Deklaracja VAT-7 (17) - brak numeru referencyjnego

Problemy i pomysły związane z funkcjonowaniem modułu Księgowość

Moderator: mikey

funmp
Posty: 85
Rejestracja: 11 kwie 2013, 14:46
Rola: Inny
Wersja: 2023

Deklaracja VAT-7 (17) - brak numeru referencyjnego

Post autor: funmp »

W dniu wczorajszym miałem nietypową sytuacje.
1. O godzinie 11:45 utworzyłem deklaracje VAT-7 (17). Podpisałem i wysłałem do MF.
2. Około godziny 16 chciałem pobrać UPO. Wchodzę na wcześniej utworzony dokument i tam zaskoczenie - dokument jest w buforze, brak numeru referencyjnego :o
3. Postanowiłem wejść do bazy danych i sprawdzić czy tam się zapisał numer referencyjny. [CDN].[PodElem]. POE_Nazwa - RefId. Okazuje się, że na bazie nie ma śladu po numerze referencyjnym.
POE_GIDNumer=549 się zgadza, jest podana kwota która się zgadza, ale brak nr.
4. Na nowo utworzyłem deklaracje, podpisałem i wysłałem. Numer referencyjny się wygenerował, wszystko zapisało się w bazie. Po pobraniu UPO dostaje informacje, że dokument jest duplikatem i że już dostali deklaracje o 11:45. Teraz w XL-u dokument ma niewłaściwy numer referencyjny.

Co z tym zrobić? Czy podczas tworzenia i wysyłania deklaracji VAT tworzy się jakiś tymczasowy XML lub inny plik w systemie w którym znajdę numer referencyjny?

Coin
Posty: 396
Rejestracja: 19 maja 2008, 17:17
Rola: Konsultant CDN XL
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Deklaracja VAT-7 (17) - brak numeru referencyjnego

Post autor: Coin »

Nie. Nadpisuje się.

Numer referencyjny deklaracji przechowywany jest w tabeli cdn.podelem. Dla deklaracji VAT-7 numer referencyjny UPO znajduje się w polu POE_Opis w wierszu o POE_GIDLp = 161. Pozostałe informacje dotyczące UPO znajdują się w wierszach o POE_GIDLp = 162, 163, 164 oraz w wierszach o POE_GIDLp z przedziału (220 - 233).
Co do samych statusów e-deklaracji otrzymują one odpowiednie wartości w polu POE_Opis dla POE_Pozycja=162.

Rozwiązanie w takim wypadku:Telefon do urzędu że pierwsza wersja deklaracji jest do wyrzucenia.

Do takiej sytuacji może dojść gdy w tym samym czasie dwóch użytkowników edytuje tę samą deklarację. Poniżej przykładowy scenariusz:
- operator 1 wchodzi do deklaracji VAT-7 - deklaracja jest przeliczona w buforze
- na innym stanowisku operator 2 wchodzi do deklaracji przelicza ją jeszcze raz, zmienia status na zatwierdzona i wysyła do edeklarację i wychodzi z deklaracji zapisując
- operator 1 wychodzi z deklaracji przez zapis (nie zmienia statusu)
- po tych operacjach deklaracja ma status bufor i nie ma śladu po wysłaniu

Taka sytuacja może też mieć miejsce, gdy ten sam operator ma otwartą dwa razy tę samą deklarację na jednym stanowisku.

Zgłaszaliśmy do Comarch tez inne błędy.

W systemie TFS pod numerem ID 182224 jest zgłoszenie dotyczące wprowadzenia blokady możliwości edytowania w tym samym czasie jednej deklaracji przez wielu operatorów oraz przez tego samego operatora. Poniżej prezentuję jego treść:

"Zablokować możliwość pracy na tej samej deklaracji VAT na różnych stanowiskach jednocześnie. Umożliwić jedynie podgląd deklaracji edytowanej na innym stanowisku i dodać stosowny komunikat:
"Dokument ... jest modyfikowany.
Operator: ...
Komputer: ...
Dokument tylko do podglądu."

Taki sam komunikat prezentować w sytuacji, gdy operator próbuje otworzyć tę samą deklarację dwa razy na jednym stanowisku."

Drugi scenariusz, w którym możliwe jest utworzenie dwóch zatwierdzonych deklaracji. Ta nieprawidłowość została zarejestrowana w systemie ewidencyjnym TFS pod numerem ID=333256
Mam już zatwierdzoną deklarację VAT-7 za dany miesiąc. Dodaję kolejną, przeliczam, zmieniam status na 'zatwierdzona'. Pojawia sie stosowny komunikat "W miesiącu 2017/08 istnieje już zaakceptowana deklaracja.
Nie możesz zaakceptować lub zatwierdzić tej deklaracji".
Jeżeli w tym momencie (lub nawet po przeklikaniu komunikatu) wyłącze moduł 'Księgowość' (z menadżera zadań), w systemie pozostaną dwie zatwierdzone deklaracje za okres 2017/08.

Kolejny scenariusz. Otwieram drugą deklarację za lipiec, której status to 'Bufor'. Wciskam 'Zablokuj mozliwość zapisu zmian' ; wyszarza się ikonka zapisu. Zmieniam status deklaracji na Zaakceptowana/Zatwierdzona i zamykam formatkę deklaracji. Po odświeżeniu okna listy deklaracji, mam również kolejną zaakceptowaną/zatwierdzona deklarację.
Pozdrawiam
Marcin Groszewski - ALTERPRO Sp. z o.o.
m.groszewski@alterpro.pl

ODPOWIEDZ