faktura na towar w kwietniu dostawa w maju

Problemy i pomysły związane z funkcjonowaniem modułu Księgowość

Moderator: mikey

Joanchen
Posty: 2
Rejestracja: 02 maja 2018, 12:54
Rola: Użytkownik CDN XL
Wersja: 2016

faktura na towar w kwietniu dostawa w maju

Post autor: Joanchen »

Witam,

Jak wprowadzić fakturę na WNT z datą 30.04.2018 do CDN-a jeśli dostawa będzie 20 maja?
Dostawca z Belgii wystawił fakturę 30.04.2018. Przepisy VAT nakazują rozpoznać WNT w kwietniu w dacie faktury. Musimy wprowadzić fakturę do sytemu CDN ale przyjęcie na magazyn będzie w maju.
Nie chcemy stworzyć "pustej" PM. Co zrobić w tej sytuacji? Czy można teraz wprowadzić fakturę do rejestru VAT (w kwietniu) a później (w maju) utworzyć PM i PZ i powiązać z fakturą z rejestru? Mój dział zakupu twierdzi że nie da się w tej kolejności...
Joanna

Monster
Posty: 182
Rejestracja: 20 mar 2012, 09:04
Rola: Konsultant CDN XL
Wersja: 2016
Lokalizacja: Wrocław

Re: faktura na towar w kwietniu dostawa w maju

Post autor: Monster »

W przypadku posiadania modułu import, kolejność wprowadzania dokumentów:
1. FAI
2. FWS / FWZ
3. PZI

W przypadku nieposiadania modułu import (chyba nie macie, skoro dokumenty to PZ) - alternatywnie, albo zrobienie dzisiaj PZ z datą majową i spinacz w kwietniu (słabe), albo zamiast spinacza dokument w rejestrze VAT (A)FZ, a potem do PZ bez generowania spinacza.

Z drugiej strony - 20 maja to wcześniej niż 25 maja. Zdążycie zrobić i PZ i (S)FZ dopiero wtedy.

Joanchen
Posty: 2
Rejestracja: 02 maja 2018, 12:54
Rola: Użytkownik CDN XL
Wersja: 2016

Re: faktura na towar w kwietniu dostawa w maju

Post autor: Joanchen »

Zdaniem osoby odpowiedzialnej za VAT UE i intrastat FZ z 30.04 musi być do 10.05 w systemie bo intrastat trzeba zrobić na 10-go... - to wersja osoby, która uważa że VAT UE za 04.2018 musi być zgodne z intrastatem za 04.2018
Ja uważam że faktura na WNT wystawiona 30.04 oznacza że trzeba rozpoznać obowiązek podatkowy w VAT zgodnie z datą faktury mimo braku dostawy - bo taki przepis i takie interpretacje indywidualne czytałam... więc do VAT 7 i VAT UE pójdzie w kwietniu, ale do Intrastatu powinniśmy to wziąć w maju - bo wtedy nastąpi przemieszczenie towaru.
dzięku za odpowiedź - skonsultuję to z działem zakupów... jeszcze słabo się poruszam w tych spinaczach itd.

ODPOWIEDZ