Moment powstania obowiązku podatkowego

Problemy i pomysły związane z funkcjonowaniem modułu Księgowość

Moderator: mikey

bartezgo
Posty: 117
Rejestracja: 10 lut 2011, 11:57
Rola: Inny
Wersja: 11

Moment powstania obowiązku podatkowego

Post autor: bartezgo »

Witam,

dot. XL 2014.1.0.4387 standardowy interfejs. Mamy w firmie rejestry VAT sprzedaży - Eksportowy (obowiązkowy) oraz WDT (proponowany). Księgowa chciała aby poprawnie ustawiały jej się daty powstania obowiązku na dokumentach sprzedaży FSE dla poszczególnych rejestrów. W Listach kategorii dla transakcji "Wszystkie wewnątrzwspólnotowe dostawy" mamy ustawiony obowiązek "wystawienia", a dla Eksport mamy "odprawy". Dla dokumentów FSE z rejestru eksportowego poprawnie ustawia się data powstania obowiązku czyli "odprawy", natomiast dla dokumentów FSE z rejestru WDT nie podstawia się data "wystawienia" tylko też data "odprawy". Uprzejmie proszę o jakąś poradę jak zmusić system do poprawnego podstawiania dat :-)

Dziękuję,
bartezgo

leo4321
Posty: 38
Rejestracja: 11 gru 2013, 15:29
Rola: Administrator CDN XL

Re: Moment powstania obowiązku podatkowego

Post autor: leo4321 »

Witam,
wersja XL 2014.1.1

dla FSE wewnątrzwspólnotowych muszę ustawić 'Obowiązek podatkowy wg daty: 'Sprzedaży'' na tą chwilę ustawione jest 'Wystawienia'. Wyczytałem, że zmienia się to na Słownikach kategorii w module Administrator, jednak po wejściu:

Słowniki kategorii >> Księgowość i środki trwałe >> Moment powstania obowiązku podatkowego >> Data obowiązku podatkowego na dokumentach sprzedaży >> zakładka 'Transakcje' to nie mogę tutaj nic zmienić.
Wprawdzie lupkę i przycisk do zapisania mam aktywny ale nic nie mogę dodać ani usunąć. Kiedy wejdę w jakikolwiek rodzaj transakcji np. 'Wszystkie wewnątrzwspólnotowe dostawy' (bo chyba tutaj muszę zmienić aby uzyskać to o czym piszę w poprzednim akapicie?) to tutaj nie mam już aktywnego zapisania a kłódka (ta na dole po prawej) jest włączona i zablokowana.

Czy muszę gdzieś w konfiguracji coś zmienić aby dostać się tam i móc zmieniać?


Przy okazji: dlaczego nie mogę zmienić na FSE na zakładce VAT Rodzaju transakcji (Towar, Usługa, Usługa rozl. odb.) - mam to nie aktywne?

Coin
Posty: 396
Rejestracja: 19 maja 2008, 17:17
Rola: Konsultant CDN XL
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Moment powstania obowiązku podatkowego

Post autor: Coin »

Zapewne masz zaznaczony w konfiguracji danego rejestru w którym masz dokumenty FSE "obowiązkowy" zamiast "proponowany"
Pozdrawiam
Marcin Groszewski - ALTERPRO Sp. z o.o.
m.groszewski@alterpro.pl

leo4321
Posty: 38
Rejestracja: 11 gru 2013, 15:29
Rola: Administrator CDN XL

Re: Moment powstania obowiązku podatkowego

Post autor: leo4321 »

To nie to, na każdym rejestrze VAT mam ustawione w konfiguracji 'Rodzaj wzorca: proponowany'.

Jakieś inne pomysły?

PS. Dodam jeszcze, że w konfiguracji na karcie rejestru z którym mam problem mam wyszarzony 'Rodzaj zakupu' oraz 'Odliczenia VAT'.

Coin
Posty: 396
Rejestracja: 19 maja 2008, 17:17
Rola: Konsultant CDN XL
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Moment powstania obowiązku podatkowego

Post autor: Coin »

To akurat poprawnie. Nie możesz mieć aktywnych ustawień dotyczących rejestru typu zakup w rejestrze typu sprzedaż.

Czy dokumenty FSE nie są przypadkiem wystawione w centrum do którego nie ma praw operator który chce zmieniać coś na zakładce VAT?
Pozdrawiam
Marcin Groszewski - ALTERPRO Sp. z o.o.
m.groszewski@alterpro.pl

leo4321
Posty: 38
Rejestracja: 11 gru 2013, 15:29
Rola: Administrator CDN XL

Re: Moment powstania obowiązku podatkowego

Post autor: leo4321 »

Dodałem użytkownika do głównego centrum i nadal nie działa. Jakieś inne pomysły?

