Przeterminowane płatności przy generowaniu FS

Problemy i pomysły związane z funkcjonowaniem modułu Sprzedaż

Moderator: mikey

taszek
Posty: 585
Rejestracja: 12 wrz 2012, 13:20
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2016

Przeterminowane płatności przy generowaniu FS

Post autor: taszek »

Witam,

Mam pytanie czy może ktoś już walczył z tematem, aby system wyrzucał informację o przeterminowanych płatnościach kontrahenta przed wygenerowanie lub po utworzeniu FS'a z ZS?

Wiem, że jak tworzę ZS i dodaję kontrahenta z przekroczonym limitem od razu dostaję informację, że ma zaległości w płatnościach.
W FS'ach ta funkcjonalność działa dopiero przy zapisywaniu dokumentu, to dopiero się robi gdy dokument jest gotowy już, a nam po prostu szkoda czasu na tworzenie dokumentu dla klienta, który ma opóźnienia.
Pozdrawiam
Wojtek Cyrklewicz

Monster
Posty: 180
Rejestracja: 20 mar 2012, 09:04
Rola: Konsultant CDN XL
Wersja: 2016
Lokalizacja: Wrocław

Re: Przeterminowane płatności przy generowaniu FS

Post autor: Monster »

A czy przy okienku przekształcania ZS do faktury nie pojawia się na samej górze ostrzeżenie o przeterminowanych płatnościach? Wydaje mi się, że kiedyś gdzieś widziałem takie ostrzeżenie właśnie w oknie loga.

taszek
Posty: 585
Rejestracja: 12 wrz 2012, 13:20
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2016

Re: Przeterminowane płatności przy generowaniu FS

Post autor: taszek »

Nie zauważyłem nic takiego.
Pozdrawiam
Wojtek Cyrklewicz

elmiq
Posty: 1025
Rejestracja: 23 sie 2010, 10:04
Rola: Administrator CDN XL
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przeterminowane płatności przy generowaniu FS

Post autor: elmiq »

Można Hydrą podpiąć się na zdarzenie podnoszenia dokumentu FS i po prostu od razu go zamykać w określonych sytuacjach. Z poziomu konfiguracji, nie kojarzę takiej blokady, ale zapewne można zrobić jakiś sprytny trigger który będzie dynamicznie dodawał/usuwał zakaz kontekstowy na operatorze, przez co na chwilę generowania dokumentu FS, nie miałby on do niego uprawnień jeśli jakiś tam warunek nie jest spełniony. Być może ktoś podpowie Ci coś mądrzejszego - ja na pewno Omnibusem nie jestem :D

Pozdrawiam,
Mateusz
Mateusz Świerkosz

http://elmiq.blogspot.com/

Awatar użytkownika
viesiek1
Posty: 416
Rejestracja: 03 maja 2011, 18:40
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2023
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Przeterminowane płatności przy generowaniu FS

Post autor: viesiek1 »

Dużą Hydrą wyświetlam komunikat z informacją o kwocie po terminie oraz, że takiej faktury nie będzie można wyciągnąć z bufora. Następnie trigger blokuje zatwierdzenie - jak to było zapowiedziane. W tym triggerze zrobiłem wyjątek dla kilku osób w firmie - dyrektor, główna księgowa, ja.... :-)

Gdy się nie ma dużej hydry, to komunikat ciężko wyświetlić (o czym kiedyś dyskutowaliśmy), ale trigger można zrobić.
Wiesław Świergała

tel: +48 33 829 54 50
e-mail: wieslaw.swiergala@hydro.com.pl

http://www.hydro.com.pl

taszek
Posty: 585
Rejestracja: 12 wrz 2012, 13:20
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2016

Re: Przeterminowane płatności przy generowaniu FS

Post autor: taszek »

viesiek1 pisze:Dużą Hydrą wyświetlam komunikat z informacją o kwocie po terminie oraz, że takiej faktury nie będzie można wyciągnąć z bufora. Następnie trigger blokuje zatwierdzenie - jak to było zapowiedziane. W tym triggerze zrobiłem wyjątek dla kilku osób w firmie - dyrektor, główna księgowa, ja.... :-)

