Dlaczego (nie)lubię XLa

Tematy związane z rozwojem CDN XL, opinie, pochwały, narzekania i inne elementy nie związane z konkretnymi modułami systemu

Moderator: mikey

Awatar użytkownika
mikey
Site Admin
Posty: 99
Rejestracja: 25 lis 2007, 23:42
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2016
Lokalizacja: Wielkopolska

Dlaczego (nie)lubię XLa

Post autor: mikey »

Ciekaw jestem jak Wy postrzegacie nasz system, ja po kilku latach doświadczeń oceniłbym to tak:
Nie lubię za:
  • beznadziejną wydajność i słabą skalowalność systemu, czyli rozbujanie konfiguracji sprzętowej nie daje wcale proporcjonalnych wzrostów szybkości
  • za to, że brak wydajności objawia się pojawianiem błędów w obsłudze procesów, czyli np. nie przetwarzanie wszystkich pozycji zamówienia na fakturę, mimo, że towar jest na stanie
  • za "Sytuacje nieprzewidziane przez program" czyli pojawiające się od czasu do czasu błędy, które "nie istnieją" dopóty, dopóki Comarch w swoim środowisku testowym ich nie powtórzy
  • za to, że efektem obietnic iż "ta nowa wersja systemu będzie optymalizowana pod kątem wydajności" jest kobyła, która uruchamia się jeszcze wolniej i pracuje się w niej jeszcze trudniej
  • za całą tę apteczkę w administratorze, bo skoro system jest już tak wolny, to wszystkie operacje powinny być realizowane transakcyjnie i nie powinny powodować powstawania błędów logicznych i konieczności ciągłego zapuszczania np. "naprawy stanów kont"
  • za to, że nie było do tej pory forum, na którym możnaby napisać swoją opinię, tak by namówić Comarch do pracy nad ustabilizowaniem i usprawnieniem tego co jest, zamiast tworzenia nowych fajerwerków, dodawania kolorków ... czyli generalnie jednoznaczny nacisk na zdobywanie nowych klientów, a nie utrzymywanie dotychczasowych

Natomiast jako Admin lubię go za otwartość i możliwości jakie daje przez:
  • Wykrzyknik - może już "depreciated" ale pozwala bardzo szybko dać użyszkodnikowi kontekstowy dostęp do prostych danych
  • Wykrzyknik - jeszcze raz ... :) za możliwość podpinania procedur, które nie tylko coś wyświetlają, ale mogą dokonywać zmian w bazie ... np. kopiowanie cen, rabatów itp. itd. ... czyli rozszerzać możliwości interface'u użyszkodnika
  • Wykres - zastępuje Wykrzyknik i urozmaica możliwości generowania szybkich raportów
  • Filtry - dzięki parametryzacji i kontekstowoći pozwala na robienie fajnych ograniczeń w zakresie wyświetlanych elementów (choć tu brakuje mi jeszcze JOIN'a, robienie filtrów na podzapytaniach przy dużej bazie jest nieużyteczne, ze względu na czas przeliczeń)
  • Wydruki - majstersztyk, można wydrukować wszystko co się chce, osobiście nie lubię filozofii działania CrystalReports (wizualny query builder - brak możliwości definicji swojich zapytań SQL), ale ratując się widokami, naprawdę można zrobić wiele fajnych i przydatnych rzeczy
  • Wydruki - jeszcze raz ... :) za wydruki XML - przekształcenia szblonów XLS - dostęp do dowolnych danych i przekazywanie parametrów systemu, pozwala realizować bardzo szybkie wydruki tekstowe (jak z programów dosowych), a jednocześnie np. zbiorcze i rozbudowane raporty htmlowe, o dowolnym wyglądzie i funkcjonalności - fantastyczne narzędzie np. dla tych, którzy nie chcą inwestować w Crystala
  • API - czyli legalny dostęp do funkcji systemu dla programisty - bez ryzyka uszkodzenia czegokolwiek w bazie (teoretycznie :) ) można z poziomu innej aplikacji wystawiać dokumenty, modyfikować dane ... tak jakby to było realizowane przez sam CDN XL
  • Hydra - szkoda, że taka droga i raczej rzadko kupowana, dużą zaletą jest to, że wogóle jest, ale nie będę się o niej rozpisywał, dopóki nie będzie dostępna dla wszystkich ... tak jak Api :lol:
  • Dokumentacja - widziałem gdzieś opinię na forum, że jest słaba; może ja nie mam wielkich wymagań ... ale pracowałem na kilku systemach i przyznam, że np. taki opis tabel, to naprawdę bardzo duże ułatwienie przy rozwiązywaniu problemów jak i rozszerzaniu funkcjonalności

