Rozliczanie kosztów transportu na towary - SAD

Problemy i pomysły związane z innymi modułami czyli np. środki trwałe, import, zamówienia ...

Moderator: mikey

sushi
Posty: 4
Rejestracja: 05 cze 2017, 08:44
Rola: Użytkownik CDN XL
Wersja: 8.0

Rozliczanie kosztów transportu na towary - SAD

Post autor: sushi »

Mam pewien problem w temacie rozliczania kosztów transportu na towary z pomocą dokumentu SAD. Doszedłem do pewnego rozwiązania, powiedzcie mi tylko czy to jest poprawne z punktu widzenia funkcjonalności systemu COMARCH CDN XL.

Co się dzieje i co chcę osiągnąć:
Firma importuje towar z poza terytorium UE. Rozliczenia celnego dokonuje zewnętrzna agencja celna, która w naszym imieniu składa deklaracje, wylicza cło i VAT. Ta sama firma zajmuje się też transportem towaru, więc w poświadczonym zgłoszeniu celnym uwzględnia właściwe kwoty w kodach 031W, 032W i 071V. Od tej firmy dostajemy notę na obciążenia celno-podatkowe oraz fakturę za transport i opłaty dodatkowe.

W systemie rejestruję dokument PZI, potem FAI i do tego SAD. Na dokumencie SAD w zakładce Kwoty, Szczegóły uzupełniam wszystkie linijki zgodnie ze zgłoszeniem dokonanym przez agencję (różni się to z reguły od wyliczeń systemu, jeszcze nie wiem dlaczego, to mój kolejny problem, ale to nie ten temat). W zakładce Kwoty, Zbiorczo wypełnia mi się automatycznie Sumaryczna wartość, Cło, Akcyza, Vat. I teraz się zaczynają schody - potrzebuję doliczyć tutaj jeszcze koszty transportu wynikające z faktury za transport. Faktura ta rejestrowana jest jako kosztowa przez Rejestr VAT. Nie mogę jednak skorzystać w tym przypadku ze standardowego rozwiązania systemowego korzystając z predefiniowanych pozycji 031W, 032W i 071V (070P), ponieważ uzupełniając tam koszty transportu system mi dodaje je drugi raz do podstawy opodatkowania - wcześniej zrobiła to agencja.

Moim pomysłem na to jest stworzyć dodatkową pozycję do słownika definiowalnych kwot SAD - np. "koszty transportu rozliczane na towary", która nie będzie generować płatności oraz nie będzie wliczana do cła, akcyzy i vat. Dzięki temu powinienem mieć rozliczone koszty transportu na towary, a kwoty obciążeń podatkowych pozostaną zgodne ze zgłoszeniem celnym agencji. Powiedzcie mi tylko, czy to zadziała i czy tak to powinno się odbywać w tym programie?

Yuber
Posty: 934
Rejestracja: 12 sty 2009, 12:03
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2016
Lokalizacja: Kraków

Re: Rozliczanie kosztów transportu na towary - SAD

Post autor: Yuber »

sushi pisze: (różni się to z reguły od wyliczeń systemu, jeszcze nie wiem dlaczego, to mój kolejny problem, ale to nie ten temat).
Pewnie po innym kursie jest liczone

A wracając do Twojego pomysłu to: tak zadziała.
Przy czym przyjmujesz najpierw na magazyn czyli tworzysz już zasób a potem rozliczasz koszty więc to spowoduje że powstanie korekta kosztu (KK).
Korekta kosztu będzie wartości takiej jakiej doliczysz (bądź nie) koszty dodatkowe na SAD.

Z kosztami na sadzie bardzo ładnie można się obsłużyć bo można zdefiniować właśnie za pomocą słowników takie koszty które doliczane są albo do cła albo do akcyzy albo do obu albo też do żadnego.
Do tego albo można do takiego kosztu wygenerować płatność albo też nie :)

Tak też można sobie tam ująć koszty np transportu pomiędzy składem celnym a naszym magazynem tylko wtedy nie zaznaczamy ani VAT-u ani Cła ani Akcyzy.
Taki transport możemy uwzględnić w cenie towaru ale nie generujemy do niego płatności (nie płacimy za ten transport Urzędowi Celnemu). W definicji tego rekrordu można jeszcze podpiąć fakturę kosztową jeśli ją wprowadzasz w rejestrze VAT.

