księgowanie VAT w oparciu o numer PKWiU

Problemy i pomysły związane z funkcjonowaniem modułu Księgowość

Moderator: mikey

porter
Posty: 46
Rejestracja: 01 sie 2008, 13:20
Rola: Inny
Wersja: 7.1

księgowanie VAT w oparciu o numer PKWiU

Post autor: porter »

witam
czy istnieje możliwość tworzenia schematów księgowych w oparciu o tabele, które w standardzie w tych schematach nie występują. Chodzi o to, że księgowanie w oparciu o tabelę Vat nie uwzględnia tabeli CDN.Twrkarty, w której są informacje na temat numeru PKWiU. Chciałbym stworzyć schemat, który będzie księgował wartość Vat w zależności od rodzaju numeru PKWiU. Może ktoś ma jakieś sugestie
pozdrawiam

Awatar użytkownika
pores
Posty: 254
Rejestracja: 14 lip 2008, 13:53
Rola: Inny
Wersja: 2023
Kontakt:

Re: księgowanie VAT w oparciu o numer PKWiU

Post autor: pores »

Nie dasz rady. Wprawdzie księgując na podstawie elementów a nie standardowo w oparciu o tabelke VAT potrzebne wartości VAT mogłbyś zbierać z TraElem (KsięgowaBrutto, KsięgowaNetto) ale polegniesz, jeśli w księgowaniach będzie trzeba dodatkowo odróżnić np. VAT do rozliczenia w nast. miesiącu.

No bo jak sobie poradzisz w sytuacji, gdy mamy 5 pozycji na fakturze, każda z innym PKWiUa w tabelce VAT dwie pozycje, z których co najmniej jedna powstała w wyniku ręcznej modyfikacji - schemat nie będzie wiedział, których pozycji faktury dotyczy ta ręcznie utworzona pozycja w tabelce VAT. Ja nie widze możliwości (a szukałem namiętnie, bo u jednego klienta mam podobny problem).

Hmmm - ale powiem ci jak ja sobie poradziłem - może się przyda.
W schemacie dodałem pozycję, która w przypadku wystąpienia sytuacji, której się nie da automatycznie rozksięgować, generuje pozycję predekretu z kontem pozabilancowym (mam takie 999-99 "Zmień to konto"). Księgując hurtem wszystkie faktury schemat pominie takie właśnie przypadki, bo przecież się nie zbilansują :-))))) Wtedy księgowa zajrzy do takich niezaksięgowanych faktur i ręcznie wspomoże schemat:-)))
Jasne, ze takie rozwiązanie jest do zaakceptowania tylko, gdy na 999-99 schemat próbuje zaksięgować tylko kilka faktur miesięcznie.
pozdrawiam

stefan poręba
http://www.dobrafarma.pl

porter
Posty: 46
Rejestracja: 01 sie 2008, 13:20
Rola: Inny
Wersja: 7.1

Re: księgowanie VAT w oparciu o numer PKWiU

Post autor: porter »

nie sądziłem, że to będzie aż takie trudne,
dzięki ogromne za pomoc

ODPOWIEDZ