hundzik
Posty: 301
Rejestracja: 11 mar 2008, 19:08
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 9.6.1
Lokalizacja: lubelszczyzna.

Re: Dlaczego (nie)lubię XLa

Post autor: hundzik »

Tylko czy normalny "administrator" ma szanse na otrzymanie dokumentacji droga oficjalna? Chyba niezabardzo...

marceynowa
Posty: 341
Rejestracja: 29 lut 2008, 11:27
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2022
Lokalizacja: Gdynia

Re: Dlaczego (nie)lubię XLa

Post autor: marceynowa »

hundzik pisze:Tylko czy normalny "administrator" ma szanse na otrzymanie dokumentacji droga oficjalna? Chyba niezabardzo...
Instrukcję obsługi (dokumentacja :D ) można ściągnąć ze stron klienta - potrzebny numer seryjny licencji oraz pin. Ale to co tam napisali to w 80% można poznać bez czytania. Poza tym Comarch zaoszczędził na korekcie i bardzo dużo błędów zawiera dokumentacja.

Natomiast szczegóły techniczne (jak zrobić wykres, jak skonfigurować wydruk itp.) dostępne są dla partnerów (w końcu też muszą zarobić :cry: ).
A niektóre zagadnienia znane są tylko ludziom w Comarchu.

Kyniu
Posty: 417
Rejestracja: 21 mar 2008, 10:10
Rola: Administrator CDN XL
Lokalizacja: Świętokrzyskie, Kielce

Re: Dlaczego (nie)lubię XLa

Post autor: Kyniu »

marceynowa pisze:Natomiast szczegóły techniczne (jak zrobić wykres, jak skonfigurować wydruk itp.) dostępne są dla partnerów (w końcu też muszą zarobić :cry: ).
Wierz mi nie jest tak różowo. Możemy o tym podyskutować na GG.
marceynowa pisze:A niektóre zagadnienia znane są tylko ludziom w Comarchu.
To bardzo optymistyczne założenie. Ja bym raczej powiedział że są w głowie autora danego rozwiązania i jak autor odchodzi, awansuje, etc. to często ta wiedza przepada razem z nim. Ewentualnie osoby które coś wiedzą nie mają żadnego kontaktu ze światem zewnętrznym - zarówno z klientami jak i partnerami. Zresztą mamy tu konsultantów na forum - może niech się wypowiedzą o poziomie merytorycznym szkoleń dla partnerów bo ja się już co nieco nasłuchałem.

Kyniu

Kyniu
Posty: 417
Rejestracja: 21 mar 2008, 10:10
Rola: Administrator CDN XL
Lokalizacja: Świętokrzyskie, Kielce