Opcji jest sporo tylko później księgowa musi to ogarnać.

sushi
Posty: 4
Rejestracja: 05 cze 2017, 08:44
Rola: Użytkownik CDN XL
Wersja: 8.0

Re: Rozliczanie kosztów transportu na towary - SAD

Post autor: sushi »

Rozwiązanie działa, fakt że księgowe muszą pamiętać o tych wszystkich dokumentach, ale to natura CDNa, nic z tym nie da się zrobić :).

marceynowa
Posty: 341
Rejestracja: 29 lut 2008, 11:27
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2022
Lokalizacja: Gdynia

Re: Rozliczanie kosztów transportu na towary - SAD

Post autor: marceynowa »

U nas w firmie też rejestrujemy dostawy importowe - tylko ścieżka dokumentów jest inna: FAI -> SAD -> PZI.
Na FAI rejestrujemy towary wg faktury od dostawcy - w walucie (EUR lub USD).
Nas SAD dodajemy koszty transportu, naliczane są też należności celne (cło i VAT).
PZI jest wyliczana przez system - do wartości towarów proporcjonalnie dodawane są koszty transportu.

Z rejestracją kosztów transportu wg faktury kosztowej nie byłoby problemu, gdyby nie to, że taką fakturę otrzymujemy (czyli rejestrujemy) po zakończonym miesiącu, czyli z pewnym opóźnieniem w stosunku do przyjęcia dostawy.

Chciałbym dopytać o sposób rejestracji: PZI -> FAI -> SAD.
Czy koszty transportu są przyjmowane jako wartość towaru w magazynie? Jeżeli tak, to w jaki sposób odbywa się kalkulacja tych kosztów na PZI?
Które linijki w zakładce Kwoty / Szczegóły uzupełniasz? Tam można ręcznie zmienić podstawę cła / akcyzy / VAT lub kwotę cła / akcyzy / VAT. Nigdy nie udało mi się tam wpisać kwoty transportu.
Transport trzeba wpisać w zakładce Kwoty / Zbiorczo ( i tutaj robiłem własne rozwiązanie na rozbicie kwot na taryfy celne) i potem rozbić kwoty. W innym przypadku system zgłasza błąd różnicy kwot w nagłówku i na elementach. Rozbicie kwot ponownie przelicza podstawy i należności, więc nie powinno być dwukrotnie naliczone.

Przy założeniu, że na SAD jest jedna pozycja celna i że koszty nie są doliczane do wartości towaru w magazynie, nie powinno być problemu z dopisaniem kosztów transportu wg faktury kosztowej. I koszty nie powinny się podwajać, z tym, że proszę zważyć, że na fakturze kosztowej będzie jedna kwota za transport, a na SAD pojawi się ona np. w dwóch pozycjach - 031W i 070P. Czyli fakturę podpinamy pod obie pozycji i modyfikujemy wartość zarejestrowanych kosztów.

Yuber
Posty: 934
Rejestracja: 12 sty 2009, 12:03
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2016
Lokalizacja: Kraków

Re: Rozliczanie kosztów transportu na towary - SAD

Post autor: Yuber »

Czy koszty transportu są przyjmowane jako wartość towaru w magazynie? Jeżeli tak, to w jaki sposób odbywa się kalkulacja tych kosztów na PZI?
U mnie ustalona jest ścieżka FAI -> SAD -> PZI.
Od PZI nie bawiłem się, ale podejrzewam, że ścieżką PZI -> FAI -> SAD po zatwierdzeniu SAD powstanie po prostu Korekta kosztu (KK). Wtedy koszty transportu które mają być wliczane w wartość towaru wylądują właśnie w KK.
Tutaj PZI zrobi tylko stan magazynowy i "szacunkową" wartość towaru.
Które linijki w zakładce Kwoty / Szczegóły uzupełniasz? Tam można ręcznie zmienić podstawę cła / akcyzy / VAT lub kwotę cła / akcyzy / VAT. Nigdy nie udało mi się tam wpisać kwoty transportu.
Na zakładce Kwoty-> Zbiorczo można dołożyć niektóre pozycje które najpierw trzeba sobie zdefiniować (tylko kilka jest zdefiniowanych domyślnie) W definicji takiego elementu decydujemy do czego jest wliczany (VAT, Płatność, Cło, a nawet to czy wliczany jest do wartości towaru) Tam też wpisujemy kwoty tych elementów kiedy je dodajemy.
Wygląda to tak:
Obrazek

ODPOWIEDZ