Ulga na złe długi - 90 dni

Problemy i pomysły związane z funkcjonowaniem modułu Księgowość

Moderator: mikey

mpietrzak
Posty: 6
Rejestracja: 22 lut 2019, 16:43
Rola: Użytkownik CDN XL
Wersja: 2018

Ulga na złe długi - 90 dni

Post autor: mpietrzak »

W jaki sposób mogę uwzględnić przeterminowane płatności 90 dniowe w deklaracji VAT w XLu 2018.2.1 ?
Próba ręcznego dodania dokumentu w VAT-ZD z rejestru kończy się komunikatem:
Błąd podczas odczytu rekordu z tabeli TraPlat

Tommy29
Posty: 25
Rejestracja: 25 wrz 2013, 20:41
Rola: Użytkownik CDN XL
Wersja: 2016

Re: Ulga na złe długi - 90 dni

Post autor: Tommy29 »

U mnie taki komunikat pojawił się, jak przeterminowana faktura była już zapłacona w lutym. Usunąłem tymczasowo rozliczenie i wtedy można było dodać ręcznie fakturę na VAT-ZD.

mpietrzak
Posty: 6
Rejestracja: 22 lut 2019, 16:43
Rola: Użytkownik CDN XL
Wersja: 2018

Re: Ulga na złe długi - 90 dni

Post autor: mpietrzak »

Niestety próbowałem na kilku - na pewno nie zapłaconych fakturach i błąd się powtarza.

Tommy29
Posty: 25
Rejestracja: 25 wrz 2013, 20:41
Rola: Użytkownik CDN XL
Wersja: 2016

Re: Ulga na złe długi - 90 dni

Post autor: Tommy29 »

U mnie taki błąd jest przy dodawaniu faktury, która ma wpaść do ZD w styczniu, ale w lutym jest już zapłacona. Jak usunę płatności spod faktury to błąd się nie pojawia.

mpietrzak
Posty: 6
Rejestracja: 22 lut 2019, 16:43
Rola: Użytkownik CDN XL
Wersja: 2018

Re: Ulga na złe długi - 90 dni

Post autor: mpietrzak »

U mnie faktury (kilka) są cały czas niezapłacone - próbowałem dodać je i pojedynczo i zbiorowo i niestety komunikat jest taki sam.

Coin
Posty: 396
Rejestracja: 19 maja 2008, 17:17
Rola: Konsultant CDN XL
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Ulga na złe długi - 90 dni

Post autor: Coin »

Sugeruję upgrade do 2019.0.1 tam jest to obsługiwane.

Generalnie w styczniowym ZD korzysta się zamiennie z terminu +90 lub +90 i 150. Lepiej żeby pilnował tego program sam.

■ W przypadku deklaracji VAT-7, VAT-7K, o okresach rozliczeniowych do 12/2018 r., faktury do ujęcia na VAT-ZD filtrowane są na dotychczasowych warunkach, tj. wg parametru Termin pł. + 150 dni…
■ W przypadku deklaracji VAT-7, VAT-7K rozliczających podatek VAT od stycznia do marca 2019 r. faktury filtrowane są na postawie nowego parametru ‘90 lub 150 dni’, z możliwością zmiany np. na parametr filtrujący faktury na podstawie termin płatności + 90 dni.
■ W przypadku deklaracji rozliczających podatek VAT począwszy od kwietnia 2019 r. dokumenty do ujęcia na VAT-ZD po stronie sprzedaży i zakupu filtrowane będą wg Termin płatności + 90 dni…