Re: Dlaczego (nie)lubię XLa

Post autor: Kyniu »

mikey pisze:Wykrzyknik - może już "depreciated" ale pozwala bardzo szybko dać użyszkodnikowi kontekstowy dostęp do prostych danych
Może ja go nie doceniam ale nie mam przekonania do wykrzyknika i jak na razie tylko raz pojawiła się potrzeba skorzystania z niego. Możesz podać przykłady zastosowań u siebie?
mikey pisze: Wykrzyknik - jeszcze raz ... :) za możliwość podpinania procedur, które nie tylko coś wyświetlają, ale mogą dokonywać zmian w bazie ... np. kopiowanie cen, rabatów itp. itd. ... czyli rozszerzać możliwości interface'u użyszkodnika
Jak wyżej. Napisz co masz podpięte pod wykrzyknik. Może tylko brak wyobraźni mojej czy użyszkodników sprawił że jak do tej pory z tego nie korzystamy.
mikey pisze: Wykres - zastępuje Wykrzyknik i urozmaica możliwości generowania szybkich raportów
Tak, przyznaje że fajna sprawa tylko że podobała mi się przez tydzień. A z każdym kolejnym dniem coraz bardziej frustrują mnie ograniczenia tego rozwiązania o których pisałem w osobnym wątku. Największe z nich to brak sortowania po kliknięciu w nagłówek kolumny, brak zapamiętywania lub możliwości określania w definicji szerokości kolumn, brak wpływu na interfejs tabeli (rozmieszczenie kontrolek od parametrów dynamicznych), i tak dalej. Podsumował bym tak - gdyby to była wersja beta do pierwszego wydania XL'a - cool. Jak na narzędzie do wersji 7 - kompromitacja.
mikey pisze: Filtry - dzięki parametryzacji i kontekstowoći pozwala na robienie fajnych ograniczeń w zakresie wyświetlanych elementów (choć tu brakuje mi jeszcze JOIN'a, robienie filtrów na podzapytaniach przy dużej bazie jest nieużyteczne, ze względu na czas przeliczeń)
Pytanie czy należy za plus uważać normalność. Niemniej fakt że gdy inne rzeczy nie działają i jest to norma, to funkcje działające liczymy systemowi jako zaletę. A możesz rozwinąć myśl na temat JOIN'a - bo nie zrozumiałem za bardzo o co chodzi.

Bo taką konstrukcję filtra XL "łyka":

Kod: Zaznacz cały

@PAR ?@R(SELECT Prc_GIDNumer, Prc_Akronim FROM CDN.PrcKarty)|Handlowiec|&Handlowiec:REG= @? PAR@