Awatar użytkownika
maros
Posty: 127
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:52
Rola: Inny

Re: Moment powstania obowiązku podatkowego

Post autor: maros »

Witam
Odkopię temat.
W słownikach kategorii dodałem nowy moment. W konfiguracji w rejestrze mam "Proponowany".

Czy ktoś wie, jak przypisać na stałe moment powstania obowiązku podatkowego dla poszczególnego typu dokumentu (w moim przypadku) FZ na inny niż domyślny?
Jedyna opcja do jakiej dotarłem, to możliwość zmiany obowiązku dla pojedynczego towaru z poziomu karty towaru, a nie dla typu dokumentu.

Coin
Posty: 396
Rejestracja: 19 maja 2008, 17:17
Rola: Konsultant CDN XL
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Moment powstania obowiązku podatkowego

Post autor: Coin »

Nie pamiętam czy jest to od wersji 2014 czy 2015 ale w module administracja w kategoriach można to ustawić:
Załączniki
moment.png
Pozdrawiam
Marcin Groszewski - ALTERPRO Sp. z o.o.
m.groszewski@alterpro.pl

Awatar użytkownika
maros
Posty: 127
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:52
Rola: Inny

Re: Moment powstania obowiązku podatkowego

Post autor: maros »

Tylko nie da się zapisać zmian na domyślnych ustawieniach... (dyskietka nieaktywna)

Coin
Posty: 396
Rejestracja: 19 maja 2008, 17:17
Rola: Konsultant CDN XL
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Moment powstania obowiązku podatkowego

Post autor: Coin »

No fakt ale można się tym pobawić. Tak z ciekawości sprawdziłem co się wysypie na teście i na razie nic! Nowe FZ dokumenty wystawiają się z nowo ustawioną datą, rejestr vat tez ok. Nie zauważyłem błędu.
To poniżej działa lecz robisz to NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ i NA TESTOWEJ !!!

Można przełączyć od baz danych jak już masz dokumnety. Nowe FZ-ty po tej zmiane mają ustawione według daty wybranej ponizej:

sparwdzam gdzie prowadzi ten słownik od "zakupowych"
SELECT TOP (200) SLW_ID, SLW_Kategoria, SLW_WartoscS, SLW_WartoscN1, SLW_WartoscN2, SLW_WartoscN3, SLW_Konto, SLW_Aktywny, SLW_Predefiniowany,
SLW_Nazwa, SLW_OptimaId, SLW_WartoscL1, SLW_WartoscL2, SLW_Domyslny, SLW_WartoscS1, SLW_WartoscN4, SLW_WartoscS2, SLW_WartoscL3,
SLW_SLSId, Slw_CzasModyfikacji, SLW_Archiwalny
FROM CDN.Slowniki
WHERE (SLW_ID = 1757)

otrzymuje że np. grupa kraj data VAt jest pod 18, kraj data wystawienia jest pod 17 a kraj data wystawienia pod 16tką

SELECT TOP (200) SLT_Id, SLT_SlwId, SLT_Rodzaj, SLT_KategoriaDaty
FROM CDN.SlwTransakcje
WHERE (SLT_Id = 16) OR
(SLT_Id = 17) or (SLT_Id = 18)


Ponizszy select to lista dokumentów (gidów) po jakiej grupie mają sie wystawiać

SELECT TOP (200) SLD_SLTId, SLD_DokTyp
FROM CDN.SlwTraDokumenty
WHERE (SLD_SLTId = 16) OR
(SLD_SLTId = 17) or (SLD_SLTId = 18)

Otrzymasz listę gidów dokumentów z przypisanymi do nich grupami i datami (typami 16,17,18 itd)

16 1312
16 1520
16 1521
17 1320
17 1528
17 1529
18 3378
18 3386

Zmiana polega na zmianie przy gidzie typu daty/grupy
czyli jeśli chcesz aby FZ krajowe miało datę obowiązku podatkowego wg VAT=18, według wystawienia=17 według zakupu=16

Jak chcesz dodatkowo mieć zakup kraj po dacie wpływu to po prostu dodajesz w cdn.slwtransakcje linię slt_slwid=1757, slt_rodzaj=2, slt_kategoriadaty=11
potem w CDN.SlwTraDokumenty po SLT_id dodajesz linie z gidem dokumentu i śmiga. Widać że cała struktura jest przemyślana pod konfigurator i prawdopodobnie w następnych wersjach będzie to konfigurowalne ale na razie niestety nie jest.
Pozdrawiam
Marcin Groszewski - ALTERPRO Sp. z o.o.
m.groszewski@alterpro.pl

ODPOWIEDZ