ilości dostępnej, być może osoba obsługują kolektor powinna wiedzieć jakiej ilości powinna się spodziewać na magazynie.
W trakcie skanowania suma ilości zeskanowanego towaru też powinna się wyświetlać.

Feanor
Posty: 42
Rejestracja: 12 wrz 2008, 12:17
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 10

Re: Kolektor danych

Post autor: Feanor »

Dzięki za informacje.
Mam jeszcze pytanie czy jeżeli chcę mieć zwykły kolektor (za 2k) do inwentaryzacji i sprawdzania ilości to muszę kupić także licencję na Magazyn Mobilny?

Pozdrawiam
feanor
Pozdrawiam
feanor

kondziu
Posty: 10
Rejestracja: 28 paź 2008, 19:48
Rola: Konsultant CDN XL

Re: Kolektor danych

Post autor: kondziu »

Kolektor komunikujący się z CDN XL przez port szeregowy nie wymaga dodatkowych licencji.

konradkry
Posty: 17
Rejestracja: 05 kwie 2008, 09:29
Rola: Inny

Re: Kolektor danych

Post autor: konradkry »

wszystko fajnie działa ale XL ma niestety alergię na cmdshell co trzeba jeszcze zkonfigurowac pod sql by to ruszyło

kondziu
Posty: 10
Rejestracja: 28 paź 2008, 19:48
Rola: Konsultant CDN XL

Re: Kolektor danych

Post autor: kondziu »

jeżeli używasz MS SQL 2005 zobacz tutaj http://www.mssqltips.com/tip.asp?tip=1020
jeżeli używasz MS SQL 2000 zobacz tutaj http://support.microsoft.com/kb/890775

bartek
Posty: 2
Rejestracja: 09 mar 2009, 08:16
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 9.8

Re: Kolektor danych

Post autor: bartek »

Witam,

ja używam CipherLab 8300 i dostałem od dystrybutora tylko aplikację do programowania "Application Generator". Potrzebuję coś takiego jak DLookup.exe, która pozwoli mi na automatyczne ładowanie wyników zapytania jak to podano w postach powyżej. Czy nie mógłby ktoś z Was udostępnić programu DLookup.exe z dopiskiem do której wersji kolektora go używa (być może programik od innej wersji zadziała z 8300) ? Na stronach CipherLab też nie mogę nic takiego znaleźć.

DLookup.exe był na CD w pudełku z Ciphera, przepraszam za pośpiech. Wszystko już działa tak jak należy :)

T00kie dzięki

kondziu
Posty: 10
Rejestracja: 28 paź 2008, 19:48
Rola: Konsultant CDN XL

Re: Kolektor danych

Post autor: kondziu »

ewentualnie zobacz jeszcze tu (firma koncept ma fajnie udostępnione materiały), http://www.koncept-l.pl/index.php?stron ... 0/CPT-8001

ODPOWIEDZ