TrN_GIDNumer IN 
(
SELECT DISTINCT CDN.TraNag.TrN_GIDNumer
FROM CDN.TraNag
   INNER JOIN CDN.Atrybuty ON (CDN.TraNag.TrN_GIDTyp = CDN.Atrybuty.Atr_ObiTyp)
               AND (CDN.TraNag.TrN_GIDNumer = CDN.Atrybuty.Atr_ObiNumer)
  INNER JOIN CDN.PrcKarty ON (CDN.Atrybuty.Atr_AtrTyp = CDN.PrcKarty.Prc_GIDTyp)
               AND (CDN.Atrybuty.Atr_AtrNumer = CDN.PrcKarty.Prc_GIDNumer)
  INNER JOIN CDN.KntKarty ON (CDN.TraNag.TrN_KntTyp = CDN.KntKarty.Knt_GIDTyp)
               AND (CDN.TraNag.TrN_KntNumer = CDN.KntKarty.Knt_GIDNumer)
WHERE
  CDN.TraNag.TrN_TrNTyp = 3 AND
  CDN.Atrybuty.Atr_AtrNumer = ??Handlowiec AND
  CDN.Atrybuty.Atr_ObiTyp = 2033
)
mikey pisze:Wydruki - majstersztyk, można wydrukować wszystko co się chce, osobiście nie lubię filozofii działania CrystalReports (wizualny query builder - brak możliwości definicji swojich zapytań SQL), ale ratując się widokami, naprawdę można zrobić wiele fajnych i przydatnych rzeczy
I tak i nie. Poległem na wydrukach opartych na procedurach - żeby je samemu zrobić to na razie ciut za duże wyzwanie dla mnie, partner poproszony o pomoc też poległ (jakoby Comarch powiedział że "to se ne da") no i kupa. A ja tylko chciałem żeby zamiast akronimu drukował się NIP :-( Ponadto ja to powiedziała pełnomocnik od SZJ "wydruki są statyczne" a ona by chciała móc np. filtrować wydruk.
mikey pisze:Wydruki - jeszcze raz ... :) za wydruki XML - przekształcenia szblonów XLS - dostęp do dowolnych danych i przekazywanie parametrów systemu, pozwala realizować bardzo szybkie wydruki tekstowe (jak z programów dosowych), a jednocześnie np. zbiorcze i rozbudowane raporty htmlowe, o dowolnym wyglądzie i funkcjonalności - fantastyczne narzędzie np. dla tych, którzy nie chcą inwestować w Crystala
A można gdzieś o tym poczytać. Może naskrobałbyś jakiś mały kurs/przewodnik "step-by-step" dla żółtodziobów w oparciu o swoje przykłady.
mikey pisze:API - czyli legalny dostęp do funkcji systemu dla programisty - bez ryzyka uszkodzenia czegokolwiek w bazie (teoretycznie :) ) można z poziomu innej aplikacji wystawiać dokumenty, modyfikować dane ... tak jakby to było realizowane przez sam CDN XL
A czy to nie jest funkcjonalność "Dużej Hydry"?
mikey pisze:Hydra - szkoda, że taka droga i raczej rzadko kupowana, dużą zaletą jest to, że wogóle jest, ale nie będę się o niej rozpisywał, dopóki nie będzie dostępna dla wszystkich ... tak jak Api :lol:
My mamy "małą Hydrę" (była na koniec 2007 roku w promocji za bodajże 1000 pln bez limitu stanowisk) ale jak na razie nie wykorzystujemy jej możliwości. Bo też wymuszanie pól czy wyłączanie pól nie stanowiło dla nas na razie problemów.
mikey pisze:Dokumentacja - widziałem gdzieś opinię na forum, że jest słaba; może ja nie mam wielkich wymagań ... ale pracowałem na kilku systemach i przyznam, że np. taki opis tabel, to naprawdę bardzo duże ułatwienie przy rozwiązywaniu problemów jak i rozszerzaniu funkcjonalności
Tylko że do dokumentacji tabel mam szereg uwag. Poczynając od tego że trzeba ją zdobywać "po znajomości spod lady". Jest bardzo lakoniczna (sam się naciąłem na opisy kolumny TrN_Stan - różnica między 3 i 4 - opis jest kompletnie nieadekwatny do rzeczywistości). Jej wartość jest mocno ograniczona bez diagramów połączeń a ten dokument to już "super tajne przez poufne". Brak dokumentacji do procedur i widoków. Dokumentacja do wykresów jest stara jak świat i oczywiście jest tak napisana że nic z niej nie wynika (kiedy do matołków piszących dokumentację dotrze że dokumentacja bez przykładów jest BEZWARTOŚCIOWA).

No i z uwag których nie wymieniłeś - ja dodam bardzo ubogi zakres standardowych raportów i wydruków. Rozumiem że Comarch chciał w ten sposób zmusić klientów do zakupu modułu Controling i kostek analitycznych ale ceny postawił zaporowe. Więc jest tak że większość nie kupuje tego modułu i kostek. Tymczasem takie narzędzie powinno być wbudowane w każdy moduł.

Nie wspomniałeś też o fatalnym module CRM (dochodzę do wniosku że był to bezużyteczny zakup - na chwilę obecną nie korzystamy z tego modułu. Pomijam błędy w wersji 7 które zmuszają do różnych ekwilibrystyk) czy iZam.

O upierdliwościach typu brak przewijania kółkiem myszy nawet nie chce mi się pisać.

Słowem XL, mimo że jest już w wersji 7, przypomina w wielu miejscach etap co najwyżej wersji "release candidate 1".

