Automatyczne rozliczanie ZP

Problemy i pomysły związane z funkcjonowaniem modułu Produkcja

Moderator: mikey

Lukas
Posty: 124
Rejestracja: 28 wrz 2017, 14:57
Rola: Użytkownik CDN XL
Wersja: 2019

Automatyczne rozliczanie ZP

Post autor: Lukas »

Cześć,

chciałbym by podczas dodawania realizacji na ZP to ZP było automatycznie rozliczane. Często wchodzą nam dokumenty PW z zerową wartością, co jest błędne. Niestety w konfiguracji nie ma takiej opcji. Próbowałem utworzyć proces, który wygląda tak jak w załączniku, włączyłem obsługę procesów, ale coś to nie działa :(

Czy ktoś miły by mógł mnie nakierunkować? Ewentualnie jakiś JOB, który na dodanie realizacji od razu uruchomi rozliczenie?

Pozdrawiam i dzięki z góry!
Załączniki
proces.png
proces.png (14.35 KiB) Przejrzano 14802 razy

sebek
Posty: 248
Rejestracja: 16 sty 2012, 23:21
Rola: Konsultant CDN XL
Lokalizacja: Łódź/Częstochowa
Kontakt:

Re: Automatyczne rozliczanie ZP

Post autor: sebek »

Cześć,

Dodanie rozliczenia zlecenia po jego realizacji nic Ci nie da. Nie będziesz miał przecież jeszcze wartości, ponieważ nie jest pobrane RW(chyba, że ZP rozliczasz po kosztach ewidencyjnych).

Ja bym zaproponował Ci inne rozwiązanie. Dla centrum, które wystawia dokumenty PW w definicji dokumentu PW odznacz parametr: "Ustalona wartość dostawy". Dla definicji dokumentu ZP zaznacz parametr: "Ustal koszt dopiero przy zamykaniu ZP". To spowoduje taką sytuację, że PW będą generować się z zerową wartością, ale przy zamykaniu ZP do PW zostanie nadana wartość na podstawie RW(i innych składników ZP). Nie będą się generować PWK i KK w przypadku rozchodowania wyrobu gotowego.

Pozdrawiam.
Sebek

Lukas
Posty: 124
Rejestracja: 28 wrz 2017, 14:57
Rola: Użytkownik CDN XL
Wersja: 2019

Re: Automatyczne rozliczanie ZP

Post autor: Lukas »

Cześć,

o rozwiązaniu, które piszesz też myślałem by wdrożyć. Jeżeli chodzi natomiast o rozliczanie, to mam ustawione by podczas dodawania realizacji generowały się od razu dokumenty RW potwierdzone, więc koszty są. Stąd właśnie chciałem by po dodaniu realizacji ZP było od razu rozliczane.

Monika
Posty: 5
Rejestracja: 30 lis 2021, 16:34
Rola: Użytkownik CDN XL
Wersja: 8.0

Re: Automatyczne rozliczanie ZP

Post autor: Monika »

A czy można zrobić najpierw PW a potem RW? Tak wtrącę wątek 🙃

sebek
Posty: 248
Rejestracja: 16 sty 2012, 23:21
Rola: Konsultant CDN XL
Lokalizacja: Łódź/Częstochowa
Kontakt:

Re: Automatyczne rozliczanie ZP

Post autor: sebek »

Witam,

Można najpierw zrobić PW a potem RW.
Ale trzeba pamiętać, aby dokument PW był wystawiony z nieustaloną wartością dostawy. Wtedy po wystawieniu dokumentów RW, podczas rozliczania zlecenia produkcyjnego ustali się wartość PW. Gdzie może się pojawić problem. Jeśli takie zlecenie trwa kilka miesięcy. Jeśli tak jest wtedy można wystawić PW z ustaloną wartością dostawy. Podczas zamykania zlecenia wygenerują się dokumenty PWK i KK, które skorygują wartość towarów na magazynie oraz wartość towarów już rozchodowanych.

Pozdrawiam.
Sebek

Monika
Posty: 5
Rejestracja: 30 lis 2021, 16:34
Rola: Użytkownik CDN XL
Wersja: 8.0

Re: Automatyczne rozliczanie ZP

Post autor: Monika »

Tak tak właśnie o tym pamiętam zwłaszcza pod koniec miesiąca. Czyli rozumiem że daty tu nie grają roli? Bo dzis padło pytanie dlaczego towar już u klienta a my dopiero robimy RW...ale jak tak są wprowadzane PZ-ty to innego wyjścia nie widzę.Czyli się nie martwic? :-)

sebek
Posty: 248
Rejestracja: 16 sty 2012, 23:21
Rola: Konsultant CDN XL
Lokalizacja: Łódź/Częstochowa
Kontakt:

Re: Automatyczne rozliczanie ZP

Post autor: sebek »

Witam,

Czy się nie martwić to nie wiem. To pierwszy miesiąc z takimi problemami?
Generalnie jest to standardowe działanie systemu. Jeśli wystawiacie PW z nieustaloną wartością dostawy, teraz wprowadzacie wartości na PZ i rozliczacie ZP to działacie w sposób właściwy. Dla pewności przy zamykaniu ZP ustawiajcie datę na ostatni dzień miesiąca z którego pochodzi ZP.

Pozdrawiam.
Sebek

Monika
Posty: 5
Rejestracja: 30 lis 2021, 16:34
Rola: Użytkownik CDN XL
Wersja: 8.0

Re: Automatyczne rozliczanie ZP

Post autor: Monika »

Wygląda to tak że:
Przyjechał towar brak na
Wprowadzenia na stan , produkcja odbija PW z datą np 2.11 po czym wpływa FV która wprowadzona jest z datą np 13.11. Po czym robione jest pod to ZP RW z datą 13.11 lub nawet z data 20.11. Towar do klienta wyjeżdżą 2.11 na WZE. I zamykamy ZP w danym miesiącu żeby wszystkie korekty itd sie wygenerowały w tym miesiącu, a korekty PW sid generują bo gdy produkcja odbija PW yo go PW już na ustaloną wartość dostawy, gdy ja np robie PW to nie nam tej wartości ona sid ustals przy zamykaniu ZP dopiero. Tak to wygląda
. I to nie jest pierwszy miesiąc tylko sprawdziłam historie i już 2018 tak było robione. I tak robiliśmy cały czas dopóki nie przyszedł ktoś nowy i zadał pytanie i aż nas to przeraziło tak naprawdę. Bo on twierdzi ze najpierw powinno być RW a potem PW w sensie z datami. Ale że nie bhl pewny do końca to napisał do księgowości ale oni milczą...

sebek
Posty: 248
Rejestracja: 16 sty 2012, 23:21
Rola: Konsultant CDN XL
Lokalizacja: Łódź/Częstochowa
Kontakt:

Re: Automatyczne rozliczanie ZP

Post autor: sebek »

Robicie to prawidłowo. Jeśli robilibyście to z przesunięciami miesięcznymi to mielibyście ujemną produkcję w toku(wyprodukowalibyście coś bez niczego) i Pani Księgowa na pewno kazałaby tego szukać bo wyszłoby to na kontach księgowych.

Pozdrawiam.
Sebek.

Monika
Posty: 5
Rejestracja: 30 lis 2021, 16:34
Rola: Użytkownik CDN XL
Wersja: 8.0

Re: Automatyczne rozliczanie ZP

Post autor: Monika »

Dzięki Sebek. Pozdrawiam

ODPOWIEDZ