Gdy się nie ma dużej hydry, to komunikat ciężko wyświetlić (o czym kiedyś dyskutowaliśmy), ale trigger można zrobić.
Tylko, że ja nie mam Dużej Hydry, próbowałem jak na razie triggerem na TraNag'u wyrzucić komunikat za pomocą RAISEERROR i #CDN_INFO. Komunikat w logu pojawia się, ale potem jest problem z FS, ponieważ tworzy się, ale pusty i zablokowany.

A możesz powiedzieć co twój trigger sprawdza, aby zablokować zatwierdzenie dokumentu - czy sprawdzasz update na TrN_Stan i wówczas kwotę przeterminowania?
Pozdrawiam
Wojtek Cyrklewicz

elmiq
Posty: 1025
Rejestracja: 23 sie 2010, 10:04
Rola: Administrator CDN XL
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przeterminowane płatności przy generowaniu FS

Post autor: elmiq »

Z triggerem jest taki problem, że ciężko się podpiąć z komunikatem w moment podnoszenia formatki, ponieważ najczęściej kończy się to deadlockiem na transakcji. Oczywiście w łatwy sposób można osiągnąć akcje z komunikatem/blokadą na zapis, w uproszczeniu np. tak (pomijam wszystkie warunki):

Kod: Zaznacz cały

IF UPDATE(TrN_Stan)
	BEGIN
		IF  EXISTS (SELECT 1 FROM inserted WHERE TrN_Stan = 1 AND TrN_GIDTyp = 2033)
		BEGIN
			RAISERROR('#CDN_INFO/##CDN_1=Platnosci Info./#', 16, 1)
			COMMIT TRAN	
		END
		ELSE
		IF  EXISTS (SELECT 1 FROM inserted WHERE TrN_Stan = 3 AND TrN_GIDTyp = 2033)
		BEGIN
			RAISERROR('#CDN_INFO/##CDN_1=Platnosci blokada./#', 16, 1)
			ROLLBACK TRAN	
		END
	END
Stąd też Wiesiek używa dużej Hydry do wyświetlenia tego komunikatu przy podnoszeniu formatki :) Jeśli nie masz dużej hydry, to może jakieś rozwiązanie przejściowe z wykresem który coś sprawdzi będzie w porządku? Lepiej chyba kliknąć wykres i sprawdzić czy warto wystawiać dokument, niż obrabiać FS z 20 pozycjami.

Swoją drogą mój pomysł z zakazami nie zadziała, ponieważ są one pobierane na etapie logowania do systemu i ich dynamiczne dodawanie niestety się nie sprawdzi.

Pozdrawiam,
Mateusz
Mateusz Świerkosz

http://elmiq.blogspot.com/

taszek
Posty: 585
Rejestracja: 12 wrz 2012, 13:20
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2016

Re: Przeterminowane płatności przy generowaniu FS

Post autor: taszek »

Dzięki wielkie za podpowiedzi, więc chyba zostanie mi wykres.
Pozdrawiam
Wojtek Cyrklewicz

Awatar użytkownika
viesiek1
Posty: 416
Rejestracja: 03 maja 2011, 18:40
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2023
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Przeterminowane płatności przy generowaniu FS

Post autor: viesiek1 »

Tak, dokładnie jak piszesz - w momencie zatwierdzania sprawdzam kwotę po terminie i odwołuję transakcję.
Wiesław Świergała

tel: +48 33 829 54 50
e-mail: wieslaw.swiergala@hydro.com.pl

http://www.hydro.com.pl

vigo
Posty: 154
Rejestracja: 25 maja 2010, 10:09
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2019
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Przeterminowane płatności przy generowaniu FS

Post autor: vigo »

A w jaki sposób umożliwić sprzedaż dla danego kontrahenta tylko na gotówkę jeżeli ma przeterminowane płatności?

ODPOWIEDZ