Kyniu

Awatar użytkownika
mikey
Site Admin
Posty: 99
Rejestracja: 25 lis 2007, 23:42
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2016
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Dlaczego (nie)lubię XLa

Post autor: mikey »

hundzik pisze:Tylko czy normalny "administrator" ma szanse na otrzymanie dokumentacji droga oficjalna? Chyba niezabardzo...
Oficjalnie tak ... gwarantując sobie np. do niej dostęp w umowie wdrożeniowej, czy później bez tego się da ją uzyskać ... to nie wiem :( Ale to chyba jest dobry temat na osobny wątek ...

Awatar użytkownika
mikey
Site Admin
Posty: 99
Rejestracja: 25 lis 2007, 23:42
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2016
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Dlaczego (nie)lubię XLa

Post autor: mikey »

Kyniu pisze:Może ja go nie doceniam ale nie mam przekonania do wykrzyknika i jak na razie tylko raz pojawiła się potrzeba skorzystania z niego. Możesz podać przykłady zastosowań u siebie?
Prosty przykład na pobieranie danych via :!:
Przy otwartej karcie kontrahenta, jeśli się kliknie w wykrzyknik to pojawia się lista kontrahentów powiązanych z aktualnie przeglądaną kartoteką. Klientów mamy powiązanych przez pole płatnika
Zapytanie wygląda tak:

Kod: Zaznacz cały

select
	knt_akronim
from
	cdn.kntkarty
where
	knt_knpnumer in (select knt_knpnumer from cdn.kntkarty where {filtrsql})
Można to rozbudować o pokazywanie np. wykorzystania limitu kredytowego, ważności koncesji, blokady itp. itd.

Prosty przykład na modyfikację danych via :!:
Pierwszy wydruk faktury powoduje zmianę trn_LicznikKopii, kolejne drukowane faktury automatycznie są sformatowane tak, że drukują sie jako duplikaty, jednak czasem trzeba wydrukować jeszcze raz oryginał. W kontekście dokumentu podpinamy pod wykrzyknik procedurę:

Kod: Zaznacz cały

exec  mikey.KasujLicznik '{filtrsql}'
która wygląda tak

Kod: Zaznacz cały

CREATE PROCEDURE mikey.KasujLicznik  @Filtr VARCHAR(1024)
AS
exec 'Update cdn.TraNag Set Trn_LicznikKopii = 0 WHERE ' + @Filtr ;
GO
W takiej procedurze można umieścić wiele rzeczy, np. kopiowanie rabatów z kartoteki klienta na wzorzec grupy i odwrotnie ... z wzorca na klientów. Mam np. automat zamieniający zamówienia na faktury. Automat bada tabelę Kolejka, a przez wykrzyknik operatorzy wrzucają do tej kolejki zamówienia które są gotowe do przetworzenia.
cdn ...

hundzik
Posty: 301
Rejestracja: 11 mar 2008, 19:08
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 9.6.1
Lokalizacja: lubelszczyzna.

Re: Dlaczego (nie)lubię XLa

Post autor: hundzik »

O widzisz. Nasunales jedna rzecz - z automatycznym duplikatem - rozwiazales moze jakos problem zwiekszania licznika wydrukow w przypadku wydruku na ekran? Udalo ci sie to jakos rozgraniczyc, tak by tylko wydruk na drukarke zwiekszal liczbe wydrukow?

pozdr
MK

Awatar użytkownika
wojtini
Posty: 150
Rejestracja: 24 sty 2008, 22:41
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2016
Lokalizacja: Grodków, opolskie

Re: Dlaczego (nie)lubię XLa

Post autor: wojtini »

hundzik pisze:O widzisz. Nasunales jedna rzecz - z automatycznym duplikatem - rozwiazales moze jakos problem zwiekszania licznika wydrukow w przypadku wydruku na ekran? Udalo ci sie to jakos rozgraniczyc, tak by tylko wydruk na drukarke zwiekszal liczbe wydrukow?