"Wierzytelności powstałe przed dniem 1 stycznia 2019 r., których nieściągalność została uprawdopodobniona zgodnie z ‘nowym’ brzmieniem art. 89a ust. 1a, tj. dla których 90 dzień od dnia upływu terminu płatności przypada po dniu 31 grudnia 2018 r., stosuje się przepis w brzemieniu zmienionym (tj. 90 dni). W przypadku wierzytelności, co do których 90 dzień od upływu terminu płatności przypada przed dniem 1 stycznia 2019 r. stosuje się przepis w brzmieniu dotychczasowym (tj. 150 dni od dnia upływu terminu płatności).
Podstawa prawna: Art. 46 ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczy (Dz.U. z 2018 r. Poz. 2244) "
Pozdrawiam
Marcin Groszewski - ALTERPRO Sp. z o.o.
m.groszewski@alterpro.pl

mpietrzak
Posty: 6
Rejestracja: 22 lut 2019, 16:43
Rola: Użytkownik CDN XL
Wersja: 2018

Re: Ulga na złe długi - 90 dni

Post autor: mpietrzak »

Ok. Dzięki. Zasady znamy. Tylko problem jest w oprogramowaniu. Jak widać moja wersja jest jedną z najnowszych i funkcjonalność dodania " z ręki " nie działa. Tak jak Kolega wcześniej pisał w wersji starszej 2017 działa. Dlaczego, tak jak inny Kolega pisał Producent ma takie rzeczy w głębokim …. ?
Jak wszyscy wiemy wdrażanie i testowanie najnowszych wersji co 2 miesiące nie jest dobrym pomysłem w działalności innej niż właśnie wdrożenia, a takich użytkowników XLa jest zdecydowana większość.
I pytanie zasadnicze jak to zrobić by było dobrze ?
Przez kolejne miesiące ma być ten sam problem?

Tommy29
Posty: 25
Rejestracja: 25 wrz 2013, 20:41
Rola: Użytkownik CDN XL
Wersja: 2016

Re: Ulga na złe długi - 90 dni

Post autor: Tommy29 »

Coin pisze:
26 lut 2019, 13:16
Sugeruję upgrade do 2019.0.1 tam jest to obsługiwane.
Comarch na stronach dla klientów podaje, że aktualną wersją XL jest wersja 2018.1 Czyli wygląda na to, że wyższe wersje to wersje beta, tzw rozwojowe? Nie każdy może sobie pozwolić na instalowanie tego typu wersji. A sytuacja, kiedy aktualna wersja (2018.1) tak drogiego oprogramowania nie jest dostosowana do obowiązujących przepisów podatkowych przez wydanie chociażby jakiegoś hot fixa, to jakiś skandal!

Swiety_M
Posty: 381
Rejestracja: 19 lip 2012, 13:05
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 8.0
Lokalizacja: Poznań, Września, Konin
Kontakt:

Re: Ulga na złe długi - 90 dni

Post autor: Swiety_M »

Coś Ty z choinki się urwał? :D

Partner wdrażający nie ostrzegał cię jak wygląda "codzienność" z ERP XL i jego wersjami?
Nasza codzienność to walka o przetrwanie dlatego sobie pomagamy tutaj i podpowiadamy. :mrgreen:

PS. Przez wiele lat pracy na XL jedno jest pewne, albo masz w firmie kumatą osobę, która ogarnia XL, MSSQL, aktualizację, dodatki, wydruki, API itp... itd...
Albo musisz być podłączony pod pępowinę partnera, który będzie Cię kroił i doił do ostatniej kropli krwi :oops:
Marek Michałowski
www.tecado.pl
ERP/WMS/SFA
POZNAŃ - WRZEŚNIA

Awatar użytkownika
viesiek1
Posty: 416
Rejestracja: 03 maja 2011, 18:40
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2023
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Ulga na złe długi - 90 dni

Post autor: viesiek1 »

Pozwolę sobie na wtrącenie "trzech groszy":

1. Marcin Groszewski ma rację. Mamy wersję 2019.0.1 i nasza księgowa jest zadowolona
2. Marek Michałowski ma sporo racji. Po aktualizacji do wersji 2019.0 długo walczyłem z problemami, które się pojawiły
3. Muszę dodać, że dobre relacje i współpraca z partnerem jest konieczna, bo nie ma osoby, która wie wszystko.
Wiesław Świergała

tel: +48 33 829 54 50
e-mail: wieslaw.swiergala@hydro.com.pl

http://www.hydro.com.pl

ODPOWIEDZ