Kooperacja - wydanie / przyjęcie / zamówienie

Problemy i pomysły związane z funkcjonowaniem modułu Produkcja

Moderator: mikey

hajnr
Posty: 16
Rejestracja: 24 cze 2014, 10:00
Rola: Użytkownik CDN XL
Wersja: 2013.2

Kooperacja - wydanie / przyjęcie / zamówienie

Post autor: hajnr »

Mam pewien problem który nie do końca wiem jak ugryźć z poziomu tworzenia technologii i realizacji zlecenia. Postaram się opisać najprościej jak potrafię.

Realizacja zlecenia produkcyjnego:
Etap 1: Obróbka CNC: powstaje 2000 elementów produktu A (będzie to półprodukt w kolejnym etapie)
Etap 2: Cynkowanie: wydaję 1500 elementów półproduktu A z 1 etapu, a następnie wraca do mnie gotowy ocynkowany produkt B.

No i mam takie problemy:
- dlaczego wydanie na kooperację generuje dokument RW (zamiast WZ) i analogicznie przyjęcie PW (zamiast PZ). Przecież kooperacja to nie jest obieg wewnętrzny tylko zewnętrzny.
- dlaczego na dokumentach RW/PW widzę nazwę kooperacji ('cynkownia') a nie nazwę produktu/półproduktu? czy nie mogę sobie po prostu stworzyć jednej usługi nazwanej "CYNKOWNIA" i przypisywać ją do każdego detalu, który mam zamiar wysyłać na kooperację? muszę do każdego produkowanego elementu tworzyć nową usługę by jej nazwa zgadzała się na dokumentach i było wiadomo o co chodzi?
- dlaczego generując Zamówienie na kooperację na dokument ZZ pobierane jest pełne 2000 elementów mimo, iż chcę ich wysłać mniej (1500 - tyle ile ich aktualnie wyprodukowałem do danej daty).
- dlaczego pomimo wydania i przyjęcia z kooperacji elementów nie zmieniają się stany magazynowe? Wychodzi na to, że mam 2000 elementów półproduktu A i zero elementów półproduktu B.

krzysieksarna
Posty: 139
Rejestracja: 22 wrz 2008, 09:29
Rola: Konsultant CDN XL
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Kooperacja - wydanie / przyjęcie / zamówienie

Post autor: krzysieksarna »

Rozwiązując problem kooperacji trzeba pamiętać o tym, że nawet jeśli wydamy kooperantowi materiały, to pozostają one naszą własności i gdzieś ich stan powinien być widoczny. Moim zdaniem lepszym rozwiązaniem byłoby:
- stworzenie magazynu "Materiały wydane do kooperacji"
- przesuwanie dokumentem MM na ten magazyn gdy materiał jest wydawany kooperantowi
- w momencie kiedy obrobiony materiał wraca - zrealizowanie operacji w XLu oraz przesunięcie produktu z magazynu kooperacji na właściwy w firmie.
Niestety bezpośredniego wsparcia dla tego magazynu w XLu nie ma.

Dzięki temu widać, z czego powinien się rozliczyć kooperant (to stan jego magazynu), towar cały czas jest na stanie (z księgową trzeba ustalić czy/jak księgować te MMki).
K.
Krzysiek Sarna
http://www.infortes.pl

Fludi
Posty: 1
Rejestracja: 13 gru 2019, 06:05
Rola: Użytkownik CDN XL
Wersja: 2019

Re: Kooperacja - wydanie / przyjęcie / zamówienie

Post autor: Fludi »

Witam

Mam takie przemyślenia jeśli wykorzystamy mechanizm MM to wtedy jak przyjąć z powrotem materiał o innnej wartości no bo doszła jakaś obróbka i jego wartość początkowa uległa zmianie, dodatkowo przydałoby się jakieś pole opisu co było robione np. cynkowanie - to pewnie dałoby się załatwić przez atrybut.
Więc czy napewno lepszym mechanizmem jest MM od WZ lub RW???
Logicznie WZ z nową serią np. KOP - kooperacji brzmi całkiem nieźle później np. powrót do firmy to PW z inną wartością i serią KOP a do tego wykres sprawdzający co wyszło a nie powróciło chyba że da się to mimo wszystko osiągnąć MM???
Propozycje funkcjonalności kooperacji w XL???

krzysieksarna
Posty: 139
Rejestracja: 22 wrz 2008, 09:29
Rola: Konsultant CDN XL
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Kooperacja - wydanie / przyjęcie / zamówienie

Post autor: krzysieksarna »

Zrealizowanie operacji w XLU pobierze na RW surowiec, przyjmie na PW nowy produkt. Można do niego doliczyć jakieś koszty. Jak ktoś ma ciśnienie to może nawet konkretną fakturę zakupu do konkretnej operacji dołączyć aby mieć super koszty.
Krzysiek Sarna
http://www.infortes.pl

krzysieksarna
Posty: 139
Rejestracja: 22 wrz 2008, 09:29
Rola: Konsultant CDN XL
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Kooperacja - wydanie / przyjęcie / zamówienie

Post autor: krzysieksarna »

A jak ktoś bardzo chce zautomatyzować operacje wydania/przyjęcia z kooperacji, kontrolować jej realizację - zapraszam do kontaktu. Przygotowaliśmy moduł, który w połączeniu z produkcją XL pozwala szybko i sprawnie ewidencjonować operacje w procesie kooperacji.
Krzysiek Sarna
http://www.infortes.pl

ODPOWIEDZ