pozdr
MK
A ja mam propozycję aby stworzyć sobie 2 osobne wydruki:
1 - wydruk faktury (który nie bazuje na liczniku) który drukuje zawsze ORYGINAŁ
jako pierwszą stronę i na następnych w zależności od ich ilości np. 1,2,3 zamiast oryginał KOPIA
2 - wydruk DUPLIKATU faktury - z nagłówkiem DUPLIKAT z dnia ... i normalnie dalej jak faktura

PS. Ja mam u siebie jeszcze 3 wydruk dla koleżanek z KSIĘGOWOŚCI, który drukuje 1 stronę ale z napisem KOPIA
Czasami potrzebują sobie wydrukować coś do dokumentacji księgowej.
PoZdrawiam

Wojciech FRED Błauciak
Administrator AgroAs.pl
GG# 2913
GSM: 608 037 025
administrator@agroas.pl

sopteno
Posty: 19
Rejestracja: 23 kwie 2008, 00:07
Rola: Konsultant CDN XL
Lokalizacja: małopolskie, Kraków
Kontakt:

Re: Dlaczego (nie)lubię XLa

Post autor: sopteno »

Do Mikey,

witaj, generalnie zgadzam się z Tobą i mam podobne bolączki związane z XL-em.Dorzuciłbym jeszcze mało przyjemny w ogólności moduł Księgowość, zbyt mało przyjazny nie tylko dla przeciętnego księgowego, ale i dla wdrożeniowców. Natomiast pozwól, że odniosę się do dwóch stwierdzeń:
mikey pisze: (...) osobiście nie lubię filozofii działania CrystalReports (wizualny query builder - brak możliwości definicji swojich zapytań SQL), ale ratując się widokami, naprawdę można zrobić wiele fajnych i przydatnych rzeczy (...)
Eee tam... brak możliwości... :D :D :D
Definiujesz nowe połączenie bądź wybierasz z listy "Favorites", a później zamiast rozwijać listę obiektów bazy wybierasz "Add command" i jesteś w okienku definiowania nowego zapytania SQL:

Obrazek

W okienku wpisujesz pożądane zapytanie, musi ono zwracać nazwane kolumny (najlepiej używać "AS"). Masz też możliwość definiowania parametrów, które będą także pokazywać się na liście parametrów wydruku w obiektach Crystala (a zatem mogą być podpięte z XLa :) ):

Obrazek

I po kłopocie :D. A swoją drogą, czasem widok jest bardziej elastyczny, np. pozwala na kompletną zmianę zawartości wydruku bez ruszania layout'u, byle nazwy kolumn i typy zwracanych przez nie danych pozostały te same - Crystal nawet "nie zauważy" podmianki :).

Ech... co mi przyszło do głowy, zdradzać tajemnice mojego warsztatu... toż to nieekonomiczne :D Ale jako "wykup na powitanie" chyba w sam raz? ;)
mikey pisze: (...) Dokumentacja - widziałem gdzieś opinię na forum, że jest słaba; może ja nie mam wielkich wymagań ... ale pracowałem na kilku systemach i przyznam, że np. taki opis tabel, to naprawdę bardzo duże ułatwienie przy rozwiązywaniu problemów jak i rozszerzaniu funkcjonalności (...)
Owszem, opis tabel to przydatna rzecz, pod dwoma warunkami: że nie będzie zawierał błędów (a niestety zawiera), oraz że będzie kompletny i skończony, przez co rozumiem nie tylko opis wszystkich możliwych kodów zapisywanych w konkretnym polu (a nie ma go :) ), ale także powiązania między tabelami rozpisane bardziej niż do tej pory, w postaci pewnych scenariuszy (a spróbuj uzyskać z dokumentacji np. opis zachowania się bazy po dodaniu/zmodyfikowaniu opisu analitycznego... nic Ci z niego nie przyjdzie, poza tym, że coś się pojawi w trzech tabelkach więcej :) ).

Pozdrawiam wszystkich Walczących z XLami :D
Stefan

ODPOWIEDZ