Podukcja

Problemy i pomysły związane z funkcjonowaniem modułu Produkcja

Moderator: mikey

tosags
Posty: 2
Rejestracja: 29 paź 2013, 10:27
Rola: Inny
Wersja: 2013.2

Podukcja

Post autor: tosags »

Witam,
Pewnie na poczatku musiałbym sie przedstawić ;) ale tez nie wiem czy to forum jest na tyle aktywne, że...

Zostałem przyjęty do firmy produkcyjnej w której od kilku miesiecy działa systemu CDNXL w najnowszej wersji.
Główne moje zadania nie do końca sa związane z administracja CDN'em ale skoro wiedzą, że wcześniej długo
pracowałem w dość znanej firmie na śląsku i niejedno trudne wdrożenie się zrobilo to zaczęli sięgac do mnie po
rady...
A ja? Ja... kontakt z systemem miałem z 2 lata temu a z produkcją uhhhuuu chyba z 5 lat wstecz.
Chciałbym im tu pomóc aby jakis plusów załapać.
Tak, oczywiście, jest zawsze do wykorzystania opiekun ale... to w tym przypadku nie o to chodzi...

Tak więc firma ma 3 główne działy produkcyjne, 3 hale, produkuja 3 różne elementy. Technologie są proste, wręcz
banalne. ale pracują po staremu ;( czyli zamówienia na sprzedaż wprowadzają sobie do worda, szefostwo wie co ile
moze byc wyprodukowane więc codziennie kierownicy wydziałów otrzymują karteczki z tym co mają zrobic lub z samymi
zmianami priorytetów.
Potem, na drugi dzień kierownicy wprowadzają do systemu ZP do kazdej pozycji robia RW i PW. Potem z ZS robia WZki
do klinetów. I tak kazdy z nich sobie klika po godzince dwóch dzienie.
A wg mnie temat jest prosty bo firma produkuje stosunkowo mały i stały asortyment na podstawie polrocznych, rocznych
umów/przetargów tez dla mŁEJ ilości kontrahentów, tylko którzy mają inne miejsc odbioru towaru.
Jak im usprawnic pracę aby na podstawie ZS i dat realizacji, dat wazności robiły się ZP ale abysmy widzieli dla kogo dokładne
bedzie produkował się produkt lub jego partia?

Podobnie jest z zakupem... Towary przyjezdzają z dokumentami WZ/PZ, sa brane na produkcję i często tego samego dnia
produkty gotowe już wyjeżdżają do klienta... a do księgowości trafia opis kierownika co znajdowało się na WZ/PZ, co i jak
trzeba wprowaddzic, a faktury kosztowe zakupowe przyjezdzajaą za tydzien, dwa ;( WIęc jak tu ewidencjonowac realne kszty?
Pamiętam, że na PZ była taka opcja aby cenę uzupełnić później... ale jak sie to ma do produkcji?

Bede wdzieczny o pomoc...
Pozdrawiam
Tomasz S.

tosags
Posty: 2
Rejestracja: 29 paź 2013, 10:27
Rola: Inny
Wersja: 2013.2

Re: Podukcja

Post autor: tosags »

I czy systsem tak moze dzialać aby pozwolić na tworzenie ZP na element do którego mamy tylko PZ bez spiętej FZ, oraz potem tworzenie RW i PW?
Czy uzupełnią sie potem koszty surowca i produktu gotowego?
Pozdrawiam
Tomasz S.

sebek
Posty: 253
Rejestracja: 16 sty 2012, 23:21
Rola: Konsultant CDN XL
Lokalizacja: Łódź/Częstochowa
Kontakt:

Re: Podukcja

Post autor: sebek »

Witaj,

Ja myślę, że na początek możesz zaproponować wprowadzania zamówień sprzedaży do systemu i z nich generowanie dokumentów ZP. To zautomatyzuje generowanie zleceń produkcyjnych i ludzie na produkcji nie będą dostawać karteczek tylko w systemie będą konkretne zlecenia do zrealizowania. Zautomatyzowanie planowania i realizacji ZP jest raczej mało realne. Podobnie jak generowanie dokumentów RW i PW. Nad tym po prostu musi ktoś czuwać. Tu możesz nauczyć korzystać ludzi z harmonogramu zadań. Po wygenerowaniu PW można z dokumentu ZS wystawiać WZ/FS. Tutaj w zależności od polityki firmy warto zastanowić się nad sposobem funkcjonowania rezerwacji na ZS. Musisz przeklikać sobie, czy na ZS są Ci potrzebne rezerwacje, i jeśli są potrzebne to czy mają być one zasobowe czy nie. W momencie potwierdzenia PW można przydzielać zasoby do konkretnych rezerwacji na ZS. Myślę, że to też warto przeklikać i sprawdzić. To wszystko zależy od waszej specyfiki produkcji. Możliwości są spore. Zwracam jednak uwagę na to, że jeśli wygenerujesz dokument ZP z ZS, a do ZP dokument PW to ten dokument nie zawsze uzupełni rezerwacje na tym ZS. Rezerwacje automatyczne uzupełnią najstarsze istniejące w systemie rezerwacje, a więc sprawdzi się to jeśli realizujecie zamówienia zgodnie z tym jak wpływają od klientów.

Jeśli chodzi o wprowadzanie dokumentów zakupu czyli PZ z nieustaloną wartością dostawy to jak najbardziej można to robić. Należy jednak pamiętać o tym, że dokumenty, które zostaną wygenerowane z takiego PZ(a więc RW produkcyjne, PW produkcyjne, WZ/FS z zamówienia) nie będą dały się zaksięgować. Nie będzie się również dało rozliczyć zlecenie produkcyjne do momentu kiedy na dokumencie PZ nie pojawi się ustalona wartość dostawy. Ja proponuje abyś dokładnie omówił to zarówno z osobami, które robią zakupu oraz z księgowością. Funkcjonalność bardzo fajnie działa, ale trzeba przyzwyczaić do niej operatorów. Chodzi tu szczególnie o to, że będziesz miał zgłoszenia typu: bo mi się zlecenie nie chce zamknąć, dlaczego, bo nie mogę togo zaksiegować, itd.

A odpowiadając na Twój drugi post, to tak jak najbardziej będziesz mógł tworzyć RW i PW. Koszty na PW uzupełnią się po rozliczeniu częściowym lub całościowym ZP, koszty na RW uzupełnią się po uzupełnieniu wartości na PZ.

Pozdrawiam.
Sebastian.

ODPOWIEDZ