Kursy walut w imporcie

Problemy i pomysły związane z innymi modułami czyli np. środki trwałe, import, zamówienia ...

Moderator: mikey

marceynowa
Posty: 341
Rejestracja: 29 lut 2008, 11:27
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2022
Lokalizacja: Gdynia

Kursy walut w imporcie

Post autor: marceynowa »

Witam,

Od kilku dni pracujemy na wer. 7.1 i okazało się, że znowu zmieniono obsługę kursów, przy przejsciu z FAI na SAD nadawany jest kurs określony w konfiguracji. Czy ktoś korzysta z importu i wie jak to powinno działać?
U nas jest tak:
UE: FAI->FWS->PZI (na FAI system wczytuje kurs NBP "z dnia wystawienia faktury -1"; na FWS zmienia na "datę wystawienia faktury"; na PZI jest wg konfiguracji kurs z FAI)
IMPORT: FAI->SAD->PZI (na FAI kurs celny, na SAD również kurs celny, na PZI wg konfiguracji kurs z FAI)

wg kusru na FAI jest wyceniana dostawa, wg kursu na FWS/SAD jest wyliczany VAT.

czy ktoś zna szczegóły kursów i czy w 7.1 działa to prawidłowo.

Awatar użytkownika
rgrobelny
Posty: 41
Rejestracja: 20 kwie 2008, 19:05
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 9.6

Re: Kursy walut w imporcie

Post autor: rgrobelny »

Zmiany w XL 7.1 są odpowiedzią na (kolejną) zmianę przepisów (sam sprawdzałem poprawność schematów pobierania kursów w XL ze swoją główną księgową) i z tego co sobie przypominam działały poprawnie. Tak z głowy pamiętam, że:
- na FAI powinien być kurs średni (tabela A) NBP z pierwszego dnia roboczego poprzedzającego datę wystawienia faktury,
- na FWS/FWZ powinien być kurs z daty wystawienia faktury

Resztę postaram się sprawdzić w pracy...

marceynowa
Posty: 341
Rejestracja: 29 lut 2008, 11:27
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2022
Lokalizacja: Gdynia

Re: Kursy walut w imporcie

Post autor: marceynowa »

na FAI powinien być kurs średni (tabela A) NBP z pierwszego dnia roboczego poprzedzającego datę wystawienia faktury,
- na FWS/FWZ powinien być kurs z daty wystawienia faktury
Na dostawie z UE to taki model jest ok., ale jak to wygląda przy SAD?

Awatar użytkownika
maros
Posty: 127
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:52
Rola: Inny

Re: Kursy walut w imporcie

Post autor: maros »

Z tego co ja kojarzę, kurs na Fakturach Importowych z dostaw pozaunijnych również powinien być na dzień przed wystawieniem faktury (średni NBP). Zmieniły się przepisy na początku zeszłego roku.
Do SADu natomiast - kurs celny (średni NBP z przedostatniej środy ostatniego miesiąca).

marceynowa
Posty: 341
Rejestracja: 29 lut 2008, 11:27
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2022
Lokalizacja: Gdynia

Re: Kursy walut w imporcie

Post autor: marceynowa »

Z tego co ja kojarzę, kurs na Fakturach Importowych z dostaw pozaunijnych również powinien być na dzień przed wystawieniem faktury (średni NBP). Zmieniły się przepisy na początku zeszłego roku.
A jak towar idzie statkiem przez 6 tygodni to kurs mam przyjąć sprzed 1,5 miesiąca? Czy zawsze data wystawienia faktury przez dostawcę jest datą naszego zakupu? Czy nie ma jakiegoś ograniczenia czasowego wstecz?

Awatar użytkownika
maros
Posty: 127
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:52
Rola: Inny

Re: Kursy walut w imporcie

Post autor: maros »

marceynowa pisze:
Z tego co ja kojarzę, kurs na Fakturach Importowych z dostaw pozaunijnych również powinien być na dzień przed wystawieniem faktury (średni NBP). Zmieniły się przepisy na początku zeszłego roku.
A jak towar idzie statkiem przez 6 tygodni to kurs mam przyjąć sprzed 1,5 miesiąca? Czy zawsze data wystawienia faktury przez dostawcę jest datą naszego zakupu? Czy nie ma jakiegoś ograniczenia czasowego wstecz?
Też statkami wozimy.
Uściślając: do VATu używamy kursu celnego z SAD (ewentualnie średni z dnia wystawienia); a do ustalenia kosztów zakupu - kurs średni z dnia poprzedzającego wystawienie faktury przez Chińczyków.

ODPOWIEDZ