Wybór serwera dla XL i Optimy

Tematy związane z rozwojem CDN XL, opinie, pochwały, narzekania i inne elementy nie związane z konkretnymi modułami systemu

Moderator: mikey

Swiety_M
Posty: 381
Rejestracja: 19 lip 2012, 13:05
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 8.0
Lokalizacja: Poznań, Września, Konin
Kontakt:

Re: Wybór serwera dla XL i Optimy

Post autor: Swiety_M »

Mój znajomy nie miał zasobów na osobną macierz, zrobił taki manewr, że bezpośrednio do serwera załadował 8 dysków SSD zrobił z tego Raida i też całkiem nieźle zasuwa.
Nie ma w ogóle porównania, z wcześniejszymi HDD 15K. Przykład: pełny backup bazy XL z 40 min, skrócił mu się do 15 min. :)

Pozdr
Marek Michałowski
www.tecado.pl
ERP/WMS/SFA
POZNAŃ - WRZEŚNIA

Bsupport
Posty: 58
Rejestracja: 09 sty 2015, 01:06
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2013.2

Re: Wybór serwera dla XL i Optimy

Post autor: Bsupport »

Ja mam u siebie 2 hdd na system w raid 1 oraz 10 ssd na baze w raid 10, gdybym się nie pokusił instalować lokalnie xl'a na niektórych komputerach śmigało by aż miło ...

Awatar użytkownika
glaz
Posty: 379
Rejestracja: 23 lip 2008, 23:46
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2018
Lokalizacja: Kraków

Re: Wybór serwera dla XL i Optimy

Post autor: glaz »

Swiety_M pisze:Mój znajomy nie miał zasobów na osobną macierz, zrobił taki manewr, że bezpośrednio do serwera załadował 8 dysków SSD zrobił z tego Raida i też całkiem nieźle zasuwa.
SSD SAS ? Gdzieś widziałem, ale cena była z innej galaktyki.
SSD SATA w macierzy/kontrolerze SAS zdegraduje protokół komunikacyjny dla pozostałych dysków w gałęzi ... Nie śmiem nawet przypuszczać na jakie niezidentyfikowane problemy (testy sterowników koncentrują się zazwyczaj na protokole SAS) można po jakimś czasie napotkać. Kontroler/firmware jak rozumiem wie jaki typ nośników obsługuje (specyfika pracy SSD i alokacji danych w komórkach).

Czuję kłopoty w powietrzu ;-/
! (CDN XL and ERP XL) = ?

Kleksiq
Posty: 1
Rejestracja: 10 cze 2016, 09:09
Rola: Inny
Wersja: 2016

Re: Wybór serwera dla XL i Optimy

Post autor: Kleksiq »

Cześć i Czołem witam wszystkich użytkowników CDN'a :).

Podepnę się pod temat.
Firma która obsługujemy pracuje aktualnie na czyś takim
Serwer HP ( mniejsza o wydajność ) - 2008r2 - domena, mssql expreess - płatnik,
Serwer W7 + XP Unlimited, SQL - CDN XL, Sama aplikacja. I5-3470 + 32GB ram

Plan jest zakupić nowy serwer, zwirtualizować sql'a, stworzyć serwer rds. W związku z tym mam parę pytań.
1. Czy kupowaliście SQL od Comarchu czy zewnętrznej firmy ? Gdzie taniej.
2. Czy sami przenosiliście bazę na zasadzie export/import i działa czy potrzeba trochę więcej pracy.
3. Jakie CAL'e kupić do SQL jeżeli będzie serwer terminalowy, wystarczy 5 per device w tym jedna dla samego serwera terminali i tyle ?

Awatar użytkownika
glaz
Posty: 379
Rejestracja: 23 lip 2008, 23:46
Rola: Administrator CDN XL
Wersja: 2018
Lokalizacja: Kraków

Re: Wybór serwera dla XL i Optimy

Post autor: glaz »

Kleksiq pisze: Plan jest zakupić nowy serwer, zwirtualizować sql'a, stworzyć serwer rds. W związku z tym mam parę pytań.
1. Czy kupowaliście SQL od Comarchu czy zewnętrznej firmy ? Gdzie taniej.
2. Czy sami przenosiliście bazę na zasadzie export/import i działa czy potrzeba trochę więcej pracy.
3. Jakie CAL'e kupić do SQL jeżeli będzie serwer terminalowy, wystarczy 5 per device w tym jedna dla samego serwera terminali i tyle ?
ad. 1 Taniej niż w C. ciężko znaleźć. Cena jest okupiona możliwością odpalania wyłącznie baz danych związanych z ERP XL. Zwróć uwagę na wersję SQLS w kontekście wersji systemu operacyjnego (wsparcie dla SQLS) i wersji CDN/ERP XL - starsze wersje programu nie muszą poprawnie pracować z najnowszymi wersjami SQLS .

ad. 2 Backup -> restore więcej nie potrzebujesz o ile nie zmieniasz wersji SQLS (w sensie numerków wersji, jeśli przenosisz SQLS Express 2008 r2 na SQLS Standard/Enterprise 2008 r2, powinno pójść z marszu).
Przy zmianie wersji SQLS na nowszą możesz potrzebować pomocy (ustawienie compatibility level na SQLS nie zawsze działa dobrze przy współpracy z ERP XL).

ad. 3 To zależy. Jak pisałem powyżej: dla aplikacji wystawiających dane na zewnątrz, np www (tzw "niepoliczalni użytkownicy) potrzebujesz modelu licencjonowania per procesor/rdzeń (drogo, ale taniej niż kupno np. 100 CAL i udowadnianie, kiedy i jaka została użyta przy dostępie z zewnątrz). Dla dobrze określonej ilości użytkowników / stacji roboczych CAL na użytkownika (1 CAL SQLS = 1 użytkownik nawiązujący połączenie z SQLS) załatwia sprawę.

Odnośnie licencji dla serwera terminali - sprawdź jak teraz (lub dla wersji Win Server) MS określa model licencjonowania. Jakiś czas temu były dostępne dwa scenariusze:
per device - unikalny identyfikator był nadawany urządzeniu (stacji roboczej: tablet, telefon, PC) nawiązującej połączenie rdp i do niego na jakiś czas (90 dni) była przypisywana licencja. Z jednej maszyny klienckiej mogła korzystać dowolna ilość użytkowników (jedna osoba w danym czasie rzecz jasna)
per user - unikalny identyfikator był nadawany zidentyfikowanemu (domena AD) użytkownikowi - mógł logować się z dowolnej maszyny klienckiej

Dla mnie model per device był bardziej upierdliwy (np. Win 2003 Serv. nie pozwalał kasować licencji: wymiana stacji roboczej: bez kasowania bazy licencji i ponownej aktywacji). W WS 2012 podobno można już tym zarządzać (z dokładnością do ograniczeń nakładanych na kasowanie przydzielonych licencji).

Dopasuj jeden z powyższych scenariuszy do specyfiki pracy w swojej instalacji i wersji Win Server, którego użyjesz (zasady licencjonowania CAL są zmieniane z wersją).
! (CDN XL and ERP XL) = ?

ODPOWIEDZ